Anasayfa » Kültür - Sanat » KÖKLÜKUYU MÜZİK ÇİFTLİĞİ ÇOCUKLARLA “NOTALAR EKİP, MÜZİK BİÇTİ”

KÖKLÜKUYU MÜZİK ÇİFTLİĞİ ÇOCUKLARLA “NOTALAR EKİP, MÜZİK BİÇTİ”

Mumcular Bahçeyaka  Köyü ‘Köklükuyu Müzik Çiftliği  Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği konserde, izleyicilere duygulu anlar yaşattı. 

Köklükuyu Müzik Çiftliği’nin ‘Sanat İçin Elele” adlı konserinde sahne alan Köklükuyu Piyanolu Kuartet , Mezzosoprano Esen Demirci, Soprano Burcu Hancı  büyük beğeni ve alkışlarla izlendi.  Otuz kişiden oluşan Köklükuyu Çocuk Korosu’nun  mini konserinde ise izleyiciler duygulu anlar yaşayarak, göz yaşlarını tutamadı. Koroyu 15 yaşındaki lise öğrencisi Ayça Altılı yönetti. Çağrı (S.Tarman), Toprak ve Yaprak (Yakup Kıvrak), İnsan insan (Fazıl Say), Özgürlük (Zülfü Livaneli) adlı eserleri seslendiren çocuk korosu,  “Özgürlük” şarkısını istek üzerine bir kez daha seslendirdi. Konseri Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Bodrum Belediye Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen, tiyatronun sanatçılarından Tarık Papuççuoğlu, Bodrum Oda Orkestrası Şefi müzisyen  Numan Pekdemir, ArtHill Müzesi Sahibi sahibi heykeltraş, sanatçı Ender Güzey, Bodrumart Başkanı sanatçı Cengiz Çelikel, Karsanat geçmiş dönem başkanlarından soprano Gülderen Erdoğmuş ve yeni yönetim kurulu başkanı Rezzan Şebin ile bir çok sanatçı ve sanatsever izledi.

TALEBESİ, HOCASI İLE AYNI SAHNEDE

Müzik Çiftliği’nin gönüllü öğretmeni ve Piyanolu Kuartet’ın piyanisti Adil Sevencan’ın öğrencisi Milas Anadolu Lisesi 2.sınıf öğrencisi  genç yetenek İltan Bilge, Fazıl Say’ın “Kumru” adlı eserini seslendirdi. Konser bitiminde Sevencan duygularını şu sözlerle ifade etti. “bu benim için çok özel bir gece oldu. Bir yanımda öğrencim İltan, bir yanımda da Piyanolu Kuartet’ın Viyolonseli Yakup Kıvrak.  Gazi Üniversitesi’nden hocam ve  besteci, yazar, gitarist Yakup Kıvrak. Çocuk Koromuzun seslendirdiği eser “Toprak ve Yaprak” da kendisine aitti. İkisi ile de aynı sahneyi paylaşmak, benim için çok kıymetliydi. ”

NOTALAR EKİP, MÜZİKLER BİÇMEYE DEVAM

Bahçeyaka Köyü’nde özel arazisini  ‘Köklükuyu Müzik Çiftliği’ne çeviren Flüt Sanatçısı müzisyen İlker Uyar,  konser sonunda  katılımcılara teşekkürleri ile başlayan konuşmasında  “Bizler Mumcular Bahçeyaka Köyü Köklükuyu Müzik Çiftliği’nde sanat için elele verip ‘notalar ekip, müzikler biçmeye’ devam ediyoruz. Deniz yıldızlarımız çoğalıyor. Geçen yılki konserimizin sonucunda çocuklarımızın eğitimi için ihtiyacımız olan piyano ve çeşitli müzik enstrümanlarına kavuştuk” diyerek;  katkı koyan, destek veren birey ve kurumlara tek tek teşekkür etti.

Uyar  “Halen  otuzun üzerinde çocuk ve gencimizle keman, gitar, piyano ve koro çalışmaları yapmaktayız.  Aileler ile de dayanışma içindeyiz, nefis yemekleri ile bize destek olan sevgili annelerimize çok teşekkürler” dedi.

İlker Uyar konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bundan sonra  daha fazla çocuk ve gencimizin hayatına dokunabilmek ve çalışmalarımızı daha verimli sürdürebilmemiz için çalışma atölyelerine ve yeni müzik enstrümanlarına ihtiyacımız var. Bundan sonraki konserlerimizde çocuk orkestrası olarak karşınıza çıkmak istiyoruz. Bunları gerçekleştirebilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Hep birlikte gayret edersek çocuklarımızın eğitiminde daha kalıcı dokunuşlarımız olacağına inanıyorum.

Çalışmalarımızı gönüllü olarak sürdürdüğümüz çok değerli öğretmen ve müzisyen arkadaşlarımız; Vuslat Çiftdal, Hüseyin Sağlam,  Esen Demirci, İngilizce Derslerinde Serpil Devrim ve bu konserde bizlerle olan  Soprano Burcu Hancı, Çelist Yakup Kıvrak, koroyu yöneten Ayça Altılı ve  beden perküsyonu çalışmaları ile Ayşe/  Gökçe Gürçay ikilisine ve tabii ki yol arkadaşım, sevgili dostum  Adil Sevencan’a  teşekkür ediyorum”

KÖKLÜKUYU MÜZİK ÇİFTLİĞİ

TSK Armoni Mızıkası Orkestrası emekli müzisyenlerinden İlker Uyar, Bodrum Mumcular Bahçeyaka Köyü Köklükuyu Müzik Çiftliği’nde, kendi gibi doğduğu topraklarda yaşayan köy çocuklarını bilim ve sanatla buluşturmaktadır.
Müzik atölyelerine katılan 39 çocuk ücretsiz olarak gitar, keman, piyano ve koro eğitimi almaktadır. Bu girişim kâr amacı gütmemekte, gönüllü sürdürülmektedir.
Sanatseverler tarafından desteklenerek varlığını sürdüren çiftlik ; İlker Uyar, Adil Sevencan, Vuslat Çiftdal, Hüseyin Sağlam ve Esen Demirci öncülüğünde çalışmalarını yürütmektedir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.