Anasayfa » Politika » ‘PARTİNİN ADAYI HEPİMİZİN ADAYIDIR’

‘PARTİNİN ADAYI HEPİMİZİN ADAYIDIR’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bodrum Belediye Başkan aday adayları, İlçe Başkanı Halil Karahan ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un adaylığı konusunda “Partimizin adayı, hepimizin adayıdır. Kim aday olursa olsun herkes CHP için çalışacak” mesajı veren aday adayları yarıştan çekilmediklerini söylediler.

CHP Bodrum’da Mehmet Kocadon’u bir kez daha aday gösterecek mi sorusunun yanıtı merak edilirken, Bodrum Belediye Başkanlığı için aday adayı olan 8 isim bugün ilçe binasında bir araya gelerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP İlçe Başkanı Halil Karahan ve aday adayları Recai Seymen, Ali Öztürk, Mustafa Saruhan, Ahmet Aras, Mehmet Özalın, Refik Ülgen, Taner Uslu ve Kemal Güneri’nin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında “Adayımız kim olursa olsun hepimiz CHPye çalışacağız” mesajı verildi.

HER ŞEYDEN ÖNCE CHP’LİYİZ

Toplantıda konuşan İlçe Başkanı Halil Karahan, kim aday olarak belirlenirse belirlensin herkesin CHP’ye çalışacağını belirterek “CHP adayı kim olursa olsun aday adayları da dahil CHP’ye çalışacak. Herkesin kimliğinin önünde Cumhuriyet Halk Partililik vardır.” Dedi. Karahan, aday adayları ile ilgili kullanılan ifadeleri ve ‘direniş’ gibi söylemleri de kullananlara iade ettiğini belirterek “Tüm adaylarımız onurlu bir yol yürüdüler, yürümeye de devam edecekler” diye konuştu.

SARUHAN: KOCADON BÜYÜKŞEHİR’E ADAY OLDUĞU İÇİN BU YOLA GİRDİK

Bodrum Belediye Başkan aday adayları da gazetecilere, konu ile ilgili düşüncelerini aktardılar. Mustafa Saruhan, mücadelenin ve sürecin durduğu yönünde yanlış bir algı olduğunu belirterek “Bu işten vazgeçtiğimiz ya da genel merkeze davet edildiğimizde çalışmalarımızı durdurduğumuz algısı var. Kesinlikle böyle bir şey yok. Bizler sayın başkanın büyükşehir adayı olmasından sonra bu yola girdik. O büyükşehire aday olduğunu söyledi, biz de Bodrum için başvurduk. Bu süreç netleşmeden sonuna kadar aday adayı çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunu da genel başkanımıza ilettik. İçimizden biri olursa da ayrılmadan devam edeceğimizin sözünü verdik.” Dedi.

Ali Öztürk de “Bu bir yarıştır. Biz kavga etmiyoruz mücadele ediyoruz. Partimizin adayı hepimizin adayıdır. Biz CHP’deyiz. Pazarlık yapacak hiçbir davamız yok. Tüm davamız CHP dir. Bunun sorgulanmas dahi beni üzer.” İfadelerini kullandı.

RECAİ SEYMEN: PARTİ İÇİNDE BUNUN MÜCADELESİNİ YAPARIZ

Aday adaylığı için ilçe başkanlığı görevinden istifa eden Recai Seymen ise henüz her şeyin netleşmediği yönünde ifadeler kullanarak “Partimizin verdiği karara sonuna kadar uyarız. Ancak part içinde gereğini yaparız” dedi. Seymen, şunları söyledi:

“Düşündüğümüz şey Mehmet Başkan’ın dört senedir büyükşehir adaylığı konuşuluyordu. En son bizim aday adaylarının yanında da bunu ifade etti. Biz de aday olduk. Bu adaylığımız, son karşılaştığımız durum büyük bir sürpriz oldu. Genel başkanımız mevcut belediye başkanlarıyla devam etmeyi söyledi. Sadece Bodrum demedi.. biz de bu konuda bu kararın tekrar gözden geçirilmesi konusunu gayet net bir şekilde anlattık. Genel başkan milletvekilleriyle görüşeceğini sürecin henüz bitmediğini söyledi. PM’nden Bodrum’la ilgili karar çıkmadı. Genel merkez araştırma yapıyor, değerlendirme yapıyor. Mehmet başkan dan da duymadık bodruma aday olduğunu.

Biz CHP nin yanındayız. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. CHP dışarıdan da aday gösterebilir, içimizden de gösterebilir. İçimizde bir takım fırtınalar kopsa da kabullenirim. Ama gerekli cevabını herkes alır parti içinde, başa zeminlerde. Ben yaptım oldu değil. Parti içinde bunun mücadelesini yaparız. En azından bu aday adayları iki yadır sahada çalışıyor. Örgütlerin önüne çıktı. Bu konunun çok etik olmadığını düşünüyorum. Ama genel başkanımızın partimizin aldığı karara sonuna kadar uyarız. Yarın öbür gün ne olacağı konusunu da parti içinde değerlendirmesini yaparız.”

ARAS: BU BİR DİRENİŞ GİBİ GÖSTERİLDİ, DEĞİL

Ahmet Aras da “Ben kendi adıma mecliste görev almayacağım. Benim hedefim belediye başkanlığıydı bunun için başvurmuştum. Ayrıca PM’nden açıklandıktan sonra yeniden bu konuyu değerlendiririz diye düşünüyorum. Bunun dışında bizler daha önce çeşitli açıklamalar yaptık. Onlar münferit açıklamalardır. Çünkü bizz 8 aday arasından çıkmak istiyorduk başkan adayının. Bu bir direnişmiş gibi gösterildi. Biz partimize karşı böyle bir direnişte bulunmayız. Biz sadece yönteme itiraz ediyoruz. Ne partimize ne de herhangi bir şahsa karşı değiliz. Kendi hakkımızın peşindeyiz” diye konuştu.

1999’DAN BU YANA ÖRGÜTÜN KARARIYLA ADAY ÇIKMADI

Gazetecilerin süreçle ilgili sorularını yanıtlayan İlçe Başkanı Halil Karahan, 1999 yılından bu yana Bodrum’da parti örgütünün verdiği kararla yola çıkılan bir aday olmadığını söyledi. Karahan, “Son yerel seçimde de sayın Kocadon, DP de devam ediyordu. Seçimden 7 ay önce partimize gelmişti. Geldiği gün de 6 adayımız vardı, aday oldu. Üye olduğu gün partinin adayı olduğunu biliyorduk. Bu işler kolay değil. Ama siyasette de böyle bir tane aday olacak. CHP deki bütün görevler bir nöbettir. Belediye başkanlığı tabii ki çok önemli bir makam. Halka dönük yüzümüz. Bu işin daha kolektif yolla yapılması için çalışıyoruz bir taraftan. Olmazsa aday adayları partililere anlatır. İlçe başkanı olarak tabii ki görevimiz. Bizim asıl mücadelemiz totaliter rejimde demokrasi mücadelesi.” İfadelerini kullandı.

KAYNAK:BODRUMAGELDİK

office yazılım lisansı satın al

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.