Anasayfa » Çevre » MUÇEPLİLER ZEYTİNLİKLER İÇİN ANKARA’DAYDI
?

MUÇEPLİLER ZEYTİNLİKLER İÇİN ANKARA’DAYDI

Zeytinlikler Yasa Tasarısının torbadan çıkarılması için, Ankara’ya meclise giden sivil toplum kuruluşlarından  biri de Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) idi.

Türkiye genelinde zeytin üreticileri, satıcıları ve tüketicilerini de ilgilendiren, kısaca “zeytin yasası” olarak bilinen tasarı, mecliste görüşülmek üzere oluşturulan kurulda günlerdir tartışılmakta idi. Tasaının gerçekleşmesi halinde, kamu yararı görülen alanlarda zeytinlikler kesilerek, çeşitli sanayi yatırımlarına açılacaktı.

MUÇEP DE YERİNİ ALDI

Tasarının geri çekilmesi için, çeşitli doğa ve üretici dernekleri, sendikalar ve sivil vatandaşlar, telefonlar, mektuplar, faxlarla vekillere “tasarıyı geri çekin” diye çağrı yaptılar. Bununla yetinmeyen gruplar, 13 Haziran’da kurulda görüşülecek olan tasarı için Ankara’ya Meclise gittiler. Aralarında Egeçep,Kazdağları Doğa Derneği,Bozcaada Forumu, Ayvalık Tabiat Derneği, Ayvalık Çevre Derneği, Ayvalık Kent Konseyi,Çiftçi-Sen, Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği, Yeşil Direniş Gazetesi, 350 Ankara, Devrimci 78 Mersin gibi birçok stkların olduğu gruba, Muğla’dan da Muğla Çevre Platformu  (MUÇEP)   katıldı. 

Muçepliler, aynı zamanda AKP Muğla Milletvekili Nihat Özdemir, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ve  Nurettin Demir, MHP Muğla Mehmet Erdoğan’ın yanısıra; CHP vekili Kazım Arslan, diğer milletvekilleri HDP Filiz Kerestecioğlu, HDP Beyza Hoça ( Ekoloji komisyonu üyesi), HDP Osman Baydemir, HDP Müslüm Doğan, CHP Veli Ağbaba görüşmelerinin yanı sıra,  HDP ve CHP gurup toplantılarına da katıldı.

Bahse konu “Zeytinlikler Yasa Tasarısı” yoğun karşı çıkışlar ve kamuoyu baskısı ile torba yasadan çıkarılmış oldu.

BASIN TOPLANTISINDA “OKLUK KOYU” GÜNDEMDEYDİ

Görüşmelerin ardından CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Marmaris’teki Okluk Koyu’nda yapılmakta olan Cumhurbaşkanlığı  Konutu için “Üç hilal şeklinde bir kumsalı da içeren proje için mega ve süper yatların yanaşabileceği iki iskele ve deniz içinde sabit bungalovların inşa edilebilmesi için yaklaşık 11 dekarlık deniz alanı doldurulacak. Yazlığın yapımı yasal değil. Koy balıkçılığa bile kapalı. Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.