Anasayfa » Çevre » OKLUK KOYU KAMULAŞIYOR…Can Pulak Yazdı

OKLUK KOYU KAMULAŞIYOR…Can Pulak Yazdı

Nihayet korktuğumuz başımıza geldi. Okluk koyu kamulaştırılarak halka,deniz turizmine ve mavi yolculuğa kapatılacak.
Bu yapılabilecek çok büyük bir yanlış ve çok büyük bir hatadır.Yerli yabancı denizciler,yatçılar,doğaseverler artık bu güzel ve muhteşem koydan yararlanamayacaklar.Günlerdir koyda ölçümler yapılıyor,deniz turizmine hizmet eden lokantalar ve baba topraklarını işleyen köylüler,istimlak sonucu yerlerinden çıkarılacaklar.
Benzer talep,1991 yılında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal zamanında da gelmiş ve Okluk,Sazanlı,İngiliz ve Hırsız koylarının güvenlik nedeniyle kapatılması istenmişti.Ancak Özal,buna izin vermemiş ve vatandaşlarla birlikte yüzerek buralarda turizmin devam etmesini sağlamıştı.
Ne yazıktır ki turizmden para kazananlar,sivil toplum kuruluşları,deniz ticaret odaları,TÜRSAB,bu koylardan yararlanan ticari ve özel yat sahipleri,olanları büyük bir sessizlik ve korkuyla izlemekte,en doğal demokratik hakları olan itiraz ve istek haklarını bile kullanamamaktadırlar.Bunun altını dikkatle çizerek,söylemek istediğim birşey var.Her konuda mangalda kül bırakmayanlar,Türk turizmi ve denizciliği adına yapılan bu büyük yanlışlığa kayıtsız kalmakta, enazından yasal mercilere dilekçe yazmaktan bile çekinmektedirler.
Sayın AKP Genel Başkanı,lütfen bu gereksiz işlemi hemen durdurunuz.Kraldan fazla kralcı bürokratların Türk turizmine ve denizciliğine verdikleri büyük zarara mani olunuz.Sayın Turizm Bakanı,parlak nutuklar atmak yerine parlak kararların alınmasına katkı sağlayınız.Sağlayınız ki,korumak ve geliştirmekle yükümlü olduğunuz turizmimiz daha fazla zarar görmesin.
Allah sadece Okluk koyunu değil,tüm koylarımızı ve Gökova ile Hisarönü körfezlerimizi korusun.Anlaşılıyor ki,buraları milli park yapılmadıkça ve milli park kararına değiştirilmezlik kazandırılmadıkça,koruyabilmek giderek güçleşecektir.
Bir Türkiye sevdalısı olarak,çevreye yapılan tahribatları önlemeye gayret eden bir yurttaş olarak,Gökova ve onun muhteşem koylarının korunmasına duacı bir insan olarak, AKP Genel Başkanından ilk defa bir istekte bulunuyorum. Lütfen ülkemizin güzelliklerinin,ormanlarının,denizlerinin, akarsu ve göllerinin,muhteşem koylarının korunmasına yardımcı olunuz,katkı veriniz ve ne olur buralara dokunmayın ve dokundurtmayın.

Paylaş

Bir yorum

  1. Sayın Can Pulak iyi niyetle de olsa Pandora’nın kutusunun kapağını siz açtınız. Şimdi kapatmak mümkün değil. Yapılan tahribatın geri dönüşü yok.
    Bunun adı devlet vandalizmi. Orada yıllarını geçirmiş birisi olarak çok ama çok üzgünüm…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.