Anasayfa » Çevre » “RESLERİ GİDİN MİLAS’A VEYA YAŞAM ALANLARINDAN UZAK YERLERE KURUN”

“RESLERİ GİDİN MİLAS’A VEYA YAŞAM ALANLARINDAN UZAK YERLERE KURUN”

Yalıkavak Mahallesi Geriş Mevkii’nde yol yapım çalışmasına başlanan Rüzgar Elektrik Santrallleri (RES) için, yasa dışı olduğunu iddia eden Avukat Remzi Kazmaz ve Yalıkavaklı vatandaşlar önce Belediye Meydanında basın açıklaması düzenlediler ve ardından Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan’ı ziyaret ettiler.

Duruma tepki gösteren grup adına basın açıklaması yapan Avukat Remzi Kazmaz, “Bizim bugün burada toplanmamızın tek nedeni Bodrum için. Burada toplanmamızın tek nedeni hukuk devleti için. Bodrum’da kesinlikle RES istemiyoruz. Rüzgar elektrik santrallerine karşı değiliz. Rüzgar elektrik santrallerinin kurulmuş olduğu yere karşıyız. Bu alanlarda eğer RES kurulursa Bodrum RES çöplüğüne dönüşür. Rüzgar santrallerinin kurulabileceği o kadar güzel alanlar var ki, RES şirketine buradan iyi niyetimizle sesleniyoruz; Siz gidin Milas veya yaşam alanlarından uzak yerlerde kurun ve milli servete katkı yapın. Buradaki tüm insanlarda bu ülke için eline kazma alıp size yardımcı olur. Ama hala inat yapıyorsunuz o tepelerde arkeolojik sit alanları var. O tepeler av turizm adına devlet tarafından tahsis edilmiş ve sizin bugüne kadar yapmış olduğunuz girişimleri mahkeme haklı bulmamış. Danıştay 6. Dairesine açmış olduğumuz davada yürütmeyi durdurma kararı aldık. Elimizde mahkeme kararı var. Bu karara rağmen hala bugün hem de tarihi mezarların üzerinde dozerle oraları tahrip ediyorsunuz. Yapmayın, telafisi imkansız zararlar meydana getirmeyin” dedi.

20151112050442_kenttv_haber_606Belediye Meydanında düzenlenen basın açıklamasının ardından Bodrum Kaymakamlığı’na giden grup Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan ile bir görüşme yaptı. Basın mensuplarının alınmadığı toplantının ardından dışarıda bekleyen vatandaşlar ve gazetecilere açıklama yapan avukat Remzi Kazmaz, Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan’dan olumlu tepki aldıklarını belirterek, “Kaymakam bey birazdan talimat verecek ve orada çalışan canavarları durduracak ama Geriş halkı olarak ben olsam Geriş’in dağlarına oksijen almaya çıkarım” dedi.

Gerişli vatandaşlar ve sivil toplum örgütü üyeleriyle birlikte RES’lerin yapılacağı bölgeye gitti.

 

 

untitled2

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.