Anasayfa » Kültür - Sanat » ORDA BİR KASABA VARDI UZAKTA, O KASABA BİZİM KASABAMIZDI…

ORDA BİR KASABA VARDI UZAKTA, O KASABA BİZİM KASABAMIZDI…

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, Dr.Fatma Mansur Coşar’ın 1972 yılında Hollanda’da İngilizce yayınlanan, “Bodrum- Ege’de Bir Kasaba” adlı kitabını Türkçe’ye çevrilmiş olarak bastırarak, bir ilk’e imza attı.
denizticaret odası“Bodrum- Ege’de Bir Kasaba” kitabının önsözünde DTO Bodrum Şube Y.K.Başkanı Gündüz Nalbantoğlu’nun dediği gibi “Geçmişini bilmeyen, geleceğini göremez ve kaybettiklerinin farkına varamaz”.  Dr.Fatma Mansur Coşar’ın 1972 yılında İngilizce olarak yayınlanan, “Bodrum- Ege’de Bir Kasaba”  adlı kitabın Türkçe çevirisi, Bodrum’da yaşayan uzman kütüphaneci, araştırmacı, eğitimci ve çevirmen Sönmez Taner tarafından yapıldı. Baskısı ise, yine yerel bir işletme olan Halikarnas Matbaası’nda gerçekleşti. Kitabın basına tanıtımı Deniz Ticaret Odası’nda yapılarak, bilgi verildi.
rüştü tezcan1960lı yıllarda Bodrum’a ilk kez gelen Fatma Mansur Coşar kendi deyimi ile adeta büyülenerek, yapmak istediği sosyal araştırma için 1967-1968 yıllarında aylarca Bodrum’da kalır. Devamını çevirmen Sönmez Taner kitabın önsözünde şöyle anlatıyor. “Katılma ve Gözlemleme’ yöntemi uygulayarak, tüm yerel gelenekleri yaşayarak; doğum, ölüm, sünnet, düğün, menlüt, kabul günü gibi tüm buluşmalara katılarak; kamu, yerel yönetim, stklar ve diğer kurumlar kanalıyla erişebildiği sayısal verileri kullanarak, anketler yaparak, sorararak, dostluklar kurup insanlarla söyleşerek çalışmasını tamamladı. Sonuçta, Bodrum-A Town in the Agean başlıklı kitap ortaya çıktı.”  1972 yılında Hollanda’da İngilizce olarak yayınlanan kitap, “katılım-gözlem yönetime ile yayınlanmış ilk kasaba araştırmasıdır. Yazar Dr.Fatma Mansur Coşar, 30 yıl sonra 1999 yılında “Dün Bugün Bodrum” adlı ve Ara Güler’in eski-yeni Bodrum fotoğrafları eşliğinde biraz hüzünlü, biraz da mizahi bir dille ikinci Bodrum kitabını yayınlar.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Meclis Başkanı Rüştü Tezcan DTO olarak her yıl birkaç kitap basacaklarını kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Denizcilik üzerine kitaplar basmaya devam edeceğiz. Her sene iki tane, üç tane kitap Bodrum ve denizcilik üzerine olacak. Ama süslü kitaplar basmayacağız, içeriği dolu, Bodrum tarihine ve denizciliğine önemli  bir yer vererek , mavi yolculuğu ve yatçılığı geliştirmeyi sağlayacak kitaplar olacak.”

bodrum-egede-bir-kasaba-kitabı-3-710x1024BODRUM’DA SATIŞA ÇIKTI

Bodrum’da İmge Kitabevi, Marina’daki gazete büfesinde, Deniz Müzesi’nde, Kaymakamlık arkası  Gambilya Kafede, Atatürk Caddesi Adliye Sokak’ta bulunan Dükkan’da ve Denizciler Derneği Kafesi’nde 20 lira bedel ile “Bodrum- Ege’de Bir Kasaba” yı temin edebilirsiniz.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.