Anasayfa » Çevre » KORUNAN ALANLARIN GELECEĞİ İÇİN BODRUM’DA BULUŞACAKLAR

KORUNAN ALANLARIN GELECEĞİ İÇİN BODRUM’DA BULUŞACAKLAR

2 Nisan Pazar günü, saat 14.00’da Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonunda, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) organizasyonu ile “Korunan Alanlarımızın Geleceği ve Deniz-Kıyı Biyolojik Zenginliklerimiz” konulu sunumlar gerçekleştirilecek.

SAD Kurucu Üyelerinden, AFAG (Akdeniz Foku Araştırma Grubu) Koordinatörü Cem Orkun Kıraç öncülüğünde gerçekleşecek etkinlikte “Korunan Alanlar Mevzuatı ve Yeni SİT Düzenlemeleri” üzerinde durularak daha sonra MSKÜ Kıyı Alanları Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli tarafından “Bodrum Yarımadası ve Gökova Körfezi Uygulama Örnekleri” sunulacak. Bodrum Yarımadasının sahip olduğu biyolojik zenginliklerin de anlatılacağı sunumlarda,  Doğa Derneği Koruma Birimi Sorumlusu Levent Erkol, derneğin en önemli projelerinden biri olan ÖDA (Önemli Doğa Alanları) çalışmalarını tehlike altındaki flora ve faunadan örnekler vererek açıklayacak.

2 Nisan Pazar günü, Bodrum Ticaret Odası konferans salonunda düzenlenecek etkinlik sonunda SAD olarak Bodrumlu tüm katılımcılara, doğaseverlere ve doğa korumacılara birer Katılım Sertifikası vereceklerini açıklayan SAD Kurucu Üyesi –AFAG Koordinatörü Cem Orkun Kıraç, “UNDP-GEF destekli STK Kapasitesinin Geliştirilmesi projemizde özellikle kadın katılımcıların daha etkin katılım sağlaması bizler için önemli husus olup, Birleşmiş Milletlerin bir prensibi olarak da kadın katılımcıların katılımını teşvik etmekteyiz. Pazar günü gerçekleşecek sunumlarımızda tüm doğaseverleri, özellikle de kadınları aramızda görmek istiyoruz.” dedi.  Amaçlarının daha güzel bir gelecek, daha sağlıklı yarınlar için kıyı ve deniz ekosistemlerinin bir bütün olarak korunmasını sağlamak olduğunu bildiren Kıraç, Bodrum’da en az 7 Akdeniz foku gözlemlediklerini ve nesli tükenme tehditi altında olan bu sevimli canlının yaşamını sürdürülebilmesi için kıyı korumanın şart olduğunu, bu bilinci Bodrum’da oluşturmak adına etkinliklerinin devam edeceğini bildirdi.

Türkiye’nin Kıyılardaki Önemli Doğa Alanlarını Koru ve Savun

SAD kökenleri 1985’e dayanan, önceleri ODTÜ-Sualtı Topluluğu ardından Sualtı Araştırmaları Derneği adıyla faaliyetlerini sürdüren bir sivil toplum kuruluşu olup, 32 yıldır Türkiye’de denizlerde, kıyılarda ve sualtında doğal-tarihi-kültürel değerleri araştırma ve koruma çalışmaları sürdürmekte. 2015 yılından bu yana ise Türkiye’nin Kıyılardaki Önemli Doğa Alanlarını Koru ve Savun projesi ile doğa koruma konusunda STK kapasitesinin artırılması yönünde iki proje yürütmektedir.

Daha detaylı bilgi için www.defence-kba-turkiye.org ve www.sad.org.tr ile www.sadafag.org web adreslerini ziyaret edebilir; sorularınız için sad@sad.org.tr ve  afag@sad.org.tr adreslerine e-posta gönderebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.