Anasayfa » Çevre » RESLER İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA

RESLER İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Muğla 2’nci İdare Mahkemesi, Muğla‘nın Bodrum İlçesi’nde yapılması planlanan Geriş Rüzgar Enerji Santrali (RES) inşaat çalışmaları için verilen bakanlık izni hakkında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. Danıştay 6’ncı Dairesi de RES için verilen kamulaştırma kararı için ‘yürütmeyi durdurma’ verdi. Arazi sahipleri ve çevreciler, her iki kararı sevinçle karşıladı.

Bodrum‘daki iki mahalleye rüzgar enerjisi santrali kuracak olan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.’nin Geriş RES inşaatı çalışmaları Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’nce durduruldu. Ayrıca Danıştay 6’ncı Dairesi, RES için verilen kamulaştırma kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar arazi sahipleri ile RES’lerin yerine karşı olan çevreciler tarafından sevinçle karşılandı. Arazi sahiplerinin avukatlığını yürüten Remzi Kazmaz, açıklama yaptı.

“BU SÜREÇTE PROVOKASYONA GELMEDİK”

Geriş köylülerinin tepkilerine rağmen şirketin çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen avukat Kazmaz, “Bu süreçte provokasyona gelmedik, alet olmadık. Sağduyu ve soğukkanlılığımızı korumak için büyük mücadele verdik. Burada yürütme ile yargı, polis ile vatandaş karşı karşıya getirilmek istendi. Danıştay 6’ncı Dairesi, kamulaştırma ile ilgili kararı durdurdu. Davalar devam ederken şirketin çalışmalarını sürdürmesi, köylülerin izni olmadan arazilerini kullanmalarına izin vermemiz mümkün değildi. Burada hukuk ayaklar altına alındı. Aylardır Bodrum halkına yöredeki arazileri olan vatandaşlara, arkeolojik ve doğal site rağmen burada açılan davalar bitmeden çalışamazlar dedik. Yerel idarenin uyarılarını da ciddiye almadılar. Nihayet beklediğimiz ve Bodrum‘daki katliamı durduracak karar çıktı. Bu süreçte bize destek veren tüm belediye ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

“NİHAYET HUKUK ‘DUR’ DEDİ”

Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’ne inşaat çalışmalarının durdurulması için davayı açan işadamı ve emlak danışmanı Hasan Yokarlı, “Kamulaştırma işlemleri tamamlanmadan, şirketin çalışma ruhsatı olmadan, bölgede geri dönülemeyecek zayiatlar yaratmasına nihayet hukuk ‘dur’ dedi. Verilen karar bu davada ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Bu süreçte şirketin aldığı belgeler, bölgedeki arkeolojik ve doğal sit alanları yeniden incelenmeli, bu belgelerin birçoğunda eksik olduğunu mahkemelere sunduk” dedi.

Geriş tepesinde bir araya gelen köylüler, kararı kutladı. Bodrum Belediye Meydanı’nda yarın açıklama yapılacağı duyuruldu

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.