Anasayfa » Politika » MECLİS CEMEVİ ARAZİ TAHSİSİNİ ONAYLADI

MECLİS CEMEVİ ARAZİ TAHSİSİNİ ONAYLADI

Bodrum Belediye Meclisi, bugün yaptığı olağan toplantısında Belediye’ye ait Bitez’deki taşınmazın cemevi yapılmasını oy birliğiyle karara bağladı.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği’nin meclise sunduğu talebi görüşen Mehmet Kocadon başkanlığındaki Bodrum Belediye Meclisi,  Bitez Mahallesi, Gündönümü Mevkii, 2466 parselde kayıtlı taşınmazın Cemevi yapılması için derneğe tahsis edilmesini görüştü. Karar, oybirliğiyle kabul edildi. Meclis’in aldığı karar, toplantıyı izleyen dernek yöneticileri ve üyeleri tarafından alkışlarla karşılandı. Toplantının ardından Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Yönetimi’nin basına yolladığı metin ise şöyle:

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Yönetimi basın ve kamuoyu açıklaması

Derneğimizin kuruluş tarihi olan 2011 yılında Bodrum Kamuoyuna yapmış olduğumuz açıklamada özetle;

Öncelikli amacımızın   Alevi-Bektaşi inancını yaşatmak, öğretmek ve gelecek kuşaklara aktarmak, Bodrum Yarımadasına Cemevleri kazandırmak,

İnanç, din, mezhep, cinsiyet, dil ve ırk farklılığı gözetmeksizin, tüm insanlara ve inançlara hoşgörü göstererek, birlikte yaşamalarına hizmet eden faaliyetler düzenlemek amacında olan Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği, bu bağlamda yapacağı bütün çalışmalarında insan haklarını, inanç özgürlüğü, vicdan özgürlüğünü ve demokrasiyi savunacağını,

Derneğimizin kapısının yalnız Alevi ve Bektaşilere değil tüm insanlara açık olduğunu halkımıza saygıyla duyurmuştuk.

Kuruluşundan bugüne DerneğimizHünkâr Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi “Yetmiş iki milleti bir nazarda görerek” Alevi Yol ve Erkânı üzere çalışmalarını sürdürmeye devam etmiş ve Yunusun “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim Dünyaya kimse kalmaz” dediği gibiBodrum’la Muğla’yla toplumun diğer renkleriyle tanış olmaya gayret göstermiştir.

Geçen zaman içinde, 4 Şubat 2015 Çarşamba günü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı gözetilerek Bodrum Belediye Meclisi tarafından “Cemevlerinin ibadethane sayılması” yönünde oy birliğiyle alınan karar önemli ve olumlu bir adım olmuştur.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği, kurulduğu günden bugüne, bölgede yaşayan Alevi Bektaşi inancına sahip vatandaşların Cemevi yapılması ile ilgili meşru taleplerini yazılı ve sözlü olarak dile getirmiş ve getirmeye devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıl, Cemevi ihtiyacı ve yer tahsisi konusunda Bodrum Belediyesine iletilmek üzere iki binin üstünde imza toplanmış, yine Muğla ili ve ilçelerinde bulunan Alevi Örgütlerinin tamamına yakını Derneğimizin Cemevi ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili Yerel İdareye iletilmek üzere destek yazıları göndermiştir.

Derneğimizce Bodrum Belediye Başkanlığına yazılı olarak iletilen bu talebimiz, Belediye Başkanımız Sayın Mehmet KOCADON tarafından Bodrum Belediye Meclisine sevk edilmiş ve bugün yapılan Meclis Toplasında oybirliği ile kabul edilmiştir. 

Aleviler olarak, uzunca süredir Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin ve Derneğimize Cemevi yeri tahsis edilmesinin haklı mücadelesini veriyoruz.

Bu anlamda çabalarından, hassasiyetlerinden ve katkılarından dolayı; Bodrum Belediye Başkanı Sayın Mehmet KOCADON’A, Bodrum Belediyesinin tüm Meclis üyelerine, CHP Bodrum İlçe teşkilatına Bu konuya destek veren Bodrumdaki tüm diğer Siyasi Parti teşkilatlarına ve STK’lara, Muğla il ve ilçelerinde bulunan Alevi örgütlerine emeği geçen tüm Canlara ve Bodrum halkına, teşekkür ediyoruz.

Aynı çaba ve hassasiyetin diğer Belediyeler ve Hükümetimizce de gösterilmesini arzu ediyoruz.

Tahsis edilen arsada Bodruma ve Alevilere yakışır mahiyette gelecek kuşaklara da aktarabileceğimiz bir Cemevi ve Kültür Merkezini gönül birliği ve dayanışma içerisinde Yerel İdarelerimizin de katkılarıyla hep birlikte yapacağımıza inanıyoruz.

Saygı ve Sevgilerimizle.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Yönetimi

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.