Anasayfa » Güncel » “RAMAZANDA EYLEM YAPMAK ÜZERE TÜRKİYE’YE 35 IŞİD MİLİTANI GELDİ”

“RAMAZANDA EYLEM YAPMAK ÜZERE TÜRKİYE’YE 35 IŞİD MİLİTANI GELDİ”

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan,   TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan Sayıştay Kanunu üzerine MHP Grubu adına yaptığı konuşmada, İstanbul Atatürk Hava Limanında gerçekleştirilen  terör eylemini şiddetle kınayan bir konuşma yaptı.

Mehmet Erdoğan;   yaşananların sorumlularını “”İstihbari önlemleri ve gerekli güvenlik önlemlerini alması gereken “sorumluları” atarken sırf bizden olsun diye liyakati bir kenara bırakanlar, ehliyeti bir kenara bırakanlar yaşananların sorumlularıdır!” sözleriyle özetleyen Erdoğan “IŞİD’in Türkiye üzerinden o Avrupa’dan gelen militanlarının başlangıçta Suriye’ye giderken sesinizi çıkartmadığınızı hepiniz bal gibi biliyorsunuz.” İfadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşması tutanaklara şu şekilde yansıdı.

Dikkatler İstanbul’a çevrildi ama sadece İstanbul’da değil Van’da, Lice’de ve Atatürk Havalimanı’nda devletimize, milletimize karşı çok vahim saldırılarla karşı karşıyayız. Tabii “Bunlar niye oluyor?” dediğimizde, aslında cevap çok basit: “Bilmiyoruz.” diyor sorduğumuz her soruya. Sayın Bakana, biliyorsunuz, ben bu kanunun tümü üzerindeki görüşmeler sırasında bir soru sordum: “Bu kanunu buraya getirmenizin sebebi nedir?” “Paralel yapıyla mücadele.” E, pekâlâ, bu kanunu getirdiniz ve beş gün içerisinde bu kanuna göre yüksek yargıyı yukarıdan aşağıya yeniden dizayn edeceksiniz. Niye bu sayıları böyle belirlediniz? Kaç tane burada paralelci terörist hâkim var? Bunların sayısını sorduk, Sayın Bakan dedi ki: “Bilmiyoruz.” Bu hâkimlerin, savcıların kaç tanesini siz aldınız, onu da bilmiyoruz. E, bilmediğiniz işe göre, bilmediğiniz olayların sonucuna göre nasıl işlem yapacaksınız ve bilmediğiniz bir işe göre yaptığınız icraat nasıl doğru olacak? Yani buna siz nasıl inanıyorsunuz Sayın Bakan, öncelikle bunu bir izah edin.

Şimdi, bir başka konu arkadaşlar, işte İstanbul’daki eylemi kim yaptı? Araştıracağız, öğreneceğiz, bilmiyoruz. E, bu silahlar buraya kadar nasıl geldi? Bilmiyoruz. Arkadaşlar, hepsini bal gibi biliyorsunuz. Bu IŞİD’in Türkiye üzerinden o Avrupa’dan gelen militanlarının başlangıçta Suriye’ye giderken sesinizi çıkartmadığınızı hepiniz bal gibi biliyorsunuz. Şimdi, Amerikan istihbaratı bugün bakın Twitter’dan bir şey paylaşmış “Ramazanda eylem yapmak üzere Türkiye’ye 35 IŞİD militanı geldi.” diyor. E, bunu Amerika biliyorsa Türkiye’dekini siz nasıl bilmiyorsunuz? Yani orada bir şey var. Ya bilmiyorsanız burada bir ihmal var ya bilmiyorsanız o zaman sizin kurumlarınız çalışmıyor, sizin MİT’iniz çalışmıyor, Emniyetiniz çalışmıyor, istihbaratınız çalışmıyor.

Efendim, buraya görevlileri atarken sırf bizden olsun diye liyakati bir tarafa bırakırsanız, ehliyeti bir kenara bırakırsanız, olması gerekenleri bir kenara bırakırsanız daha buna benzer çok olayı hep birlikte yaşarız.

Bakın, Türkiye’de artık insanlar sokağa çıktığında sabah… İşte bu ülkede bir vali bile dedi ki: “Ben sabah evden çıkarken abdest alıp çıkıyorum, çoluğumla çocuğumla helalleşip çıkıyorum çünkü akşama ne olacağını ben de bilmiyorum.” Ülkenin geldiği durumu tarif etmek bakımından şu anda görevde bulunan bir valinizin söylediği bu laf bile başlı başına bir olaydır, yeterlidir arkadaşlar.

Şimdi, siz bu paralel yapının hâkimleri buraya girerken bu işin neresindeydiniz, bir de Allah rızası için bunu söyleyiverin bu millete. Neresindeydiniz bu işin? Yani o gün sadece paralelci olduğu için o hâkimleri oraya aldınız. Başka hiçbir özellikleri yoktu o insanların mesleğe alınırken ve o zaman da iktidarda siz vardınız. Şimdi, yaptığınızı yanlışı düzeltmek için başka bir yanlış yapıyorsunuz. Bir yanlış, artı, bir yanlış, artı, bir yanlış, eşittir, bir doğru yapmaz arkadaşlar. Bundan sonra yapacağınız bir başka yanlış da, bir yanlış, artı, bir yanlış, artı bir yanlış, gene bir doğru etmez. Bunun için, bu işi, bu yanlış kanunu bir kenara bırakacaksınız, oturacağız hep birlikte, bu devletin bekası için gerekli olan doğru yargıyı hep birlikte inşa edeceğiz. Yanlışta ısrarın size bir faydası olmaz, Türk milletine bir faydası olmaz, devletimize faydası olmaz. Bu kadar yanlışta ısrar ederseniz, bu yanlışları yapanları yani bu görevlerde ihmali olanları sorgulayıp onları doğru hâkimlerin önüne koyamadığınız müddetçe bugün yaşadığımız olayların tekrarını hep birlikte çok yaşarız, hepimizin canı yanar. Bugün yüzlerce eve ateş düştü.

Buna benzer olaylarla karşılaşmamak için aklınızı başınıza alın, bu işi buradan geriye çekin, masayı doğru kurun ve doğru bir iş yapalım.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.