Anasayfa » Kültür - Sanat » “SANATÇI SÖYLEYECEKLERİNİ ESERLERİ İLE SÖYLER”

“SANATÇI SÖYLEYECEKLERİNİ ESERLERİ İLE SÖYLER”

Bodrum Kent Konseyi bileşenlerinin başlattığı “Bodrumlular Bodrum’a Sahip Çıkıyor” etkinlikleri kapsamında,  bu kez “Bodrumlu Sanatçılar Bodrum’a Sahip Çıkıyor” diyerek, 28 Mayıs Cumartesi Günü Bodrum Belediye Meydanı’nda buluşuyor.

Bodrum Kent Konseyi, geçtiğimiz ay yaptığı genel kurulda aldığı kararlar doğrultusunda:

“Anayasa’nın 56. Maddesi’ne (Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir) dayanarak;

1) Kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait  doğal varlıkların (orman, mera ve makiliklerin;sulak alanların, kıyıların; doğal ve tarihi SİT alanlarının;  kurum ya da kişilere tahsis edilmesine,  imara açılmasına karşıyız.

2) İmara açılmış alanlarda, imar planlarında belirtilen kurallara ve notlara harfiyen uyulmasını, her ne sebeple olursa olsun değişiklik yapılmamasını istiyoruz.

3) Yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesine rağmen; siyasi iradelerin kent kimliğini değiştirecek planlama ve girişimlerde bulunmasına karşıyız.” diyerek, farklı etkinliklerle “Bodrumlular Bodrum’a Sahip Çıkıyor” kampanyası başlatmıştı. 

GÖRSEL SANATLAR PERFORMANSI

Kampanya kapsamında, sanatçıların ilk etkinliğinin görsel sanatlar olduğunu, ancak bu sürecin diğer sanat dalları ile devam edeceğini belirten konsey yetkilileri, bütün sanatseverleri 28 Nisan’da Bodrum Belediye Meydanı’na davet ediyor.

Konsey tarafından yapılan açıklamaya göre, görsel sanatlar (Resim, heykel, karikatür, seramik, fotoğraf ve grafik) alanında tüm Bodrumlu sanatçılara açık olan etkinlik,  saat 10.00 dan 17.00’ye kadar sürüyor. Etkinliğin ana performansı ise, 12.00’de  başlayacak olan yelken üzerine yapılacak çalışma olup, tuvallerdeki performanslarla devam ediyor.

BODRUMLU SANATÇILAR DİYOR Kİ :

Bodrum, çok kültürlü bir turizm kasabasıdır. Bu özelliği ile dünya markası olmuştur. Bodrum’un geleceğini planlarken, mutlaka geçmişine bakmak gerekir. Geçmişten gelen kültürel ve tarihi misyonunu daha ileriye götürmek, kente sahip çıkmak en çok da sanatçıların hakkı ve görevidir.

Bodrum’un kent estetiğini bozacak her türlü yapıya, yapılaşmaya karşıyız.

Bu bir direnmedir.

Bu bir sanatçı duruşudur.

Kimse Bodrum’un bu uygar duruşunu hafife almamalıdır.

Çünkü sanat, günü yüzyıllar sonrasına taşıyan en kusursuz aynadır.

Sanatçılar söyleyeceklerini eserleri ile söylerler.

Başka Bodrum yok; sanatçısız Bodrum hiç yok…

BODRUM KENT KONSEYİ KÜLTÜR SANAT MECLİSİ

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.