Anasayfa » Çevre » PANEL “GEREME’DE NELER OLUYOR?”

PANEL “GEREME’DE NELER OLUYOR?”

Milas Kent Konseyi ve Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), varolan ve yapılacak termik santrallerin bölgede yaptığı tahribata, köylerin boşaltılmasına dikkat çekmek ve çözüm önerilerini aramak için 28 Ocak’ta Milas’ta panel düzenliyor. 

MUÇEP/MİLAS KENT KONSEYİ DUYURUSU


Milas’ın Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri’ni besleyen maden sahalarının kamulaştırma işlemleri hızla devam ediyor. En son İkizköy taşındı. Çevre köylerde de boşaltılmalar devam edecek. Vatandaş köyünden ve üretimden koparılıyor. 


Bölgemize yeni termik santrallerin veya yeni ünitelerin yapılacağı da bilgimiz dahilinde. Fosil yakıt kullanan termik santrallere olan duyarlılıksa biliniyor. Çevre köylerin en önemli geçim kaynağı olan zeytincilik olumsuz etkileniyor. Yine bu bölgedeki köylerde yaygın olarak geçmişte üretimi yapılan tütün ekiminin sınırlanması sonrasında, alternatif tarım ürünlerine de yönlendirilmedikleri ve özendirici tedbirler alınmadığı için, köylüler toprağından daha kolay bir şekilde ayrılmaya razı oluyor. 


Diğer yandan, şimdi üstelik özel sektör eliyle ve taşeron şirketler aracılığıyla maden üretimi yapan firmaların da, doğayı bozduktan sonra, onları ihya etmek doğrultusunda çaba göstermeyecekleri konusunda kuşkular yüksek.


Maden çıkan bölgedeki köylerimizin bulunduğu alan, geçmişten bu yana “Gereme Bölgesi” olarak bilinir. Söz konusu çevre sorunlarına bağlantılı olarak, Çamköy-Karacahisar bölgesindeki yeraltı su kaynaklarının yok olmaya başladığına dair somut veriler de var. Hamzabey Çayı’nı besleyen Suçıkan bölgesindeki kaynaklar ve pek çok köylünün kuyuları kurumuş durumda.


Bütün bu konuları masaya yatırmak, bölgedeki vatandaşları bilgilendirmek ve yapılabilecekler konusunda sonuçlar çıkararak, ilgili yerlere gerekli başvuruların yapılıp önlemler alınmasını sağlamak amacıyla, Milas Kent Konseyi ve MUÇEP olarak, 28 Ocak’ta Milas’ta bir panel düzenliyoruz.


Hem konuya, hem de bölgenin sorunlarına vakıf olan iki bilim insanı, Prof. Dr. Doğan Kantarcı ve Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar ile, Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Aykut Akdemir ve MUÇEP’ten Neşe Yüzak , dört panelist olarak belirlendi.
Panelimize katılmanız dileği ile.

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.