Anasayfa » Çevre » SEL FELAKETİNİN ARDINDAN…

SEL FELAKETİNİN ARDINDAN…

Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Taner Uslu’nun başkanlık ettiği, yerel ve ulusal gazetecilere açık olağan  basın toplantısına, Belediye Başkan Yardımcıları Kemal Orman, İsmail Altındağ, Turgay Kaya ve birim müdürleri katıldı.

Taner Uslu’nun belediyenin bir yıllık faaliyetlerini anlattığı toplantıda, basının soruları da cevaplandı. Toki ve Reslere ilişkin soruları Uslu ” “Kurumların görüşleri kolay kolay değişmez. Biz TOKİ’lere baştan bu yana hep karşıydık. Niye karşı olduğumuzun sebeplerini de bütün yarımada biliyor. Bodrum mimarisine uygun, yasal ölçüde, plan notlarının izin verdiği ölçüde hakları varsa, ister TOKİ olur ister başka bir şey, bizim için fark etmez. Biz mevzuata bakarız.” şeklinde cevaplarken, Rüzgar Enerji Santrallerine ilişkin de  ““Şunun iyi bilinmesini arzu ediyoruz. Bodrum Belediyesi olarak bizlerin RES’lere değil, yapılması planlanan yerlere karşı olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Planlana RES’lerin yaşam alanlarımıza çok yakın olması sebebiyle hem halkımızın sağlığını hem turizmimizi olumsuz etkileyeceğine inanıyoruz.” dedi.

“GERÇEKÇİ OLALIM, İMKANSIZI İSTEYELİM”

Yaşanan sel felaketinin ardından, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un “Bodrum’un alt yapısı tamamen çökmüştür. Bunun altından tek başına çıkmamız mümkün değildir” sözleri anlatılarak, bu konuda DSİ, Büyükşehir’in ve ilgili devlet birimlerinin neler yaptığına ilişkin  sorumuz üzerine ise, gerek Taner Uslu, gerekse Fen İşleri Müdürü tarafından, gelinen aşama şöyle özetlendi: “Asfaltlama çalışmalarımızda adeta Karayolları gibi çalışıyoruz. Ve her çalışmamızda, Devlet Su İşleri, Muski, Aydem, Telekom’la koordineli çalışıp, kendilerinin yapacağı çalışmaları bekliyoruz. Ancak, bazı yerlerde gerekli sürede DSİ çalışmaları yetiştiremiyor. Aslında, alt yapının tamamen ve bir bütün olarak ele alınması, Bodrum’un kendine has özelliği, imar durumu göz önüne alınarak düzenlenmesi gerek. Yerel yönetim olarak bizim görüşlerimize yer verilmesi ve birlikte çalışılması gerek. Örneğin, Bitez’de dere yataklarının islahı için bizden terk istenmekte. Bunu nasıl gerçekleştirebileceğimizi soran yok. İşte bu noktalarda, süreç bizi aşıyor. Sıfırdan ve bütüncül olarak çok ciddi bir çalışma ve yatırım gerekiyor. O nedenle de diyoruz ki “gerçekçi olalım, imkansızı isteyelim”. Biz Bodrum Belediyesi olarak, yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz. Turgutreis, Kadıkalesi, Gümüşlük…Bu büyük sınırlarda, Fen İşlerimizde sadece 14 personel çalışıyor. Ve gece gündüz çalışıyorlar. Durum budur.”

basın toplantısı.png2.png3.png42135 İNŞAAT RUHSATI VERİLDİ, 645 KAÇAK YAPI İÇİN SUÇ DUYURUSU, 221 YIKIM KARARI

Uslu’nun açıklamasında “Yürürlükteki İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre 2015 yılı içerisinde 2135 adet Yapı Ruhsatı düzenlendi. Ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılan yapılar için 2015 yılı içerisinde 846 Adet Yapı Kullanma İzin Belgesi ile ayrıca 221 adet de Yıkım Ruhsatı düzenlendi. İmar Planı ve Ruhsata uygun hale getirilmemiş yapıların ilgilileri hakkında Türk Ceza Kanunun 184. Maddesi uyarınca işlem yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuluyor. Bu kapsamda, 2015 yılı içerisinde toplam 645 adet kaçak yapı tespit edildi.” bilgilerine de yer veri

basın toplantısı.png2.png3BİLLBOARDLARDAN 3 MİLYON BEŞYÜZBİN ALACAK VAR

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı bilboardlar ile ilgili basının son durumun ne olduğu yönündeki sorusuna ise Alacaklar konusunda hukuk servisi takip ediyor. Mahkeme ihaleyi iptal ettiği için, iptal tarihinden itibaren alacaklarımız, mahkeme kararı ile iptal edildi, ondan önceki alacaklarımız da hukuk servisi tarafından takibi devam ediyor. Adliyede icra müdürlüğü takibi de devam ediyor. Yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Artık hapis cezası olacak. Şu an itibarı ile 3 milyon beş yüz bin civarında alacak var.” cevabını verdi.

basın toplantısı.png2TANER USLU BASIN TOPLANTISI TAM METNİ

Yerel ve Ulusal Basınımızın Çok Değerli Temsilcileri

Belediyemizin faaliyetleri konusunda değerli kamuoyumuzu bilgilendirmek amacıyla bir kez daha bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hoş geldiniz.

Değerli Basın Mensuplarımız. Üzülerek ifade etmeliyiz ki; güzel ülkemiz son derece sıkıntılı bir süreçten geçmekte. Bir taraftan yaşanan terör olayları bir taraftan güney ve güney doğu sınırımızın hemen ötesinde süren iç savaş ve yaşanan insani dramlar diğer tarafta ise komşularımızla ve özellikle Rusya ile yaşanan krizler ve tabii ki bir barış denizi olması gereken mavi ege kıyılarımızda yaşanan mülteci dramları. Tüm temennimiz güzel ülkemizin en kısa zamanda bu sıkıntıları atlatarak yeniden barış ve huzur içinde yaşayacağı günlere kavuşmasıdır.

Her ne kadar burada Bodrum’u konuşmak için bir araya gelsek de kendimizi yaşanan bu olaylardan soyutlayabilmemiz mümkün değildir. Bir turizm kenti olarak en önemli ihtiyacımız güvenlik ve huzur ortamıdır. Ülkemizde ve Dünyada yaşanan bu sıkıntıların 2016 turizm sezonumuz üzerinde yaratacağı olumsuzlukları en aza indirgemek için Sayın Başkanımız Mehmet Kocadon ve Belediyemiz birimleri, gerekli önlemler üzerinde çalışmaktadır. Gerek yurt içinde ve yurt dışında yürüttüğümüz tanıtım çalışmalarımızla gerekse tur operatörleri ve uçak firmaları ile görüşmeler yaparak kayıplarımızı en aza indirmeye çalışıyoruz.

Türkiye’nin dünyaya açılan yüzü Bodrum’un her geçen gün dünya üzerindeki marka değerini yükseltmesi için Belediye Başkanımız ve aynı zamanda Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV)’nın da Başkanı olan Sayın Mehmet Kocadon çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. En son Malta’da düzenlenen 2015 Akdeniz Turizm Forumuna konuşmacı olarak katıldı ve Ülkenin Başbakanı tarafından Turizm Politikaları ve Yaratıcılık konusunda “2015 Akdeniz Turizmi Büyük Deniz Ödülü”ne layık görüldü. Turizm fuarlarına da Bodrum için katılmaya ve çalışmaya devam etmektedir.

Saygıdeğer Basın mensubu arkadaşlarım. YalıkavakGeriş’te yapımı planlanan ve inşaat faaliyetleri başlayan RES projesi ve devamında Yarımadamızın farklı yerlerinde planlanan RES’ler. Şunun iyi bilinmesini arzu ediyoruz. Bizler yani Bodrum Belediyesi olarak RES’lere değil, yapılması planlanan yerlere karşı olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Planlana RES’lerin yaşam alanlarımıza çok yakın olması sebebiyle hem halkımızın sağlığını hem de turizmimizi olumsuz etkileyeceğine inanıyoruz. Bu sebeple BİZ RES’LERE DEĞİL YERLERİNE KARŞIYIZ DİYORUZ.

Sevgili Arkadaşlar Başkanımızın da her fırsatta belirttiği gibi bizim en önemli önceliğimiz çocuklarımız gençlerimiz ve eğitimdir. Bu amaçla Eğitim öğretim yılı öncesinde okullarımızı hazırlamak için büyük bir çabaya giriştik ve tüm yarımadadaki okullarımızın eksiklerini tüm kaynaklarımızı zorlayarak gidermeye çalıştık, yeni eğitim ve spor tesisleri kazandırdık ve bu çalışmalarımıza da ara vermeden devam ediyoruz. Yarımada genelinde dokunmadığımız okulumuz kalmadı. (Liste ek’te)

Sosyal yardımlarımız da tüm hızıyla sürmekte. Büyüklere saygı projemiz çerçevesinde bizleri büyüten, bugünlere getiren büyüklerimizi yalnız bırakmıyoruz. Birimlerimiz tarafından yapılan ziyaretlerde sağlık ve kişisel ihtiyaçlara yönelik destekler vermeye devam ediyoruz. İhtiyaç sahiplerine soğuk kış günlerinde destek olmak amacıyla odun dağıtımına başladık. Halkımızın da desteğiyle selden zarar gören ihtiyaç sahiplerine desteklerimizi verdik. Suriye’de çok zor koşullarda yaşam mücadelesi veren soydaşlarımız Bayır Bucak Türkmeni kardeşlerimize yardımlar ulaştırdık.Yarımada genelinde 322 öğrencimize burs sağladık. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü işbirliğinde ilçe genelinde 106 adet kurs açıldı. Toplam 3157 kişi açılan bu kurslardan yararlandı.Müdürlüğe bağlı Kültür İşleri ve Etkinlik Koordinasyon Birimi tarafından yıl içinde 15 festival, 6 şenlik, 2 panayır, 12 sportif faaliyet, 30 seminer/konferans, 35 tiyatro ve 18 konser olmak üzere toplam 118 adet etkinlik düzenlenerek destek verildi. Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde 19 sergi, Gümüşlük Sanat Evi’nde 26 sergi, Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde 23 sergi ve Yalıkavak Sarnıç Sanat Galerisi’nde 1 sergi olmak üzere toplam 69 adet sergi açıldı.

Belediyemiz birimleri halkımıza en üst düzeyde hizmet verebilmek için büyük bir özveriyle çalışmaktalar. Bu kapsamda tüm yarımadada, asfaltlama ve bakım onarım çalışmalarımız sürmekte. Çevre düzenleme çalışmalarımızda tüm hızıyla devam ediyor. Birimlerimiz 2016 yılına ilişkin planlamalarını büyük ölçüde tamamladı ve turizm sezonu öncesinde bazı kentsel tasarım projelerimizi tamamlamak amacındayız. (Fen işleri 2015 yatırımları) Yapılan çalışmalar Fen İşleri bünyesinde bulunan 14 adet damperli kamyon,10 adet bekoloader kazıcı yükleyici, 1 paletli ekskavalatör,6 adet damperli kamyonet,3 greyder, 4 adet lastikli ekskavalatör,2 adet dozer, 13 adet traktör,1 adet mini ekskavatör ile gerçekleştirildi. Bunu neden söylüyorum? Hangi şartlarda çalıştığımızı bilelim diye.

Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından son bir yıllık süreçte yapılan çalışmalar kapsamında 319.623 adet bitki çeliği alımı yapıldı. 80.943 adet bitki, üretim yataklarından saksıya alındı. 166.000 adet tohumdan mevsimlik bitki ekimi yapılırken 66.139 adet tohumdan ekilen mevsimlik bitkilerin, 1.506 adet tohumdan üretilen çalı grubu fidelerinin ve 1.418 adet tohumdan üretilen ağaçların ise saksılara dikim işlemleri yapıldı.

İlaçlama Çalışmaları aralıksız sürdü. Palmiye Kırmızı Böceği ile mücadele için başlatılan ilaçlama çalışmaları kapsamında 6.168 adet palmiye ve hurma ağacının ilaçlaması yapıldı. Çim alanlar periyodik olarak gübrelenerek çim, yabani ot ve çim kurdu ilaçlama çalışmaları yapıldı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin 2015 yılı Aralık ayına kadar yapmış olduğu çalışmalar kapsamında 174 adet ağaç, 2 adet palmiye, 19.964 adet çalı grubu, 14.608 adet çiçek ve 460.152 adet mevsimlik çiçeği toprakla buluştu. 4.271 adet ağaç, 2.290 adet çalı grubu, 3.570 adet palmiye ve phoenix budaması yapıldı. 59 ağaç, 8 adet çalı grubu, 16 adet palmiye ve hurma ağacının söküm işlemleri, başka yere nakillerini ve dikimini yapıldı. Zarar gören 289 adet ağaç, 16 adet çalı grubu, 32 adet palmiye ve hurma ağacının da kesim işlemleri yapıldı. Bodrum Yeni Umutlar Koruluğu, Gümbet kavşağı heykel etrafı ve orta refüj, Bodrum balıkçıların önü ve Bitez Ahmet Çakır Parkı’na 3000 metrekare çim serimi yapıldı. Yalıkavak sahili, Gümüşlük parkları, Turgutreis sahili ve Turgutreis Sabancı Parkı’ndaki çim alanlara ara ekim çim ekildi. Yalıçiftlik Köseler Çocuk Parkı, Gündoğan Koreli Parkı, Yalıkavak Sağlık Ocağı karşısındaki park, TurgutreisAkçaalan’daki okul arkasındaki çocuk parkı, Turgutreis Migros karşısındaki park, Turgutreis Burak Sitesi arkasındaki çocuk parkı, Konacık Modern Evler arkasındaki çocuk parkı, KonacıkBörteçine Sokak’taki çocuk parkı ve Mumcular yeni sera alanına beton dökümü yapıldı. Gümbet Hüseyin Boyacı İ.Ö.O. üstündeki, Konacık Modern Evler arkasındaki, YalıçiftlikKöseler’deki ve Mumcular Yeniköy Mahallesi’ndeki çocuk parkları ise kauçuk malzeme ile döşendi.

Ortakent-Yahşi’de bulunan İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde planlama çalışmaları, harita ve imar durumu çalışmaları, yıkım koordinasyon işlemleri, yapı kontrol ve kaçak önleme ve ruhsat işlemleri gerçekleşmektedir. 2015 yılı içerisinde müdürlüğe ait 18.838 adet gelen evrakın 14.513 adedine cevap verildi.

Planlama çalışmaları:

Bodrum’un tek belediye olmasını takiben mülga 11 belde belediyesi tarafından, Bodrum Belediyesi’ne devri yapılırken onaylı ve yürürlükte olan imar planlarında, planlar ve plan hükümleri kapsamında içerik açısından ise detaylı düzenleyici çalışmalara devam ediliyor. Onaylı ve yürürlükte olan planlar üzerine işlenmemiş plan değişikliği dosyaları incelenmekte olup, sayısal ortamda planların üzerine işlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Bodrum Belediyesi tarafından; İçmeler-Tavşanburnu Yat Çekek Alanı ve Dolgu Amaçlı İmar Planı, Gündoğan ve Turgutreis Revizyon ve İlave İmar Planı, Ortakent ve Bitez Koruma Amaçlı İmar Planı Değişikliği, Ortakent-Yalıkavak Karayolu Güzergahı İmar Planı Değişikliği, Ortakent Kemer Mevkii 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı, Göltürkbükü Gölbaşı Mevkii İmar Planı Değişikliği, Akyarlar Fenerburnu Mevkii Koruma Amaçlı İmar Planı, Bitez Doğal Sit Alanları Dışında Kalan Alanlar ile ilgili İmar Planı Değişikliği çalışmalarına başlanırken analiz-etüt ve kurum görüşü çalışmaları devam ediyor.

Bodrum Belediyesi tarafından yürütülen plan çalışmalarına altlık olması amacıyla halihazır haritası olmayan alanlara ilişkin haritalar yapım aşamasında bulunuyor ve eski haritalar da güncelleniyor. Bodrum yarımadası bütününde kıyı kenar çizgisi analizlerinin de yapıldığıçalışmalar kapsamında kıyı kenar tespitleri yapıldı. Yapılmamış alanlar da incelenerek belirlendi. Onaylı ve yürürlükte olan planlı alanlar dışında, imar planına esas jeolojik-jeoteknik etüt çalışmalarının yapılması gerekli olunan alanlar tespit edildi. Eski jeolojik etütlerin yenilenmesine yönelik çalışmalara ise devam ediliyor.

2015 yılı içerisinde, İmar Komisyonu tarafından 28 adet plan değişikliği teklifi incelenerek bunlardan 25 adedi, Bodrum Belediye Meclisince uygun bulundu, 3 tanesine ilişkin Bodrum Belediye Meclisi tarafından ret görüş verildi.

Harita ve İmar Durumu Birimi:

2015 yılında 2590 tane resmi yazıya cevap verildi, imar durumu ve imar uygulaması dosyası mahallerinde belirlendi.

Yapı Ruhsatı ve İskan Birimi:

Yürürlükteki İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre 2015 yılı içerisinde 2135 adet Yapı Ruhsatı düzenlendi. Ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılan yapılar için 2015 yılı içerisinde 846 Adet Yapı Kullanma İzin Belgesi ile ayrıca 221 adet de Yıkım Ruhsatı düzenlendi.

Yapı Kontrol, Kaçak Yapıları Önleme Birimi:

İmar Planı ve Ruhsata uygun hale getirilmemiş yapıların ilgilileri hakkında Türk Ceza Kanunun 184. Maddesi uyarınca işlem yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuluyor. Bu kapsamda, 2015 yılı içerisinde toplam 645 adet kaçak yapı tespit edildi.

Değerli basın mensuplarımız güzel Bodrum’da yaşamı paylaştığımız sokak hayvanlarını unutmuyoruz bu amaçla sokak hayvanları geçici bakım merkezimizi çağdaş normlara getirmeye çalıştık ve merkezimizi 25 Aralık Cuma günü 11 00 da hizmete açıyoruz ve tüm halkımız bu açılışa davet ediyoruz.

Kısaca BODRUM İÇİN, BODRUMLULAR İÇİN ÇALIŞTIK… VE BERABERCE BODRUM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ…

Her zaman olduğu gibi sizlerin sorularını cevaplamaktan büyük mutluluk duyacağız. Sözlerimiz bitirirken Yeni gelen yılın, tüm halkımıza mutluluk sağlık ve huzur getirmesini diler, saygılarımı sunarım…

 

Taner USLU

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.