Anasayfa » Güncel » “ÖĞRETMENİME DOKUNMA”

“ÖĞRETMENİME DOKUNMA”

Bodrum’da öğrencileri tarafından çok sevilen öğretmenin ihraç isyanı.

Bodrum Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu’nda öğretmenlik yaparken 29 Ekim’de ihraç edilen öğretmenler arasında yer alan Engin Karataş 20 yıllık öğretmenliğinin bir kalemde silinmesine isyan etti. Öğrencilerine eğitim vermediği için çok üzgün olduğunu ifade eden Karataş “Öğrencilerime birlikte çok güzel şeyler yapacağımıza söz vermiştim ama şimdi hiç bir şey yapamamanın acısını duyuyorum” dedi.

Öğretmenlerinin okula geri dönmeleri için Öğrencilerinin velileride çalışmalar başlattı. Öğretmenlerini geri isteyen öğrenciler ve aileleri dilekçeler yazıp yetkili makamlara iletti. Öğretmen Engin’nin ise isyanı OHAL kapsamında yapılan yargısız infazlar oldu. OHAL bahanesi ile türlü suçlamalarla adının listeye eklendiğini söyledi.

Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş’ın öğretmen olan eşi Filiz Candaş bazı güçleri kullanarak öğretmenler ve okul çalışanları arasında baskı kurduğunu iddia eden Engin Karataş Kanuni Sultan Süleyman Lisesinde müdür olan Filiz Candaş hakkında bildiklerini iletmek için Kaymakama kadar çıktığını belirtti. Karataş “Kızım’da Filiz Hanımın okulunda öğrenci bir gün okul aile birliği toplantısına katıldım. Yaşanan sorunları konuştuk sorunları diyalog ile çözmelerini tavsiye ettim. Konuşmamın ardından salon ayaklandı. Kameralar açıldı. Meğer herkes doluymuş. Müdür Yardımcısı endişe ile toplantıyı sonlandırdı. Sonra veliler benimle görüşmek istediler. Sanıyorum okulun sorunlarını ortaya çıkarıyor olmam yöneticileri pek memnun etmedi.

Muğla Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdür Emin Geçin ve Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş benimle birlikte 8 öğretmenin adının KHK listesine gönderilmesini sağlamışlardır. Böylece 20 yıllık mesleğim elimden alındı. Kendileri Hakkında Fetö soruşturması devam eden bu kişiler öğretmenlik yapmamın sakıncalı olduğuna karar vermişler. OHAL in verdiği yetkiyi kötüye kullanmışlardır. Bu konuda hakkımda verilen bir mahkeme kararı yoktur. Savunmam alınmamıştır. Adli ve idari sicilim temizdir. Hakkımda, ülkemiz için yararlı olduğumu söyleyecek binlerce insan vardır. Hayatım boyunca çalıştığım okullar ve yaşadığım çevredeki insanlar lehimde tanıklık edecektir. Son çalıştığım Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulunda bile bütün öğretmenlerin velilerin ve öğrencilerin ifadesine başvurulsaydı gerçekler ortaya çıkardı” diyen Karataş şöyle devam etti,

ogretmen-jpg2

“Adımı ihraç listesine gönderenler şu an öğretmen arkadaşlarımın bana olan desteğini engellemeye çalışıyorlar. Sendikamız Eğitim Sen’i karalıyorlar. Şimdi de okula girmeme engel olmaya çalışıyorlar. İhraçtan sonra 2 gün daha derse girdim. Fakat geçen hafta pazartesi günü güvenlik beni çıkarmaya çalıştı ama çıkmadım. Mesleğime dönmek ve okuttuğum 1. sınıf öğrencilerimle okuma yazma çalışmalarına kaldığımız yerden devam etmek istiyorum. 24 kasım Öğretmenler gününde okuluma gideceğim öğrencilerimi ziyaret edeceğim” diye konuştu.

Öğretmen Engin Karataş görevine iade için gerekli yasal girişimlerini başlattığını bildirdi.

ogretmen-jpg2-jpg3

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.