Anasayfa » Çevre » NE ÇÖPLÜKMÜŞ, NE SİYASİ MALZEME VARMIŞ İÇİNDE!!! BODRUMLUYU BOĞUYORLAR

NE ÇÖPLÜKMÜŞ, NE SİYASİ MALZEME VARMIŞ İÇİNDE!!! BODRUMLUYU BOĞUYORLAR

Torba vahşi çöp depolamasında çıkan yangının ardından, yarımadanın yarısını kaplayan çöplüğün devam eden zehirli dumanı Bodrumluları bezdirirken, siyasiler birbirlerini suçlamaya devam ediyor.

MUĞLA BELEDİYE BAŞKANI “SİYASİ MALZEME YAPIYORLAR, TESİSİN YAPIMINA BAŞLAYAMIYORUZ”

Muğla  Belediye Başkanı Gürün, 8 saat boyunca süren çöplük yangının ardından, “Bodrum’da Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Yaparak Bu Yangınların Önüne Geçeceğiz” derken, sözlerinin devamında  “Tesisin yapılacağı alandaki ağaçların kesimini bahane ederek bu tesisin yapımını siyasi malzeme yapanlar nedeni ile Katı Atık Düzenli Depolama tesisinin yapımına başlayamıyoruz. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini, çevremizi ve Muğlamızı korumak ve geleceğe taşımak bizim vazifemiz. Umarım birileri de bu yangınlardan sonra yanlışlarının farkına varırlar”” demişti..

AK PARTİLİ VEKİL ÖZTÜRK  “BUYURUN YETKİ SİZDE, YAPIN”

“İnşallah varırlar sayın başkanım.

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ise sosyal medya üzerinden Bodrum Gündem Gazetesi’ne yaptığı yorumla iddialara sert şekilde yanıt verdi. Tartışmaların başından beri Katı Atık Tesisi’nin yeri ile ilgili itirazlarını dile getiren ve seçilen bölgede 7 bin çam ağacı kesileceğini ifade eden Öztürk, yerel yönetimlerde gösterilen beceriksizliğin faturasının kendilerine çıkarılmaya çalışıldığını ifade ederek şunları söyledi;

“İnşallah varırlar sayın başkanım. 40 yıldır yerel yönetimlerde Muğla’yı yönetip de bir çöp sorununu çözemeyenler. Sanki o çöp dağlarını kendileri Bodrum’un kronik sorunu haline getirmemişler gibi suçlu arayanlar, önce aynaya bir baksınlar. Kim bu işin sorumlusu diye. Ben mi yönetiyorum kırk yıldır Muğla’yı. Beceriksizliğini başkalarına çamur atarak gideremezsiniz. Evet ben suçluyum! İki yıl önce modern çöp depolama tesisi Bodrum’a yapılsın diye, 30 milyon euro para, Bodrum’a yatırım gelsin diye mücadele ettim. Evet ben suçluyum! Sizler o parayı dahi (aşağıdaki linkte ben söylemiyorum şu anki belediye meclis üyesi söylüyor) nasıl Muğla’dan kaçırdığınız o zaman sizi bu millete şikayet etmemekle ben suçluyum. Evet ben 7000 ağaç kesilmesin. Nasıl Marmaris’te, Fethiye’de en son Milas’ta nasıl uygun yerlere izin aldık ve modern çöp depolama tesisi yapıldıysa Bodrum’a da öyle uygun yerler bulalım. Bodrum’un yeraltı suları bu bölgeden geçiyor, Bodrumlunun suyunu kirletmeyelim diyerek, ki bunu DSİ söylüyor, ben değil. Bu tesisi başka uygun alanda yapalım dedim. Şunu da söyledim; en son bir ay önce, artık ben söyleyeceklerimi söyledim, bundan sonra bu iş artık benim değil milletin sorunudur. Ağaç mı keseceksiniz? Buyurun kesin, Mumcular’ı çöplüğe mi çevireceksiniz? Buyurun yetki sizde yapın!!!”

KOCADON “ÇOK DA YOL ALMIŞTIK AMA”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yangının ardından “Bizim ayıbımız olan bu vahşi depolama yangınlarından bir yenisini daha yaşıyoruz. Yıllardır bir düzenli katı atık tesisi yapabilmek için uğraşıyoruz. Çok da yol almıştık ama son zamanlarda tesisle ilgili sıkıntılar yaşandı. Bu kötü görüntü bize hiç yakışmıyor. Katı atık projesi ile ilgili kafasında soru işareti olanlar bu yangınların çevreye ve ormana vermiş olduğu zararı görsünler. Umuyorum en kısa sürede düzenli katı atık depolama sistemine geçer ve bu tur tehlikeli durumlar ile bir daha karşı karşıya kalmayız” dedi.

 
BODRUM GÜNDEM’E VERDİĞİ RÖPORTAJDA, MECLİS ÜYESİ PAŞALI:

“BODRUM ÇÖP PROJESİ DEDİKODU YÜZÜNDEN KAÇTI”

Bodrum Belediyesi bağımsız meclis üyesi Mustafa Paşal, Bodrum’un çöp sorunu çözecek olan 30 milyon avroluk projenin bürokratik yanlışlıklar yüzünden kaçırıldığını iddia etti. Paşalı şöyle konuştu; “Eğer Bodrum Belediyesi kapatılmasaydı, ilçe belediyesi olarak kalsaydı, Çöp Katı Atık Depone Alanı biter miydi, bitmez miydi? Bana gör biterdi. Büyükşehir olduktan sonra maalesef Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi seçmen ile seçilen arasındaki bürokrasi ve bürokratlar bizim olan çöp atık tesisi projesinin Batman Belediyesine gitmesine neden oldu.” Paşalı konu ile konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bodrum Belediyesi Mehmet Kocadon ve ekibinin 2009 ve 2014 yılında Bodrum’da yaptıkları en hayırlı iş Çöp Katı Atık Depone Alanının belediye kapatılmadan evvelki son haline getirilmesidir. Burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı ve bulunan fonun yetkilisi, Bodrum’a kadar gelip, Torba’da bulunan vahşi depolama alanına kadar çıkıp, o yeri test ettikten sonra burası çok acil bir durumda, burası ile ilgili işlemleri hemen bitirmemiz gerekir diye karar vermişlerdir.”

Gerekli bilgiler başkana aktarılmamış…”

Mustafa Paşalı 30 milyon avroluk projenin kaçırılması ile ilgili oldukça dikkat çeken iddialarda bulundu. Birol Aydın ile birlikte bu projenin yerinin değiştirilmek istenmesine karşı durduklarını, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün’ün de konunun tekrar irdelenmesi için bürokratlarını görevlendirdiğini ifade ederek o süreci şu şekilde anlattı; “Sayın başkan Osman Gürün bir daha irdeleyelim dedi. Biz de bu konu üzerine gittik. Sayın başkan Osman Gürün, kendisine gerçekten teşekkür ediyorum kendisine, bir toplantı daha hazırladı bize. Sadece Milas ve Bodrum Belediye Meclis Üyeleri ile çevre biriminin ilgilileri katıldı. Bizler konuyu anlattık. Bu sonuçlanmak üzere olan bir proje. Siz nasıl yer değiştirirsiniz? dedik. 24 Eylül 2014 tarihine tahsisin uzatması ile ilgili Büyükşehrin Orman Müdürlüğüne bir yazı yazması gerekiyordu. Onu yapsaydı her şey bitecekti. Batman belediyesine giden bu projemiz 30 milyon avroluk bir projeydi. Bu projede modern depolama ile ayrıştırma ve bertaraf da vardı. Bizim o müdahalemizden sonra arkadaşlarımız tamam ilgileneceğiz dediler. Gerekli olan bilgileri başkanımıza da aktarırız diye, tabiri caiz ise oyalamışlar. Bu konu ile ilgili tepkimi koyduğumda ‘Yapabileceğimiz bir şey yok bu grup kararı’ dediler. Bende grup kararı mı daha önemli yoksa Bodrum’mu daha önemli diye kendilerine serzenişte bulunmuştum.”

TERSLEŞİRSEK, BU PROJEDE DURABİLİR

Çöplükte çıkan son yangının ardından çöp konusunun acilen çözülmesi gerektiğinin bir kez daha çıktığını vurgulayan Paşalı şöyle devam etti; “Bizler yapıcı olmak zorundayız. Herkes konuşmalarına dikkat etmek zorunda. Bu iş tam bir balık sırtı durumda. Çünkü AK Parti Milletvekilimiz bu işle ilgileniyor. Bu tür konuşmaları yaparken, tersleşmeler olur ise şu an yapılacak projenin de izni verilmeyecek. Çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu projeye izin verirken komple bir tesis olarak izin vermiş. Enim korkum şu; eğer yanlış bir şeyler yaparsak, ‘Biz buraya komple bir tesis için izin vermiştik, siz şimdi oraya modern depolama tesisi yapacaksınız, biz onun için izin veremeyiz’ diyebilirler, çünkü orada 7 bin ağacın kesileceğinden bahsediyorlar. O nedenle şu süreçte herkes konuşmalarına biraz dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum.”

DEDİKODU YÜZÜNDEN 30 MİLYON AVROLUK PROJE GİTTİ…

Paşalı Bodrum için çok önemli ve acil bir projenin gerçekleşmemesinin en önemli nedenlerinden birisinin bir dedikodu olduğunu iddia etti. Paşalı şöyle konuştu; “Bir dedikodu ile bu işi götürmüşlerdir. Dedikodu da şu; bu işle ilgilenen arkadaşların, bu işten bir uçak parası kazanacaklarını telaffuz etmişlerdir. Hatta birisi için de uçağı var dahi demişlerdir. Bu dedikoduların yüzünden bu memleket çok önemli bir Katı Atık Projesini kaçırmıştır. Şu anda 30 milyon avroluk bu para Batman Belediyesindedir. Eğer bu projeyi kaptırmasaydık 30 milyon avronun sadece 4 buçuk milyon avrosunu Büyükşehir Belediyesi ödeyecekti. Şu an komple bir çöp tesisine kavuşmuş olacaktık.”

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.