Anasayfa » Politika » KOMŞU MÜLTECİ KAMPINA DİRENDİ, OLAYLAR ÇIKTI

KOMŞU MÜLTECİ KAMPINA DİRENDİ, OLAYLAR ÇIKTI

Yunanistan‘ın Kos Adası’nda  yapılmak istenen mülteci kampına tepki dinmedi. Yol kapatmak isteyen eylemcilere polis sert müdahalede bulununca 5 kişi yaralandı, 8 eylemci ise, gözaltına alındı.

Yunaninsan’ın ‘www.vimatisko.gr’ internet sitesinin haberine göre, Yunan Savunma Bakanlığı tarafından Bodrum‘a komşu İstanköy Adası’nın Pyli Mahallesi’nde konteyner kent kurulup mülteci kampı yapılmak istenmesi üzerine, 4 gün önce başlayan ve giderek artan gerginlik bugün de sürdü. Dünkü eylemde gözaltına alınanlardan 6’sının tutuklanması üzerine bu sabah yaklaşık 300 kişilik grup, tepki için kentte yol kapatmak istedi. Polis, cop ve biber gazlarıyla sert müdahalede bulundu. Arbedede 1’i ağı 5 kişi yaralanırken; 8 kişi gözaltına alındı, araçların yakıldığı bildirildi.

Olayların büyümesi üzerine Belediye Başkanı George Kyritsis’in, Başbakan Aleksis Çipras‘ı arayarak güvenlik güçlerinin daha sakin ve yapıcı olmasını istediği, adaya kurulacak mülteci kampının, gelirinin yüzde 95’ini turizmden sağlayan ada halkı için yıkım olacağı inancı ile insanların tepkisini dile getirdiği ve görüşlerine saygı duyulmasını talep ettiği belirtildi. Eylemlerin Pyli Mahallesi’nden ada merkezine doğru kayma eğilimi gösterdiği kaydedildi.

kos-istankoy-karısti-arena-bodrum-1-300x220kos-istankoy-karısti-arena-bodrum-2-300x183

TURİZMCİLER ÇİLEDEN ÇIKTI

Bodrum’dan bot ve teknelerle umuda yolculuğa çıkarak 5 mil uzaklıktaki Yunanistan’a ait İstanköy (kos) adasına geçen binlerce mülteci için Yunanistan savunma Bakanlığı tarafından Pyli mahallesinde  konteynır kent kurup mülteci kampı yapılmak istenmesi ada halkını ve turizmcileri çileden çıkardı. Geçtiğimiz hafta Savunma Bakanı Pannes kammenos’un helikopter ile mülteci kampının kurulacağı yeri incelemeye gelmesi ancak adadaki tepkiler üzerine inmeden leros adasına geçmesinin ardından başlayan kamp çalışmaları nedeniyle yaklaşık 500 kişi üç gün önce başlayan protestolarda Pyli bölgesine giden yolları lastik , moloz ve barikatlarla kapatarak süresiz eyleme başladı. Bu sab.ah erken saatlerde Rodos ve Atina’dan uçak ve feribotlarla adaya gelen yaklaşık 400 kişilik çevik kuvvet ekibi ile asker sayısının arttırılması üzerine gerginlik hat safhaya çıktı.
Adada yayın yapan www.vimatisko.gr ve www.kostoday haber sitelerinin bildirdiğine  mülteci kampının yapılacağı yol üzerindeki barikatları kaldırmaya başlayan polis ile çevik kuvvet ve vatandaşmar arasında önce sözlü ardından şiddetli kavgalar başladı. Polisin sert müdahalesi ile on kişi kanlar içerisinde kalarak yaralandı,. Ambulanslarla hastanayeye kaldırılırken bir gazetecinin göz altına alınarak İstanköy Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi. Mülteci kampına giden yol üzerinde otomobil tekerleklerini yakarak eylemlerini sürdüren İstanköylülerin yanına gelen belediye başkanı George Kyritsis yaptığı açıklamada adada son 24 saat içerisinde olağan üstü olaylar yaşandığını ve gerginliğin arttığını belirterek “Amacımız kos turizmini sosyal yaşamını korumak. Mülteci kampı ile ilgili sıkıntıları hükümete ilettim ançcak bunların dikkate alınmadığını görüyoruz. Zaten yaz boyunca akın akın gelen mültecilerle ilgili ada halkı büyük fedakarlık yaptı, ancak turizm çok olumsuz etkilenmeye başladı. Buna rağmen mülteci kampı inşaatının devam etmesi kabul edilebilir” değil dediği belirtildi. Kos Otelciler Birliği Başkan yardımcısı minas Hadjimichael ise , İstanköy adasında kurulacak mülteci kampının ileride telafi mümkün olmalan sonuçlar doğuracağını belirterek direnmeye devam edeceklerini söyledi. İstanköy yehir merkezinden 4 km uzaklıktaki PYli mahallesi ne giden yol üzerinde vatandaşların eylem ve tepkisinin devam ettiği belirtildi.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.