Anasayfa » Politika » “ÖLENLERİN YÜREĞİ ÇÜRÜMEZ”

“ÖLENLERİN YÜREĞİ ÇÜRÜMEZ”

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, suikastın 9. yıldönümünde Bodrum Belediye Meydanı’nda alındı.

19 Ocak 2007’de İstanbul’da Agos Gazetesi önünde öldürülen gazeteci-yazar Hrant Dink, suikastin 9. yılında Bodrum’da da unutulmadı. Sosyal paylaşım sitesi üzerinden bireysel olarak katılımlarını ifade eden, kendiliğinden oluşan bir grup, Dinki’in öldürüldüğü saatte, 14.45’te biraraya gelerek, 15 dakika Bodrum Belediyesi önünde oturarak Hrant Dink’i andılar. Katılımcılar “Bizler hepimiz Hrant’ın arkadaşlarıyız. O’nu unutmadık ve 9 yıldır düren davanın sonuçlanmasını, gerçek katillerin ortaya çıkartılmasını istiyoruz” dediler.

hrant dink anma.jpg1

İstanbul’da aynı saatlerde gerçekleşen anma töreninde ise, Diyarbakır’da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin Eşi Türkan Elçi  eşinin ağzından bir mektup okudu. Elçi mektupta şu ifadelere yer verdi:

ÖLENLERİN YÜREĞİ ÇÜRÜMEZ

“Ölenlerin yüreği kurur sanmayın, yürek çürümez. Bir tek yüreksizler toprak olup giderler. Biz bulanık gölleri olan bir ülkenin sürekli temiz kalmayı inançla isteyen nilüferleriydik. Nilüferler ki merhameti simgelerler. Bu merhamet ve temizlik göldeki ruhu kirlenmişleri hep rahatsız etti. Savaş yüzyıllarında tekerrür eden oyunuyken bizler birer oyunbozandık. Ayaklar altında ezilen garibanların yüzü suyu hürmetine, hayatı barışla kafiyelendirmeye çalıştık biz. Kuşlar uçarken arkalarında sadece hüzün bırakmaz, yüreğinde ince sızıyla kanayan kadınlar çocuklar da kalır, işte o zaman kıyametler kopar, gözyaşları acıları tarifte acze düşer. Unutmadan Hrant’ın selamlarını da ileteyim sizlere. Şu an beni dinleyen herkese, bulunduğumuz yer kadar sonsuz selam var. Barış adına, umut adına kardeşlik duygusunu gerekliliği ve yüceliği adına bütün ruhu şadların selamı var size. Bizi unutmayacağınızı biliyoruz, gözümüz arkada kalmayacaktır.” Elçi’nin konuşmasının ardından Rakel Dink, gazetenin camında anma törenine katılanlara el salladı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.