Anasayfa » Kültür - Sanat » SANATSEVERLERE BAROK MÜZİK ZİYAFETİ

SANATSEVERLERE BAROK MÜZİK ZİYAFETİ

Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile, Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin (KARSANAT) her yıl düzenlediği “7. Karsanat Barok Müzik Festivali sona erdi. Son gecede Alev Gürcan ile Dilek Cebeci anısına seslendiren eserin yanı sıra, genç yetenek Selin Solu’ya da sanata teşvik ödülü verildi.

SANATSEVERLERE BAROK MÜZİK ZİYAFETİ

KARSANAT’IN düzenlediği Barok Müzik Festivali’nin son gecesinde Karya Barok Topluluğu “Barok Dönemde Oryantalizm” konsepti ile, iki saat yaklaşık 500 sanatsevere müzik şöleni yaşattı.  Bodrum Antik Tiyatro’daki ücretsiz konser öncesinde öncesinde, dernek sanat danışmanı ve eğitmen mezzosoprano Gülderen Erdoğmuş ile çalışmalarını sürdüren ve Royal Academy’nin Londra 6. Şan Seviye sınavlarına hazırlanan genç soprano Selin Solu’ya Müziğe Teşvik Ödülü verildi.

7-barok-2016-jpg2-jpg3-jpg4-jpg5-jpg6-jpg7

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

7-barok-2016-jpg2-jpg3-jpg4-jpg5-jpg6-jpg7-jpg8

Festivalin son gecesinde, geçtiğimiz 20 Ağustos günü Bodrum’dan Havalimanına giderken Güvercinlik’te feci bir trafik kazasında yaşamını kaybeden Karsanat’ın yönetim kurulu üyesi ve tiyatro sanatçısı Alev Gürcan ile yine geçtiğimiz haziran ayında hastane kapısında geçirdiği kalp krizi sonucu kurtarılamayarak yaşama veda eden Bodrum yerel basınının güleç yüzlü ağabeyi Dilek Cebeci de unutulmadı. Dernek Başkanı Esen Demirci  “Ne yazık ki bu festivalimize; zamansız kayıpları ile bizleri derinden yaralayan iki acı kaybımız damgasını vurdu. Karsanat’ın yönetim kurulu üyesi, tiyatro sanatçısı ve can dostumuz Alev Gürcan ile her etkinliğimizde bizlere fotoğrafarıyla büyük bir albüm oluşturmuş, sanatçıların gönüllü destekçisi ‘Bodrum’da Bu Hafta’nın yaratıcısı, sevgili Dilek Cebeci’yi de unutmadık, unutmayacağız. Karya Barok solistleri olarak, Bach’ın ‘Matthaus Passion’ adlı dini oratoryosunun orjinal Almanca librettosundan ‘Erbarme Dich’ olarak bildiğimiz Alto aryasını, ‘Merhamet et, Tanrım’ sözleriyle başlayan Türkçe metniyle seslendirerek bir ilke imza atarak, Alev Gürcan ile Dilek Cebeci’ye armağan ediyoruz” dedi.

HASTANEDEN SAHNEYE

Sıradışı sesleriyle ödüllü kontrtenörlerden Kaan Buldular, bu yıl festivalin aynı zamanda sanat yönetmenliğini yaparken, Nuri Harun Ateş konser öncesi hastalanarak, konsere katılamayacağını bildirmişti. Ancak, son anda hastaneye giderek serum ve iğne takviyeleri ayağa kalkan sanatçı, yaptığı sürprizle hayranlarını mutlu etti. Tek bir arya ile konsere katılan Nuri Harun Ateş “bu kadar çok emek ve güzelliğin yaşandığı bir konsere bir parça ile de olsa katılmak, sizler kadar beni de mutlu ediyor” dedi.

7-barok-2016-jpg2-jpg3-jpg4-jpg5-jpg6-jpg7-jpg8-jpg9-jpg10

Sanat yönetmeni  Kontrtenor Nuri Harun Ateş “Barok Müzik Festivali”nin çok önemli ve çok değerli olduğuna işaret ederek “burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Enerjimiz yettiğince burada sizlere şarkı söyleyeceğiz ve bu geceyi güzelleştirmeye çalışacağız. Bizler kadar sizler de gereklisiniz. İyi ki yan yanayız” ifadelerini kullandı.

7-barok-2016-jpg2-jpg3-jpg4-jpg5-jpg6

Mezzosopranolar Gülderen Erdoğmuş, Elif Tuğba Tekışık, Esen Demirci ve Türk müziği solisti Özge Eyüpoğlu’dan oluşan Karya Barok Topluluğu, konserlerinde Barok Dönem’in doğuda neler yaşandığını merak eden batılı bestecilerin eserlerini sundu. Topluluk, özellikle 18. yüzyılda, çok geniş bir coğrafyada yer alan farklı kültürlerin sanat yoluyla nasıl kaynaşmış olduğunu keşfederken, Avrupa’nın saraylarında yankılanan Barok Operalar’ın baş karakterleri olan Osmanlı Sultanları’nı sahneledi. Karya Barok Topluluğu, Batıdaki Şarkiyat eğiliminin örneklerinden Handel’in Timurlenk, Guilio Cesare ve Rinaldo operaları ile, Vivaldi’nin Yıldırım Bayezid Operası ve Rameau’nun Les Indes Galantes Operası’ndan seçilen eserleri ile Türk Bestecilerinin eserlerini de yer verdiler. Solistlere, Avusturya Barok Akademisi’nden Klavsen Dubee Sohn, Barokçello Christoph Urbanetz ile, Ritm Sazlarda Selçuk Yazıcı,  Kanunda Cüneyt Çakal eşlik ettiler.

Konser sonunda sanarseverler dakikalarca ayak alkışlarken, sanatçılara Bodrum Belediyesi tarafından “Bodrum Mandalina Lokumu ve Kolonyası” hediye edildi.

FESTİVALİN SPONSORLARI

Bodrum Belediye Başkanlığı

Bodrum Ticaret Odası

İstanbul Avusturya Kültür Ofisi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü

Türk Hava Yolları

Akustik Travel

Crystal Hotels Resort&SPA

Marvel Beach Hotel

Arif Vidinli,  Simen Gökçepınar , Tuncay Yurtsever
7-barok-2016-jpg2-jpg3-jpg4-jpg5-jpg6-jpg7-jpg8-jpg97-barok-2016-jpg2-jpg3-jpg4-jpg57-barok-2016-jpg2-jpg3-jpg47-barok-2016-jpg27-barok-2016-jpg2-jpg3-jpg4-jpg5-jpg6-jpg7-jpg8-jpg9-jpg10-jpg11

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.