Anasayfa » Güncel » “ÖĞRETMENİME DOKUNMA”

“ÖĞRETMENİME DOKUNMA”

MUĞLA‘da, 8’i Bodrum‘da olmak üzere, 3 ilçede görev yapan 11 öğretmenin kamudan ihraç edilmesi Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Bodrum Temsilciliği tarafından, “Hukuksuzluk” olarak nitelenip, basın açıklamasıyla protesto edildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasoyunu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen BodrumTemsilciliği tarafından Belediye Meydanı’nda düzenlenen eyleme, öğretmenleri görevden ihraç edilen dört öğrencinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişi, ‘Öğretmenime dokunma’, ‘Teslim olmayacağız’, ‘İhraç edilen öğretmenlerimizin yanındayız’ yazılı dövizlerle katıldı. Katılanlar, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’, ‘Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz’ sloganları attı.

Eğitim-Sen Bodrum Temsilciliği adına basın açıklamasını görevden ihraç edilen öğretmenlerden Ruken Kaya Ay yaptı. Sosyal bilgiler öğretmeni ve sekiz aylık hamile olduğunu belirten Ay, Bodrum‘da 8 arkadaşlarının işten atıldığını belirtirken şöyle dedi:

“Milas’tan 2, Ortaca‘dan 1 arkadaşımız da görevlerinden ihraç edildi. Bu arkadaşlarımız bireysel yetenekleri ile okullarına ve yaşadığımız Bodrum‘a artı değer katan üyelerimizdir. 29 Ekim‘de yayımlanan 675 sayılı KHK ile kamudan 10 bin 131 kişi daha haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edildi. Milli Eğitim bünyesinden 2 bin 219, yükseköğretim alanından da 1267 kişi daha ihraç edildi. Haklarında açılmış adli ya da idari soruşturma dahi olmayan, hiçbir somut ve hukuki delil ileri sürülmeden, tamamen hükümetin siyasi tasarrufuyla 11 arkadaşımız işten çıkartıldı. Okul sıralarında öğrencilerine dürüst, demokrat, ayrımcı olmayan insanlar olmayı telkin eden, onlara onurlu gelecek bırakacağı sözünden asla geri adım atmayan öğretmenlerimiz ihraç edildi. Hükümet kararlı ve ısrarcı şekilde herkese bir mesaj vererek, ‘Türkiye‘de hukuk, demokrasi, can güvenliği, barış, adalet, iş güvencesi yok’ dedi. Kamuda liyakat değil, mülakat; kadrolu değil, sözleşmeli istihdama geçildi. Devlet memurluğundan çıkarma hükümleri esnetildi, muğlaklaştırıldı. Yani işimize, ekmeğimize ve geleceğimize el koydular. Bunun adı tek kelimeyle hukuksuzluktur. Tüm üyelerimizle el ele vererek, birbirimize kenetlenerek yarınlarımıza vurulmak istenen mühürleri söküp atacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu nedenle bir an önce yapılan bu hukuksuzluktan dönülmesini istiyoruz.”

Topluluk, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.