Anasayfa » Çevre » MUSKİ 25 GÜN SÜRECEK SU ÇALIŞMASI İÇİN VATANDAŞLARDAN “SABIR” İSTEDİ

MUSKİ 25 GÜN SÜRECEK SU ÇALIŞMASI İÇİN VATANDAŞLARDAN “SABIR” İSTEDİ

Bayram nedeniyle Bodrum’a akın eden tatilciler otel ve pansiyonları doldurunca gelen 2 milyon tatilciye Bodrum’un suyu yetmedi.

Yüksel Ünver/Bodrum Yerel haber

Havaların aşırı sıcak olması ve Bodrum’a gelen tatilcilerin sayısı 2 milyonu bulunca Bodrum’da su sıkıntısı tatilcileri ve işletmecileri zora soktu.Muski’nin bayram öncesi aldığı önlem çalışmaları su ihtiyacını karşılamaya yetmedi.Mumcular barajında su seviyesi% 43 e düştü, geyik barajındaki su seviyesi ise % 50 civarında.Sıcaklar ve tatilcilerin yoğunluğu,otel ve pansiyonların havuzlarındaki su kullanımını artırınca bazı semtlerde su kesintisine neden oldu.

Bodrum girişinden itibaren gelen suyun yaklaşık %30’unu çekince diğer alanlardaki su seviyesi düştü.Yokuşbaşı’nda su kesintisine neden oldu.Muski’den aldığımız resmi olmayan bilgilere göre ‘’ Su dengesini ayarlamak için suyun debisi artırıldı.Suyun debisinin artması bazı bölgelerdeki zayıf boruların patlamasına neden oldu.Bu sorunların giderilmesi için yoğun çaba harcayan Muski görevlileri; bazı yerlerdeki su basıncını kısarak,suyu azalan bölgelerin su seviyesini dengelediler.Bayram nedeniyle yetersiz kalan bazı çalışmaları bayramdan sonra yapacakları çalışmalarla aşacaklarını belirttiler.Üst kodlarda su sıkıntısı giderildi ve alt kodlardaki sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar devam ediyor. Muski görevlileri,ayrıca depoların dolumu ve yedekleme yapıldığını ifade ettiler.

Bodrum’da yaşayan 170.000 kişi tatilciler,oteller ve pansiyonların havuzları ve aşırı su tüketimi yüzünden susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.Aşırı sıcakların ve gelen tatilci yoğunluğunun su tüketimine yüklenmesi Bodrumluları ve Muski’yi zor durumda bıraktı. Bu sorunun daha fazla susuz kalmamıza neden olmaması için ,otellerin aşırı su tüketiminden kaçınması ve su tasarrufuna dikkat etmesi gerekiyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muski ’Bodrum  “Durumdan haberimiz var. Bu nedenle bir kriz masası oluşturduk ve gerekli önlemleri aldık. Şehir merkezinde değil ama bazı beldelerde su sıkıntısı yaşanabilir. Bunu da bazı kuyuları faaliyete geçirerek aşmaya çalışacağız. Belirtilen süre 25 günden daha da az sürebilir. 24 saat çalışarak bu durumu en kısa süreye indirmeye çalışacağız. Hemen her hafta patlayan ve insanların canına kasteden hattın yenilenme çalışmaları için bu düzenlemeyi yapmak zorundaydık. Bir bölümünü okulların tatiline getirdik. Su sıkıntısını minimum seviyede tutmaya çalışacağız. Bu sorunu mutlaka çözmeliydik. Vatandaşlarımızdan bir süre sabır isteyeceğiz. Bakın bugün boru yine patladı ve Bodrum-İzmir Karayolu yine kapandı, heyelan oldu. Hasar ve can kaybı olmaması mucize” dedi. Bodrum ilçe merkezine çalışmalar süresince daha önce devreden çıkarılan hattan, kuyulardan kullanma suyu sağlanmaya çalışılacağı belirtildi.

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.