Anasayfa » Çevre » MUĞLA’DA YABAN HAYAT ARAŞTIRILIYOR

MUĞLA’DA YABAN HAYAT ARAŞTIRILIYOR

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) arasında imzalanan dört yıllık protokol kapsamında ildeki yaban hayatı ayrıntılı bir şekilde araştırılıyor. Araştırmalar, Orman Yönetim Konseyi sertifikasyonuna göre ormancılık faaliyetlerinin, biyoçeşitliliği gözeterek doğa dostu yapılabilmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Buna göre Muğla ormanlarında yaşayan, nesli tehdit ve tehlike altında olan yabani büyük memeli türleri ve habitatlarının tamamının kayda alınması hedefleniyor.

MSKÜ yürütücülüğünde ilk sonuçları alınan çalışmalar hakkında, yaban hayatı uzmanı olan Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, şunları aktardı: “Bütün Muğla ormanlarını sistematik olarak çalışmaya başladık. Muğla Orman Bölge sınırlarındaki tüm habitat tiplerinde detaylı arazi çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Buna göre arazi çalışmalarında doğrudan gözlem, iz ve emare takibi, orman köylüsüyle birebir görüşmeler ve foto-kapan yöntemi kullanılarak, bölgenin tüm memeli faunasının detaylı bir şekilde ortaya çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca tespit ettiğimiz türlere ait üreme mevsimi, beslenme ve alan kullanma özellikleri gibi ekolojik verileri de kayıt altına alıyoruz. Böylece Muğla ormanlarının her bir hektarındaki büyük memeli tür varlığı ve genel ekolojik özellikleri ortaya koyulmuş olunacak. Elde edilen bu verilerle ormanlarımız için kilit türler olan büyük memelilerin popülasyonlarına ve bunların ekolojik isteklerine olumsuz bir etkide bulunmadan, biyoçeşitlilik dostu ormancılık faaliyetleri planlanabilecek.”

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara ise yaban hayatı keşif çalışmasının, Orman teşkilatı içinde ilk defa kurumlarının sorumluluk alanında yapıldığını belirtti. Kara, memeli yaban hayvanların yaşam alanları belirlenerek, o bölgedeki ormancılık faaliyetlerinin üreme mevsimi dikkate alınarak yapılacağını kaydetti.

Muğla ormanları, başta karakulak (caracal caracal), bozayı (ursus arctos), kurt (canis lupus) ve su samuru (lutra lutra) olmak üzere birçok önemli türü barındırıyor. Bunnlar,Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altında bulunuyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.