Anasayfa » Çevre » “SAHİLLERİ SATMAYIN”

“SAHİLLERİ SATMAYIN”

SEDAT KAYA DATÇA’DAN BİLDİRİYOR

Datça Kaymakamlığı’nın düzenlediği, Datça Belediye Başkanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin de katıldığı vatandaşla buluşma toplantısında halk MUÇEV’e isyan etti.
Yaklaşık 3 saat süren toplantıya, sahillerin MUÇEV tarafından kiralanması ve böylece vatandaşın denize parayla girmek zorunda kalması damga vurdu.
Datça’daki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, vatandaşlar ve işletme sahipleri, MUÇEV’in hiç bir yetkisi olmadan sahilleri ranta çevirdiğini ve anayasal suç işlediğini ileri sürdü.
Konuşmacılar kamu görevlilerinden MUÇEV’e dur denilmesini istedi.

TÜM SAHİLLER HALKA AÇIK

MUÇEV ile ilgili eleştirilerin izleyenler tarafından yoğun destek alması ve alkışlanması dikkat çekiciydi.
Bu arada zaman zaman çok kişiden “Datça’da MUÇEV’i istemiyoruz” bağırışları duyuldu.
Bunun üzerine Datça Kaymakamı Mesut Çoban, tüm sahillerin vatandaşa açık olduğu, insanların MUÇEV’in kiraladığı yerler dahil her sahilde ücretsiz denize girebileceğini ve buna izin vermeyen işletmelerle ilgili yasal işlem yapılacağını açıkladı. Kaymakam Çoban’ın bu sözleri büyük alkış aldı.

MOLOZ SORUNU BİTİYOR

Toplantıda bir başka önemli konu Kargı Deresi’ndeki moloz döküm alanıydı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü konu ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni hedef gösterirken, hukukçular asıl sorumlunun belediyeye yer tahsis etmeyen Çevre Şehircilik Bakanlığı olduğunu belirttiler.
Toplantı sırasında Muğla Büyüksehir Belediyesi ile temas kuran Avukat Ali Kurt, Çevre Bakanlığı’nın sonunda bir uer tahsisi yaptığı, gerekli imzaların atıldığını duyurdu. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar da, Eylül ayına kadar moloz sorunu çözeceklerine inandığı belirtti.

Kaynak: haberhürriyeti

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.