Anasayfa » Çevre » “RES’LEŞME GARİ”

“RES’LEŞME GARİ”

Geriş Rüzgar Enerji Santrali (RES) inşaat çalışmaları için verilen ‘yürütmeyi durdurma’ kararı bugün köylüler ve çevrecilerce kutlandı. Buluşma alanına develerle gelen bazı köylüler, yöresel oyunlar eşliğinde RES inşatının durmasını kutladı.

Bölge halkı, yürütme durdurma kararına karşı sevinç gösterileri yaptı. Develerle birlikte Bodrum Belediye Meydanı’na geldiler. Burada toplanan grup davul zurna eşliğinde bir süre yöresel halk oyunları oynadı. Çevreden gelip geçen geçen vatandaşlarda kimi merakla yaklaşıp daha sonra destek olduklarını ifade ettiler.

Daha sonra açıklama yapan Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu üyesi Mustafa Tanışık, verilen kararla Bodrum’un kazandığını söyledi.

Geriş RES projesi için bakanlar kurulunun aldığı kamulaştırma kararının, Anayasaya aykırı olduğu için Danıştay 6. Dairesi tarafından üç ayrı davada üç ayrı yürütmeyi durdurma kararı ile durdurulduğunu ifade eden Tanışık, “RES şirketi, yargı kararlarını yok sayarak izinsiz şekilde Geriş tepelerinin bağrını deşmeye, tarım alanlarını ve SİT alanlarını yok etmeye başladı. Bodrumlularca açılan davalarda Muğla 2. İdare Mahkemesi uzun süreden beri beklenen kararını verdi” dedi.

Son verilen kararların uzmanlar tarafından verildiğini anlatan Tanışık, şöyle konuştu:

“5 ayrı üniversiteden 9 ayrı uzman tarafından her dava için hazırlanan 80’er sayfalık bilirkişilik raporlarına dayanmaktadır. Bu bilirkişilerin tamamı oy birliğiyle Geriş RES projesinin insan sağlığı ve çevreye zarar vereceğini kamu yararı olmadığını belirtmiştir. Açılan davalarda şirket lehine sonuçlanan tek bir dava bile yoktur.”

Bod-res-2-Small-640x427Gruba destek veren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da, Bodrum halkının hiçbir zaman medeni çerçevelerin dışına çıkmayacağını ifade etti. Vatandaşların haklarını medeni çerçeveler içinde aradığını anlatan Kocadon, “Bodrum halkının medeni ve hoşgörülü oluşu bu firmaya biraz da ev sahipliği yapmıştır. Bugün de bu kararla bu mutluluğu yaşıyoruz. Bu dava bundan sonra da devam edecek. Önümüzdeki hafta Yalıkavak meydanında bu direnişi bir kez daha göstereceğiz. Biz RES’lere değil Bodrum’un kentsel kimliğinin bozulmasına karşıyız” diye konuştu.

Bodrum’un doğasının bozulmaması için çaba gösterdiklerini anlatan Kazmaz,”HES’lerin de, RES’lerin de kurulduğu alanlar hep insanların yaşadığı alanlardır. Canlıların yaşadığı alanlar olmasından dolayı, bu güzel ülkeyi ve dünyayı korumak adına hep hukuki mücadele yaptık” dedi.

Bod-res-3-Small-640x427Alınan kararın Bodrum halkının da desteğiyle alındığını anlatan Kazmaz, şunları söyledi

“Bu karar sadece benim değil, Bodrumlu sivil toplum kuruluşlarının, halkın mücadelesiyle alınan karardır. Geriş halkının kararıdır. RES’ler Bodrum’dna gidene kadar hep omuz omuza olacağız. Türkiye’deki tüm çevre dostlarını Yalıkavak’a bekliyorum. Türkiye bir hukuk devletidir. Ama ben bu karar şüpheyle bakıyorum, yarın ne olacağı belli olmaz. Bir yıl 20 gündür bu olayla uğraşıyoruz. Mahkeme kararlarına rağmen firma bölgeye girdi. Bodrum halkı bölgede çadır kurdu Bodrum Kaymakamı faaliyeti durdurmak zorunda kaldı.”

Kazmaz, firma yetkililerinin mahkeme kararlarına aldırış etmeden çalışmalara devam ettiğini iddia ederek, bir yıl 20 günden bekledikleri yürütmeyi durdurma kararını aldıklarını halkın birlikte durmadığı sürece projenin sonlanmayacağını ifade etti.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de, Bodrum halkının çevresine doğasına ve hayvanlarına sahip çıktıkları için tebrik ederek, “Biz enerjiye karşı değiliz, hele yenilenebilir enerjinin hep yanındayız. Ama gelip de evimin tepesinde, limanda, turistlerin başında böyle birşeyin yapılmasına karşıyız” ifadesini kullandı.

Bölgedeki arazi sahiplerinin avukatı Remzi Kazmaz ise bir yıldan bu yana RES’lerle mücadele ettiklerini savundu.

Bod-res-7-Small-640x480Öte yandan mahkemenin verdiği bu ara karar üzerine, yatırımı yapan firma olan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş., inşaat faaliyetine şimdilik ara verdiğini yazılı bir basın açıklamasıyla duyurdu.

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. genel müdürü Bertan Korkmaz imzasıyla yayınlanan yazılı basın açıklamasında, temiz enerjiye geçişte yaşanan her gecikmenin faturasının çevreye ve doğaya çıktığı vurgulanarak, yatırıma karşı çıkan grupların ısrarlı şikayetleriyle kamuoyu ve yargıyı yanılttıkları iddia edildi.

Korkmaz, Muğla 2. İdare Mahkemesinin verdiği karara saygılı olduklarını ve bilirkişi raporları gelene kadar geçecek 30 günlük süre için inşaat çalışmalarına ara verdiklerini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.