Anasayfa » Güncel » “O RUHSATA GÖRE BU İNŞAAT MÜHÜRLENMELİ”

“O RUHSATA GÖRE BU İNŞAAT MÜHÜRLENMELİ”

Ortakent’te Bağla sırtlarında tabelasında “İslam Kültür ve Medeniyeti Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi” ifadesi alan, Diyanet Vakfı ve Bodrum Müftülüğü’nün  inşaatı devam ediyor. Muçep Bodrum Meclisi eşsözcüleri ve Yurttaş İnsiyatifi  ruhsat sürecine uyulmadan devam inşaatın Bodrum Belediyesi tarafından inşaatın derhal mühürlenmesi için dilekçe verdi. 

22 Ocak 2016 tarihinde Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün verdiği yapı ruhsatı ile inşaatı yapılmak istenen, kamuoyunda    ‘Külliye Projesi’ olarak bilinen proje, Bodrum Kent Konseyi öncülüğünde toplumsal muhalefete dönüşmüş ve  Şehir Plancıları Odası’nın açtığı ruhsat iptali davası nedeni ile inşaatına başlanamamıştı. Geçtiğimiz günlerde aynı yerde inşaat faaliyetlerinin başlaması üzerine, Bodrum Mimarlar Odası Temsilciği’nin  Bodrum Belediyesi’ne  verdiği dilekçenin ardından, Muçep Bodrum Meclisi eş sözcüleri  ve Yurttaş İnsiyatifi de Bodrum Belediyesi’ne inşaatın durdurulması talebi ile bir dilekçe verdi.

DİLEKÇEDE ŞUNLARA YER VERİDİ

” “3194 sayılı İmar Kanunu’nun Ruhsat müddeti başlıklı 29.maddesinde “Yapıya başlama müddeti ruhsat tarihinden itibaren iki yıldır. Bu müddet zarfında yapıya başlanmadığı veya yapıya başlanıp da her ne sebeple olursa olsun, başlama müddetiyle birlikte beş yıl içinde bitirilmediği takdirde verilen ruhsat hükümsüz sayılır. Bu durumda yeniden ruhsat alınması mecburidir.

Bütün bu bilgiler ışığında, Bodrum’u koruyarak kendi kimliği ile geleceğe taşıma mücadelesi yürütenler olarak belediyenizden, 22.Ocak.2018 tarihine kadar inşaatına başlanmadığı için ruhsatsız duruma düşen; ayrıca Danıştay’da görülmekte olan ruhsat iptal davası nedeniyle hukuk süreci sürmekte olan İslam Kültür Ve Medeniyeti Tanıtım Ve Bilgilendirme Merkezi (Külliye) projesinin başlayan inşaat faaliyetlerinin İmar Kanunu’nun 32. maddesindeki “Bu Kanun hükümlerine göre; ruhsat alınmadan yapıya başlandığı veya ruhsat ve eklerine veya ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılarda projelerine ve ilgili mevzuatına aykırı yapı yapıldığı ilgili idarece tespiti, fenni mesulce tespiti ve ihbarı veya herhangi bir şekilde bu duruma muttali olunması üzerine, belediye veya valiliklerce o andaki inşaat durumu tespit edilir. Yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur.” hükmü gereğince yeniden ruhsat alana kadar mühürlenerek durdurulmasını talep ediyoruz.

Gereği için bilgilerinize sunarız.

Güney ŞİRİN

Muçep Bodrum Meclisi Eş Sözcüsü

Umay KARABAŞ

Muçep Bodrum Meclisi Eş Sözcüsü

Zeynep AKINCI

2017 Bodrum Yurttaş İnisiyatifi

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.