Anasayfa » Güncel » ORUÇ AÇMA YEMEKLERİ DEVAM EDİYOR

ORUÇ AÇMA YEMEKLERİ DEVAM EDİYOR

2 Ekim Pazar günü başlayan Muharrem ayı nedeni ile Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Merkezi’nde her akşam dernek üyeleri tarafından hazırlanan yemeklerle oruç açılmaya devam ediliyor.

Bodrum’da kurulduğu günden bu yana devam eden etkinlikte bir araya gelen dernek üyeleri, bu akşam da  oruçlarını  Alevi dedesi Mustafa Eyidoğan’ın duası ile açarken, yemeğe CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ve CHP Bodrum İlçe Örgütü Başkanı Recai Seymen ile, yönetim kurulu üyeleri de ve vatandaşlar da katıldı. Konacık’ta bulunan dernek merkezinde günün anlamı ile ilgili görüşlerini sorduğumuz Demir “Dünya barışına ihtiyaç duyulduğu bu günlerde, bu etkinlik çok anlamlı. Birliği, hoşgörüyü hissettiren bu duygular çok anlamlı. Alevi kardeşlerimizin bu kültürünü çok önemsiyorum ve duygulanıyorum” dedi.

muharrem-ayi-jpg2

Alevi dedesi Mustafa Eyidoğan ise “yaşadığımız bu günler, en çok birlik beraberliğe, özellikle de gençlerimizin hoşgörüye ihtiyacı olduğu günler. Hz. Muhammed’in göz bebeği olan torunu İmam Hüseyin’in ve beraberindeki 72 can yoldaşının susuz bırakılarak Yezit ordusu tarafından katledilmesi sonucu, İslam Tarihinin en acı günü olarak tarihteki yerini alan Kerbela Olayı nedeniyle, 12 Muharrem ve Yası matem orucu olarak günümüze kadar geldi. Muharrem Ayı etkinlikleri çerçevesinde Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği üyeleri tarafından gönüllü olarak yapılan 12 gün oruç açma yemeklerinin ardından 16 Ekim Pazar günü aşure dağıtılacak. ” dedi. Oruç açmalara, alevi olmayan vatandaşlar da katılabiliyor.

muharrem-ayimuharrem-ayi-jpg5muharrem-ayi-jpg4

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.