Anasayfa » Çevre » MUĞLA BELEDİYESİ’NE TEPKİ …”OLDU BİTTİ” İLE YAPILAN HEYKEL!! DERHAL KALDIRILSIN”

MUĞLA BELEDİYESİ’NE TEPKİ …”OLDU BİTTİ” İLE YAPILAN HEYKEL!! DERHAL KALDIRILSIN”

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Akyaka’ ya yerleştirilen ‘uçurtma sörfü yapan adam’ heykeli, Akyakalılar tarafından tepkiyle karşılandı.

Türkiye’nin kentlerinde bir  virüs gibi yayılan, kentin orta yerine ucube heykel dikme salgınından ne yazık ki Akyaka da nasibine düşeni aldı.. Cittaslow (yavaş şehir) olan Akyaka’da rüzgarı kullanarak yapılmakta olan “kite sörf”, “uçurma sörfü” nü canlandırmak isteyen sanatçının eseri, Akyakalıkar tafarından sadece zevksizlik örneği olarak niitelendirilmeyip, Akyaka’da yaşayanlarla paylaşılmayışı da proyestolara neden oldu.

Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneği, Akyaka Kültür Sanat Derneği, Akyaka-Gökova Kadın Dayanışması, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği tarafından yapılan açıklama ve imza kampanyası metni şöyle:

Daha önce duyurduğumuz heykel sorunu ile ilgili olarak dün Akyaka’daki dört sivil toplum örgütü birlikte bir ıslak imza kampanyası başlattık. İmza toplanan dilekçe metni aşağıdadır. Tatil süresince devam edecek kampanyaya destek vermek isteyenler Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneği, Akyaka Kültür Sanat Derneği, Akyaka-Gökova Kadın Dayanışması ve Gökova Ekolojik Yaşam Derneği ile temasa geçebilirler.

Destekleriniz için teşekkürler.

Serdar Denktaş

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI’NA

MUĞLA

Ula ilçesi, Akyaka Mahallesinde Atatürk Caddesi üzerinde Muğla Büyükşehir Belediyesi  tarafından yerleştirilen ‘uçurtma sörfü yapan adam’ heykeli  Akyakalılar arasında büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntüye yol açmıştır. Bizlerin vergileri ile yaptırılan, üzerindeki ‘Akyaka’  yazısı ile beldemizi temsil etme iddiasında olan bu eser biz Akyakalıları temsil etmediği gibi, sanatsal açıdan da oldukça yetersizdir. Bu eser, Sakin Kent ünvanı taşıyan beldemize hiçbir şekilde yakışmamıştır.

Bir kentin kültürünü, ortak değerlerini yansıtacak konunun belirlenmesi için karar verecek olanlar o kentte yaşayanlar olmalıdır. Eserin temasının, yerleştirileceği yerin ve  sanatçının belirlenmesinde çok daha dikkatli olunmalı, kent halkının genel kabulü aranmalıdır. Halkın karar alma süreçlerine katılmasına değer veren bir yerel yönetim anlayışından,  temanın belirlenmesinde bir anket çalışması yapılmasını, proje için yarışma düzenlenmesini, birden fazla seçenek arasından seçim imkanı sunulmasını beklerdik.

Beldemizin, biz belde sakinlerinin görüşüne başvurmadan bir ‘oldu-bitti’ ile bundan böyle bu zevksiz eserle anılmasını kabul etmiyoruz ve derhal konulduğu yerden kaldırılmasını talep ediyoruz.  Beldemize yakışacak, ortak beğenimize sunulacak bir eserinin katılımcı bir süreçte belirlenerek yeniden ortaya konulmasını diliyoruz. Saygılarımızla,

28.8.2017

Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneği

Akyaka Kültür Sanat Derneği

Akyaka-Gökova Kadın Dayanışması

Gökova Ekolojik Yaşam Derneği

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.