Anasayfa » Çevre » MUÇEPLİLER “YALAN SÖYLEDİLER” DEDİLER, AÇILAN DAVAYA MÜDAHİL OLDULAR

MUÇEPLİLER “YALAN SÖYLEDİLER” DEDİLER, AÇILAN DAVAYA MÜDAHİL OLDULAR

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak, yürürlüğe giren “ Gökova Bölgesi Doğal Sit Alanları Değişiklikleri”nin iptali için TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi tarafından açılan davaya müdahil olmak için bir araya gelerek, Muğla Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

MUĞLA Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik  Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın halen açıklanmayan “Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi Raporu”na dayanarak yapıldığı ifade edilen ,  Gökova’da Doğa Koruma Alanlarının statülerinin  düşürülmesi, değiştirilmesi  ve  kaldırılmasına karşı TMMOB Mimarlar Odası tarafından bugün açılan davaya, basın açıklamaları ile birlikte müdahil oldular.

Akyaka, Bodrum, Datça, Fethiye, Marmaris , Menteşe ve  Ören’den katılan Muçep üyeleri ellerinde ‘Halka kurda kuşa sordunuz mu?’, ‘Köylerimiz, koylarımız ormanlarımız geleceğimizdir sahip çıkıyoruz’, ‘Gökova’yı vermecez’, ‘Dört mevsim ekoloji bahane rant şahane’, ‘Muğla cennet kalsın’ pankartları ile, Muğla Emniyet Güçlerinin aldığı güvenlik önlemleri altında basın açıklaması yaptılar.   Su ürünleri uzmanı, MUÇEP Ören temsilcisi Meliha Tekin’in okuduğu basın açıklamasında,  yeni düzenlemelerle ‘Doğal SİT’ tanımının çöpe atıldığı ve ülke genelinde tabiat varlıklarının büyük bölümünün korumasız bırakıldığını savunuldu.

 “EKOLOJİK TEMELLİ BİLİMSEL RAPOR” ARTIK ÇUVALA SIĞMIYOR…

Tekin; Muçep’in basın açıklamasında yer verdiği şu noktalara değindi “Bugün burada tarihi bir davanın takipçisi ve müdahili olarak bulunuyoruz. Tarihi dava diyoruz; çünkü, ‘doğal sit’ tanımını çöpe atan ve ülke genelinde tabiat varlıklarımızın büyük bir bölümünü  korumasız bırakan bir bakanlık kararıyla karşı karşıyayız.

Bu topraklarda yaşayan hiç bir yurttaşa sorulmadan, sorduklarının da görüşleri dikkate alınmadan, Cennet Muğla’mızda, tarımın, zeytinliklerin, arıcılığın, bitki ve hayvan türlerininin, havanın, suyun kısacası yaşamımızın etkileneceği bir düzenlemeyi kabul etmemiz  mümkün değildir. Bugüne kadar bereketli kadim toprağından zeytinini toplayıp, zeytinyağını tükettiğimiz, çıntarını, otlarını, sebze ve meyvesini yediğimiz, denizine para ödemeden girdiğimiz, geçmişimizin anıları ve çocuklarımızın mirasının yok edilmesine seyirci kalamayız. Bu topraklar, kıyılar, koylar nadir yaşayan hayvan-bitki türleri ve muhteşem doğasıyla sadece bizlere ait olmayıp, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak uluslararası sözleşmelere imza attığımız  dünya  mirasıdır, unutmayalım! “diyen Meliha Tekin, bakanlığın halktan gizlenerek, bir türlü açıklanmayan “Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi Raporu”,  mimarlık, mühendislik, gayrimenkul gibi özel şirketlere hazırlatıldığını iddia ederek “raporda ekolojiden ziyade, ekonomik kaygılar hakimdir. İmara açılacak,  adrese teslim pek çok değişiklikler içermektedir. Yöre halkının ihtiyaçları değil, büyük sermayenin çıkarları ön plana alınmış, haritalar ona göre işaretlenmiştir.” Dedi.

YALAN SÖYLEDİLER !

Muçeplilerin basın açıklamalarında önemsedikleri bir diğer konu ise, geçmiş süreçte gerek mülki amirlerin, gerekse bakanlık yetkili ve siyasilerin yaptığı açıklamalardı. “Muğla Ak Parti Milletvekili Nihat Öztürk, Eski Muğla Valisi  Amir Çiçek, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy  ”Herkes sanki mesele olmuş bitmiş gibi konuşmakta. Özellikle Muğla’daki bu SİT güncellemesi rafa kalkmış durumda”  “imara açma gibi bir şey söz konusu değil, bir bilimsel çalışma yapılmış, kıyıların bir fotoğrafı çekilmiş, bunu büyütmeye gerek yok”  “henüz kesinleşmiş bir şey yok. Ankara’ya buyurun gelin, çekincelerinizi detaylı görüşelim” gibi açıklamalarda bulunmuş, ancak verilen randevu iptal edilmiş, ve son olarak 29 Temmuz’da Dalyan’da yaptığı basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Biz bu raporları hala onaylamadık. Bu raporlar bittiğinde buraya gelerek bu insanlarla paylaşacağız. Hiç kimse endişe etmesin bundan.” Dediklerini ifade eden Muçepliler :

“En yetkili ağızlardan kamuoyunu sakinleştirmeye yönelik olarak yapılan bu açıklamaların külliyen yalan olduğu,  Muğla ili Menteşe, Ula, Marmaris, Milas ilçeleri doğal sit alanları ve Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi hakkındaki raporun Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından 6 Aralık 2016 tarihinde  imzalandığının anlaşılması ile  ortaya çıktı. Sayın Bakanın bizzat sekiz ay önce resmen onayladığı bu belgeyi unutmuş olması mümkün müdür ?!  Muğlalıların gözlerinin içine bakarak ardarda yalanlar söylenmişti. Ama yalancıların mumları artık söndü ! dediler.

DOĞA İÇİN ADALET İSTEDİLER

Basın açıklamasının son bölümünü vurgulayan Meliha Tekin “Yurttaşların bilgi edinme hakları hiçe sayılarak, yalan söylenerek, bilimsellikle bağdaşmayan, anayasaya, yasalara, uluslararası sözleşmelere aykırı olarak, adeta yangından mal kaçırırcasına onaylanan Gökova ÖÇK Bölgesi Sit değişikliklerinin iptal edilmesi için yasal süreci bugün başlatmış bulunuyoruz. Dava, Muğla Çevre Platformu bileşenlerinden TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi tarafından açıldı. Bizler, Muğla Çevre Platformu bileşenleri Sivil Toplum Örgütleri ve yurttaşlar olarak yasal ve meşru zeminde davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinin ve Muğla’nın betonlaşmasına izin vermeyeceğiz !Muğla Cennet Kalacak !” diyerek, basın açıklamasını sonlandırdı. Muçepliler, basın açıklamasının ardından “Muğla Cennet Kalacak” sloganları ile, olaysız bir şekilde dağıldılar.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.