Anasayfa » Politika » “PARTİM GÖREVLENDİRİRSE” DEDİ, MUĞLA’NIN MUHTARLARINI TOPLADI..

“PARTİM GÖREVLENDİRİRSE” DEDİ, MUĞLA’NIN MUHTARLARINI TOPLADI..

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusundaki soruya “Niyetimiz var. Gündemimizde öyle bir konu da var. Bizim talip olmamız önemli değil. Önemli olan CHP’nin bizi görevlendirmesi. Partim görevlendirirse de bu işi seve seve yapacağıma inanıyorum.” yanıtını vermişti. Kocadon, bu açıklamadan hemen sonra Muğla il genelinde bulunan muhtarlar ile bir araya gelerek, 14 Aralık’ta Muğla’ya gelecek olan 
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun düzenleyeceği toplantıya davet etti.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un ev sahipliğinde gerçekleşen yemeğe, Muğla genelinden çok sayıda muhtarın yanı sıra Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı.
Başkan Kocadon’dan birlik beraberlik mesajları
Muhtarlarla tek tek selamlaşan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Güzel Bodrumumuzun Halikarnas Balıkçısı’nın selamıyla hepinize merhaba diyorum güzel dostlar, aydınlık yüzlü insanlar.” diyerek başladığı konuşmasında, “Öncelikle böyle güzel bir akşamda çok uzaklardan gelip bugün bu davetimize katılan değerli muhtarlarıma önce Sayın Genel Başkanımın sevgi ve saygılarını sunuyorum. Muhtarlık o kadar güzel bir görevdir ki gerçek demokrasinin tek temsilcileri sizlersiniz. Sizlerde hiçbir siyasi partinin gücü yoktur, kendi gücünüzle seçilirsiniz. Demokraside en büyük güçler, tek başına isimle seçilen siz saygın muhtarlarımızdır. Sizler tek başınıza aday olursunuz, arkadaşlarınızla azalarınızı yazarsınız sonra da mahallenizi kapı kapı dolaşır güzel oylarımızı istersiniz. Onun için sizler, perdenin arkasındaki gerçek kahramanlar olduğunuzu asla unutmayın. Sizler bizim gözümüz, kulağımız, dilimizsiniz. Sizlerden gelen her haber bizlerin hızlı bir şekilde hareket etmemizi sağlar. Bu yüzden 19 yıllık belediye başkanlığı sürecimde asla muhtarlarımdan kopmadım. Her ay muhtarlarımla beraber toplantı yaparız, mahallelerimizin sorunlarını dile getiririz. Dertleşiriz. Çünkü; muhtarlık o kadar büyük görevler bekliyor ki mahallenin ilk acı haberi, ilk sevindirici haberi hep onlara gelir. Ve bazen o üzücü haberlere bizim bile gitmemiz zorlaşır. İşte o zaman biz de bir kapıyı çalarız ‘Hadi bakalım koca muhtar, düş önümüze.’ deriz. Onun için gerçekten kendinizle gurur duyun. Sizleri bu akşam burada ağırlamaktan son derece mutluyum” dedi.
Kocadon: “Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu 14 Aralık’ta Muğla’da”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Aralık’ta Muğla’ya geleceğini hatırlatan Başkan Mehmet Kocadon, “Bu toplantımızın esas amacı sizlerin dertleri ve sorunlarını en kısa zamanda bize ulaştırmanız. Çünkü Sayın Genel Başkanım 14 Aralık’ta Muğlamızı ziyaret ederek sizlerle bir araya gelecek, sizin dertlerinizi ve sorunlarınızı çözmek için. Çünkü biz her zaman problemin değil hep çözümün bir parçası olduk arkadaşlar. Onun içinde çözüm bizim görevimiz, sizlerin dertlerini çözmek bizlerin en büyük görevi. Hem mahallede kulağımız gözümüz dilimiz olacaksınız ondan sonra da size sırtımızı döneceğiz. Yok böyle bir şey arkadaşlar. Sadece seçim zamanında hatırlanmak yok. Önemli olan bugünlerde hatırlanmak. Bakın Bodrum Belediyesi olarak muhtarlarımızla yaptığımız toplantılarda en büyük sıkıntılarının bina olduğunu söylediler. Hepsine binalar yaptık. Arkasından bilgisayarlar, internet, telefon. Çok büyük olan mahallelerimizde sekreter bile veriyoruz kendilerine. Çünkü biliyoruz ki onların çözdüğü her dert bize artı olarak gelecek. Onun için bugün burada sizlerle olmaktan son derece mutluyum.  Bir daha söylüyorum biz hiçbir zaman hırsları mantığının önüne geçmeyen, sevgiden gönül zenginliğinden olan insanlarız. Bizim kimseyle bir derdimiz yok Allah’ımıza çok şükür. Halk, takdir ettiği, kabullendiği müddetçe her zaman sizi layık olduğunuz yerlere getirir. Hiç korkmayın, seçime girmek medeni bir cesarettir arkadaşlar. Sizi onun için medeni cesaretinizden dolayı kutluyorum. Bu güzel geceye vermiş olduğunuz desteğe bir defa daha teşekkür ederek Sayın Genel Başkanımın hürmetlerini sunarak hepinize iyi akşamlar diliyorum. Mümkünse en kısa zamanda sorunlarınızı, dertlerinizi bize iletirseniz, 14 Aralık’taki toplantımızda bunları dile getiririz. Çünkü 14 Aralık’taki toplantımızda sohbet ve güzel konuşmalar olacak. Çok eski tarihlerden bugünlere kadar gelmiş muhtarlık yasalarının, kanunlarının tekrar gündeme gelmesini için katkılarınız çok önemli. Bu konuların önemini bilen ve bir an önce çözülmesi gerektiğini düşünen bir belediye başkanı olarak hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum Çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN KOCADON’UN RÖPORTAJI
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, medyafaresi.com adlı internet sitesinin muhabirine verdiği röportajda, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına ve Büyükşehir ile Bodrum belediyeleri arasında zaman zaman yaşanan gerginliklere ilişkin sorulara yanıt verdi. Kocadon, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusundaki soruya “Niyetimiz var. Gündemimizde öyle bir konu da var. Bizim talip olmamız önemli değil. Önemli olan CHP’nin bizi görevlendirmesi. Partim görevlendirirse de bu işi seve seve yapacağıma inanıyorum.” yanıtını verdi.

1999 yılından beri belediye başkanlığı yaptığını anlatan Başkan Kocadon, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Basamakları tek tek çıkarak geldim. Asla mücadeleden vazgeçmedim. Siyasi arenada imkansızları da başardım. Büyükşehir Yasası Muğla’ya uymayan bir yasa. Muğla’ya baktığımızda, ilçeleri ilden fazla nüfusa  ve ekonomik güce sahip. Arada 130 kilometre gibi mesafeler var. Bunun tekrar gözden geçirilmesi içn her türlü gayreti gösteriyoruz ama 2019 yılında da Büyükşehir Yasası ile seçimlere gireceğiz diye düşünüyorum. Bizim talip olmamız önemli değil. Önemli olan CHP’nin bizi görevlendirmesi. Partim görevlendirirse de bu işi seve seve yapacağıma inanıyorum.”

Büyükşehir Yasası’ndan çok, Büyükşehir uygulamalarından dolayı  hizmet noktasında zorluk çektiklerini ifade eden Kocadon, “Önemli olan birlik beraberlik, hak ve adalet içinde yönetmektir. Büyükşehir’in bazı takdir haklarını kullanmaktır. Herkesin bir yönetim anlayışı var tabii. Saygı duymak lazım” diye konuştu.

RANTIN EN YÜKSEK OLDUĞU YERİN BELEDİYE BAŞKANIYIM

Gazetecinin, Büyükşehir Belediyesi ile Bodrum Belediyesi arasında anlaşmazlık olup olmadığı yönündeki sorusuna da yanıt veren Başkan Kocadon, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anlaşmazlık yok. Ben hiçbir zaman hiç kimseyle anlaşmazlık yaşayacak karakterde biri değilim.Hoşgörüsü yüksek bir belediyebaşkanıyım. Bodrum halkından da çok büyük takdir gören bir başkanım. Rantın en yüksek olduğu bir yerin belediye başkanısınız. Korumasız halkın arasında geziyorsunuz. Çünkü biz insanların ne yasal haklarını elinden alırız, ne de ekmeğiyle oynarız. Burada önemli olan Bodrum’un hizmet alışından yana zorlandığımız için zaman zaman gerginlikler yaşandı. Yoksa kimsenin şahsıyla bir derdim yok. İnanıyorum ki onların da benimle yok. Ama burada bir hizmet yarışı var. Bodrum’un eksikleri var ve bunların hızlı bir şekilde tamamlanması lazım.”

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.