Anasayfa » Çevre » “PARTİ AYRIMI YAPMAKSIZIN MİLLETVEKİLLERİNE”…Haluk Ortaç Yazdı

“PARTİ AYRIMI YAPMAKSIZIN MİLLETVEKİLLERİNE”…Haluk Ortaç Yazdı

Son günlerde  Bodrum Yarımadasını özelliklede çevre ve yaşayanlarını ilgilendiren konulara bir yenisi daha eklendi.

TOKİ,Külliye,Mumcular Katı Atık Tesisleri üzerindeki tartışmalar,düşünce ve görüşler polemikleriyle  devam ederken ,Gündoğan/Türkbükü Mahallesinde  yine yeniden yanmaya başlayan çöplük de sorunlarıyla birlikte bu ortama katıldı.

Yine şaşırmadık,yadırgamadık.Biliyorduk. Aylar önce de ikaz etmiştik.Yine üzüldük.

Ne yazık ki, aynı alan  2006 yılında iki defa,2007 yılında üç defa yanmıştı.Bu yangınların üç’ü çöplük nedeniyle çıkmış,toplam yangınlarda yaklaşık 115 hektar alan kül olmuştu.Hazineye ait olan bu alan da zaten toplam 130 hektardı.

Bu yanan alan üzerinde ayrıntılı bilgiye sahibim.Bir sivil toplum kuruluşunun TEMA Vakfı nın sayın Asım Kocabıyık ın  verdiği destek ile  bir proje kapsamında 2001-2015 yıl aralığında bu sahaya verdiği emeği  ve çabalarını biliyorum. Sahadaki mevcut biyolojik çeşitliliği korumak,tahrip ve dejenere olmuş mevcut bitki örtüsünü korumak ve geliştirmek,yeni fidanlar dikerek bitki örtüsünü takviye etmek,erozyonu önlemek  amacıyla yaptığı çalışmaları da biliyorum.Bu alanın güvenliği için binlerce metre çit hatlar yapılmış,erozyonu önlemek ve fidan gelişimine uygun alanlar yaratmak için kilometrelerce taş kordonlar ve setler oluşturulmuştu.Zor arazi ve sınırlı toprak koşullarına rağmen sahaya binlerce çeşitli fidanlar dikilmişti.Yine binlerce çeşitli tohum ekimi yapılmıştı.

Sonrasında  aynı sahada oluşturulan giderek büyüyen  sıkça yanma alışkanlığı olan ve bulunduğu yerden kaldırılmayan bir çöplük.Onlarca kez tüm resmi makamlara yapılan ve sonuçsuz kalan başvurular.Nihayetinde  saha ile ilgili sözleşmenin hazine tarafından yenilenmemesi ve tasarruf hakkının TEMA Vakıf dan alınması.Yapılan ve sonuçsuz kalan itirazlar.Bugünlere gelindiğin de ise, yılların çaba ve emeklerinin bu alanda  yok olması yanması,kül olması.Ve çöplüğün yangın alışkanlığının dan vazgeçmeden  yine zehir saçarak devam etmesi.

Şimdi bu alan için lafı uzatmadan bir çağrı yapacağım.Özellikle de parti ayrımı yapmaksızın milletin vekillerine.

TOKİ,Külliye ve Mumcular Katı Atık Tesisleri üzerindeki  tartışmalar devam ederken,Gündoğan da/Türkbükün de yıllardır yanmak dan bıkan çöplüğün de içinde bulunduğu Hazineye ait olan bu alanı ne yapalım?

Hazineden,Bodrum Milli Emlak Müdürlüğünden bu alanın “ orman ” sahası olarak tescilini isteyelim.

Bu istem ile ve öncelikle bu alanın imara açılmasını engelleyelim.

TOKİ,Külliye,Mumcular Katı Atık Tesisleri üzerindeki görüşler ve tartışmalar devam ederken,siyasi partilerimizin milletvekillerinin ilgi ve alakaları bu sıralar Bodrum da yoğunlaşmışken bu sahayı betonlaşmaktan,imarın elinden kurtaralım.Yeniden yeşillendirelim,doğaya kazandıralım.

İlimizin milletvekilleri öncülüğünde bunu yapacak gücümüz de var.

İktidarı,muhalefeti ile ayrım yapmaksızın,siyasi görüş farklılıklarını Bodrum için “ bir kez”  kenara bırakalım ve doğa adına bunu başaracak gücümüzü kullanalım.

TOKİ,Külliye ve Mumcular Katı Atık Tesisleri için şimdiye kadar siyasilerin ortaya koydukları görüşlerini  seçmen olarak takip ediyoruz ve biliyoruz.

Konu doğa ve doğal varlıklarımızı korumak olduğunda siyasi görüş farklılıklarının bir kenara bırakılarak seçmene gidilmesi gerektiğini de siz Milletvekilleri biliyorsunuz.

Doğa ve doğal varlıklarımıza sahip çıkmak adına.

Hadi buyurun,öncülük yapın.Farklı davranın,şaşırtın bizi.

Şimdiye kadar buna benzer konularda tartışmaktan,didişmekten  Bodrum Yarımadasın da doğayı nasıl ihmal ve tahrip ettiğimizi hatırlayın.

Bodrum  Yarımadasının geleceği için Yetti Artık diyerek,

Gündoğan/Türkbükü mahallesindeki  zehir saçan bu sahayı çöplükten kurtarın,alanı temizleyin. Yeniden doğaya kazandıralım,ormana tescilini isteyelim,imara açılmasını engelleyelim.

Buna kim hayır diyebilir,kim karşı çıkabilir ki?

 

Bunu başardığımız da göreceğiz ki,TOKİ-Külliye ve Mumcular Katı Atık Tesislerindeki sürüp giden polemikleri de  anlamını yitirecek.

Bodrum Yarımadasındaki doğa ve doğal varlıklarımızın  kazanması adına  bizlere verdiği bu fırsatı kaçırmayalım .

Göreceksiniz,yerel yönetimler,STK’lar,yöre halkı nasıl yanınızda olacak,destek verecek.

Bu destek, bir  politikacının yaşadığı ve oy aldığı topraklarda elde edebileceği,ulaşabileceği vekil olma sıfatı ile en büyük başarısı,onuru da olacaktır.

Siz bunları yaşarken,ben de bir kez daha  yanılmayayım.Mahcup olayım,utanayım.

Hadi buyurun Muğla Milletvekillerimiz,Bodrum Kent Konseyi bileşeni ve TEMA Vakfı Gönüllüsü olarak yanınızdayım..!

 

Haluk Ortaç

 

Paylaş

Bir yorum

  1. https://ekolojiagi.wordpress.com/2011/02/08/ve-tema-vakfi%E2%80%99nin-ipligi-pazara-cikti-sermayenin-halki-uyutmak-icin-kurdugu-%E2%80%98cevre%E2%80%99-tezgahi/

    Tüm Türkiye’de TEMA vakfının çevreyi kendi çıkarlarına kullanan manipülatör bir vakıf olduğu ortaya çıkmışken BODRUM neden inatla bu TEMA vakfına ve Gönüllüsü Haluk Ortaç’a yol veriyor. Bir iki güzel söz
    yapılan onca tahribatı örtüyor mu? Yoksa TAHRİBAT birilerine kazanç mı sağlıyor acaba??

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.