Anasayfa » Kültür - Sanat » ONLARI BACH’TAN TÜRKÇE SESLENDİRME İLE ANACAKLAR VE “BAROK DÖNEMDE ORYANTALİZM”

ONLARI BACH’TAN TÜRKÇE SESLENDİRME İLE ANACAKLAR VE “BAROK DÖNEMDE ORYANTALİZM”

7.Karsanat Barok Müzik Festivali’nde bu gece (10 Eylül) Karya Barok Solistleri;  zamansız kayıpları ile sanatseverleri derinden sarsan tiyatro sanatçısı Alev Gürcan ile Bodrum’da Bu Hafta’nın yaratıcısı sanatsever Dilek Cebeci’yi özel bir seslendirme ile anacaklar. Konser Saat 21.00’de halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

7. Barok Müzik Festivali Sanat Yönetmeni Kontrtenor Kaan Buldular “Ne yazık ki bu festivalimize; zamansız kayıpları ile bizleri derinden yaralayan iki acı kaybımız damgasını vuruyor. Karsanat’ın yönetim kurulu üyesi, tiyatro sanatçısı ve can dostumuz  Alev Gürcan ile  her etkinliğimizde bizlere fotoğraflarıyla büyük bir albüm oluşturmuş, sanatçıların gönüllü destekçisi “Bodrum’da Bu Hafta’nın yaratıcısı, sevgili Dilek Cebeci’yi de unutmadık, unutmayacağız. Karya Barok Solistleri olarak, Bach’ın Matthaus Passion adlı dini oratoryosunun orjinal Almanca librettosundan “Erbarme Dich” olarak bildiğimiz Alto aryasını, “Merhamet et, Tanrım” sözleriyle başlayan Türkçe metniyle seslendirerek bir ilke imza atarak, Alev Gürcan ile Dilek Cebeci’ye armağan edeceğiz…

 

Baroque in Orient

Rönesans Dönemi’nde Osmanlı’nın batıya ilerlemesiyle birlikte gelişen bir kültür alışverişi sonucunda; gerek batı sanatında, gerek Osmanlı sanatında zaman zaman ortak armonilerde buluşulmuştur. Hatta Rönesans ve tüm Barok Dönem boyunca müzik eserlerinin ana sazı olan klavsen de bu kültür alışverişinin bir sonucudur. Çok yakından tanıdığımız kanun sazına bir klavye eklenmesi sonucu doğan klavsen sazı tüm Barok Müzik’e damgasını vurduğu gibi, aynı zamanda da kanunun akrabası sayılabilir.

Özellikle Barok Dönem’e gelindiğinde tarihteki doğu batı savaş ve barışları, doğu sultanlarının aşkları birçok operaya, tiyatroya ve danslara konu olmuştur.  Osmanlı’nın tüm oryantalizmi; gerek sultanlar ve saray karakterleri, gerekse giyiniş ve müzik bakımından da Avrupa operasını çok etkilemiştir. Handel’in Timurlenk Operası, Vivaldi’nin Yıldırım Bayezid Operası, Fransız operalarında karşımıza çıkan Sultan Osman ve Sultan Süleyman gibi karakterler bunun en belirgin göstergeleridir.

Biz Karya Barok olarak festivalimizin bu seneki konserinde, biraz da bu ortak kültüre yer vermek istedik. Bu amaçla zaman zaman Türk ve doğu karakterli opera aryalarını zaman zaman doğunun oryantal tınılarını ve müziğindeki tek sesliliği duyuran batı eserlerini seslendireceğiz. Bunun yanı sıra aynı dönemde Osmanlı sarayında bestelenmiş şarkıları batı sazlarıyla seslendireceğiz.

Ne yazık ki bu festivalimize; zamansız kayıpları ile bizleri derinden yaralayan iki acı kaybımız damgasını vurdu. Karsanat’ın yönetim kurulu üyesi, tiyatro sanatçısı ve can dostumuz  Alev Gürcan ile  her etkinliğimizde bizlere fotoğraflarıyla büyük bir albüm oluşturmuş, sanatçıların gönüllü destekçisi “Bodrum’da Bu Hafta’nın yaratıcısı, sevgili Dilek Cebeci’yi de unutmadık, unutmayacağız.

Karya Barok Solistleri olarak, Bach’ın Matthaus Passion adlı dini oratoryosunun orjinal Almanca librettosundan “Erbarme Dich” olarak bildiğimiz Alto aryasını, “Merhamet et, Tanrım” sözleriyle başlayan Türkçe metniyle seslendirerek bir ilke imza atarak, Alev Gürcan ile Dilek Cebeci’ye armağan edeceğiz… Konserimize tüm halkımız, sanatseverler  ve değerli  basın mensupları davetlidir.

VII. Bodrum Barok Müzik Festivali

Sanat Yönetmeni

Kaan Buldular

PROGRAM

 

10 EYLÜL 2016

BAROQUE IN ORIENT

MATTHAEUS PASSION – J.S. BACH

“Erbarme dich, mein Gott” – “Merhamet et, Tanrım” – Tutti

L’INCORONAZIONE DI POPPEA – C. MONTEVERDI

“Oblivionsoave” – Aria d’Arnalta – GülderenErdoğmuş

RINALDO – G.F. HAENDEL

“Il vostro maggio” – Sirene Duet – Gülderen Erdoğmuş&Elif Tuba Tekışık

“Vieni, o cara” – Aria d’Argante – Nuri Harun Ateş

“Scherzano sul tuo labbro” – Rinaldo&Almirena Duet – Kaan Buldular&Esen Deveci

J.H. D’ANGLEBERT – Pièces de claveçin “Passacailled’Armide”

DEDE EFENDİ – HİCAZ ŞARKI

Ey Büt-i Nev-Eda Olmuşam Müptela – Özge Eyüpoğlu

PARTENOPE – G.F. HAENDEL

“Furibondospira il vento” – Aria diPartenope – Kaan Buldular

DEDE EFENDİ – RAST ŞARKI

Yüzündür Cihanı Münevver Eden – Özge Eyüpoğlu

LES INDES GALANTES – J.P. RAMEAU

“Air des Sauvages” – Tutti

J.B. LULLY – “Marchepour le CeremoniedesTurcs” Klavsen

IL FARNACE – A. VIVALDI

“Gelido in ogni vena” – Aria diFarnace – Esen Deveci

GUILIO CESARE – G.F. HAENDEL

“Svegliatevinelcore” – Aria diSesto – Elif Tuğba Tekışık

“Son nata a lagrimar” – Sesto&Cornelia Duet – Gülderen Erdoğmuş&Nuri Harun Ateş

BASMACI ABDİ EFENDİ – RAST ŞARKI

Sevdim Yine Bir Nev-Civan – Özge Eyüpoğlu

BAJAZET – A.VIVALDI

“Sposa son disprezzata” – Aria d’Irene – Aria d‘Irene – Gülderen Erdoğmuş

“Qual guerriero in campo armato” – Aria d’Irene – Esen Deveci

“Tu dormi in tantepene” – Aria d’Andronico – Elif Tuba Tekışık

“Crudasorte” – Aria diTamerlano – Nuri Harun Ateş

“Barbarotraditor” – Aria diTamerlano – Kaan Buldular

“Coronatadigigli e dirose” – Coro -Tutti

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.