Anasayfa » Çevre » MUÇEP’TEN MUĞLA KIYILARININ KULLANIMINA İMZA KAMPANYASI “BAŞKA BİR MUĞLA MÜMKÜN”

MUÇEP’TEN MUĞLA KIYILARININ KULLANIMINA İMZA KAMPANYASI “BAŞKA BİR MUĞLA MÜMKÜN”

Muğla Çevre Platformu (Muçep) üyeleri;  Muğla Valiliği, Kaymakamlıklar, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinden  kıyıların halkın ücretsiz yararlanabileceği şekilde düzenlenmesini  isteyen bir imza kampanyası başlattı.

KAMPANYA METNİ

Anayasa’nın 43. Maddesi: “Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.   Kıyılarla sahil şeritlerinin, kullanış amaçlarına göre derinliği ve kişilerin bu yerlerden yararlanma imkan ve şartları kanunla düzenlenir.”

Kıyı Kanunu 5. Madde : “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.”

Kıyı Kanunu 6. Madde: “Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez”

Tüm bu yasal mevzuata rağmen ne yazık ki Muğla kıyıları özel şirketlere kiralanıyor, plajlarda denize erişim ücretli hale getirilerek kamu yararı rant aracına dönüştürülüyor. Kıyıların doğal yapısı işletmeciler tarafından değiştiriliyor, kıyı eko-sistemleri tahrip ediliyor.

Yasaların uygulanmasından sorumlu olan kurumlar, ne yazık ki bu kanun dışı uygulamalara sessiz kalarak adeta onay veriyorlar.

Biz Muğla halkı olarak;

Muğla Valiliği, Kaymakamlıklar, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin  kıyıların yasalara aykırı olarak özelleştirilmesine izin vermemelerini,  kıyıların halkın ücretsiz yararlanabileceği şekilde düzenleme yapmalarını,

Kıyıların rahat, temiz ve adil kullanımı için gerekli alt yapı ve etkin denetimi sağlamalarını,

Kıyı eko-sistemlerinin korunması için Kıyı Kanunu’nu tavizsiz uygulamalarını talep ediyoruz.

https://www.change.org/p/mu%C4%9Fla-valili%C4%9Fi-ba%C5%9Fka-bir-mu%C4%9Fla-m%C3%BCmk%C3%BCn?recruiter=8127734&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=share_petition&utm_term=triggered

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.