Anasayfa » Kültür - Sanat » “MİSKET” İKİNCİ BASKI…

“MİSKET” İKİNCİ BASKI…

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Yazın Grubu organizasyonuyla, 14 Mayıs 2016 Cumartesi  Günü, Bodrum – TRAFO’da İnci Gürbüzatik’in romanı Misket’in  ikinci baskısının ilk imza ve söyleşisi  saat 17.00-20.00 arası okurlarla buluşuyor.

 

İnci Gürbüzatik’in romanı, adını bir dönemin gözde sokak oyunlarından “misket”ten alıyor.  Okurlarını 1960’ lı yılların Ankara’sına keyifli, zaman zaman hüzünlü bir yolculuğa çıkarıyor. Misket’in, ikinci baskısının ilk söyleşi ve imza günü Bodrum’da gerçekleştiriliyor.

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Yazın Grubu organizasyonuyla 14 Mayıs 2016 günü saat 17.00-20.00 arası Bodrum – TRAFO’da gerçekleştirilen buluşmanın ilk yarısında Yazar Serap Gökalp ve Eğitimci Hatice Yücel Misket romanı ile ilgili okuma serüvenlerini, duygularını ve düşüncelerini paylaşacaklar. Buluşmanın ikinci yarısında Yazar İnci Gürbüzatik  okurlarıyla söyleşi yapacak ve Misket’i imzalayacak.

“Misketlerimi yan yana, sırayla, bir bir toprağa diziyorum. Kural gereği karşısına geçip, belli bir uzaklıktan en baştakini vurmam gerek. Kafa o. Hedef. (…) Hep vurduğum gibi yine vurdum. Iskalamadım işte. Misketlerim darmadağın. Ben giyinik. Sevincim kapış kapış. Üttüm kendimi. Ellerim toprağı sıyırıp misketleri bir ganimet gibi avuçlarken ucuz sevinçler peşinde çarpıyor çocuk kalbim. Annem görmesin böyle erkek çocuklar gibi, ellerim kir, tırnaklarım toz toprak içinde. Anılarım ufalanıp dağılıyor, yönsüz yürüyorum (…)” (Misket Sf.27- Bencekitap Yayınları- Nisan 2016)

 

İNCİ GÜRBÜZATİK

 

 

Antakya’da doğdu. İlk-Orta ve Lise Öğrenimimi Ankara’da tamamladıktan sonra, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesine girdi, Tiyatro Bölümünü bitirdi. TRT Ankara Radyosunda Prodüktör olarak göreve başladı.1989 yılında TRT ANKARA TELEVİZYONU DRAMA PROĞRAMLARI MÜDÜRLÜĞÜNE atandı. Çok sayıda senaryo ve kısa dramalar yazdı. Çeşitli programların yapım ve yayınını gerçekleştirdi.

Ağustos 2002’de emekliye ayrıldı.

Evli ve iki çocuk annesiyi.

ÇALIŞMALARI,

 • l990 TOBAV ve ÇANKAYA BELEDİYESİ’ nin düzenledikleri “GENÇLİK OYUNU YAZIM YARIŞMASI’ nda “KARIŞ KURUŞ BİR YARIŞ“adlı oyun ile BÜYÜK ÖDÜL,
 • Yine aynı yarışmanın “ÇOCUK OYUNU YAZIM YARIŞMASIN”nda “MASAL DERİNDE, ÇİZGİ YERİNDE” adlı çocuk oyunu ile MANSİYON,
 • 1993 Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Sinema ve Audiovisiuel Kültür Vakfı’nın birlikte düzenledikleri “ANKARA’YI SEVİYORUM” konulu Belgesel Film Senaryosu yarışmasında ”ANKARA BİZİ ÇEKER ÖZLETİR KUCAKLAR”
 • ”adlı senaryo ile İKİNCİLİK ÖDÜLÜ,
 • 1993 Yılında Amatör Tiyatro Topluluklarının çaba ve sorunlarının ele alındığı “YAŞAYAN UMUTLAR“adlı 13 bölümlük TV Dizi film Senaryosu, TRT tarafından çekimi gerçekleştirilip yayınlandı,
 • 1994 Yılında “YUKARI-KARA-KISIK” adlı 13 bölümlük TV Dizi Film senaryosu TRT tarafından çekimi gerçekleştirilerek yayınlandı.
 • 1997 yılında Kadının sosyal hayatını araştırma ve geliştirme Derneğinin, açmış olduğu “KADIN ÖYKÜLERİ“Yarışmasında “ÇARK” adlı öykü,”Övgüye değer”bulundu.
 • “DEVE BOKU SAVAŞLARI”Adlı uzun metrajlı film öyküsü 1998 yılı”ORHON MURAT ARIBURNU FİLM ÖYKÜSÜ” yarışmasında ödül aldı.
 • “YENİ GELİN” Adlı senaryo, yine TRT tarafından Ekim 1998 tarihinde Kula’da çekildi. Nisan 1999 da yayınlandı.
 • “MASAL DERİNDE ÇİZGİ YERİNDE” ve ‘ONLARI KAHREDEN ŞARKILAR’ adlı oyunları 1999 yılında DEVLET TİYATROLARI EDEBİ KURULUNDA kabul edildi.
 • “İKİ ÇIRPI KİRAZ KIZ “Adlı öykü kitabı Kültür Bakanlığı yayımları arasından Haziran 1999 tarihinde basıldı.
 • 2003 yılında Kadının sosyal hayatını araştırma ve geliştirme Derneğinin, açmış olduğu “KADIN ÖYKÜLERİ”Yarışmasında “EKİN TEKİ” adlı öykü birincilik ödülü aldı.
 • Aykırı Sanat dergisinin 2005 yılında açmış olduğu “Öykü “yarışmasında
 • ”TUŞE” adlı öykü ikincilik ödülüne değer görüldü.
 • “ÜMİT KAFTANCIOĞLU “adına 2005 yılında düzenlenen Öykü Yarışmasında ”KİM BİLİR KİMİN NESİ”Adlı öykü ile ikincilik ödülü aldı.
 • ‘ÖZGÜR PENCERE’ dergisinin açmış olduğu ‘ 2007 KADIN ÖYKÜLERİ YARIŞMASI’NDA SABIRLIK’ adlı öykü ile Birincilik Ödülü aldı.
 • ‘’BODRUM’LU kadınları anlattığı ‘AŞK KALDIĞI YERDEN’ adlı öykü kitabı Mart 2008 DE ARA YAYINEVİNDE BASILDI
 • 2009 Tarihinde SEL YAYINCILIK tarafından basılan ‘ANKARA’NIN KADIN YAZARLARI’ adlı öykü kitabında ‘VAKA-İ ADİYE’ adlı öyküsü ile yer aldı.
 • Ankara’nın 50 li 60 lı yıllarını anlattığı ‘MİSKET’ adlı roman, GOA YAYINEVİ’ inde EKİM 2009 tarihinde basıldı.
 • 2011 de TÜRK-İNGİLİZ -BRİTİSH COUNCIL- ORTAK YAPIM, 6 bölümlük ’BENİM ŞEHRİM’ BELGESEL FİLM’ Dizisinin metinlerini yazdı. belgesel TRT BELGESEL kanalı ve ilgili 5 ülkenin kanallarında yayınlandı.
 • TÜRK-HOLLANDA Ortak Yapım ‘KADIN VE ŞİDDET’ konulu ‘SON NOKTA’ adlı eğitici KISA dramaların ve spotların senaryolarını yazdı. Mart 2011 de yayınlanmaya başlayan eğitici DRAMALAR VE SPOTLAR TRT VE DİĞER KANALLARDA GÖSTERİLDİ.
 • 2013 de TRT. ‘PAYAS-SOKULLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ’ Belgeseli Metnini yazdı.
 •  Halen bir yapımcı şirkete, ‘TRT ÇOCUK’ Kanalında, 2014 yılında yayına girecek olan ANİMASYON DİZİ FİLM SENARYOLARI yazmaktadır.

Öyküleri, VARLIK, DÜŞLER ÖYKÜLER, ADAM ÖYKÜ,

ÜÇÜNCÜ ÖYKÜLER, ARDIÇKUŞU, EDEBİYAT VE ELEŞTİRİ, LACİVERT, KURGU KÜLTÜR ve SANAT DERGİSİ’ adlı dergilerde ve internette çeşitli e-edebiyat sitelerinde yayımlanmıştır.

EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ-

UNİMA (Uluslararası kukla ve gölge oyunları birliği Türkiye milli merkezi, kurucu üyelik, Denetleme Kurulu üyesi.)

ASİTEJ (Uluslar arası çocuk tiyatroları birliği, Türkiye Milli merkezi kurucu üyelik) ÇAĞDAŞ DRAMA DERNEĞİ (Kurucu üyelik) Drama Eğitmeni” olarak aktif çalışmakta.

TİYATRO MEZUNLARI DERNEĞİ

BASIN KONSEYİ ÜYELİĞİ, BRİTİSH COUNCIL FELLOWSHİP kurucu üyelik.

BESAM,

OYÇED –Oyun yazarları ve çevirmenleri derneği üyeliği.

‘ULUSLAR ARASI ANKARA ÖYKÜ GÜNLERİ’ DERNEĞİ’  Genel sekreterliği, Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi.

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.