Anasayfa » Çevre » ŞENLİKLERLE MANDALİNA ÜRÜNLERİ TANITILDI

ŞENLİKLERLE MANDALİNA ÜRÜNLERİ TANITILDI

 

Bodrum Mandalina Şenliği  kortej yürüyüşü ile başlayarak, açılan stantlarda mandalinadan yapılan ürünler tanıtımı ile devam etti.

Bodrum Ziraaat Odası tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen ve çeşitli etkinliklerle 22 Aralık‘ta başlayan Bodrum Mandalina Şenliği’nde kortej yürüyüşü yapıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde Neyzen Tevfik Caddesi’nden Belediye Meydanı’na doğru gerçekleşen yürüyüşte renkli görüntüler oluştu. Geçmiş yıllardaki beldelerden, develerle limana mandalina kasalarının taşınması, temsili olarak canlandırıldı. Develerle temsilen getirilen kasalar, limandaki tekneye yerleştirilerek, gönderildi. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği şenlikte Bodrummandalinasının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına dikkat çekmek amacıyla, mandalinadan yapılmış çeşitli ürünler de açılan stantlarda satışa sunuldu. Bodrum Belediye Meydanı’nda açılan stantlarda, mandalinadan yapılmış reçeller, tatlılar, peynirler ve çeşitli lezzetler de tanıtıldı. Karya Çiçekleri Bodrumyöresi folklor oyunlarını sahneledi. Halk oyunlarının ardından, yerel sanatçıların söylediği şarkılara da şenliği izleyenler danslarıyla eşlik etti. Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Funda Akçalı, gelecek kuşaklara aktarılması ve yerel üreticilerimizi desteklemek için şenliğin düzenlendiğine dikkat çekerek, şenliğin 24 Aralık‘ta da gün boyunca gerçekleşecek çeşitli etkinliklerle devam edeceğini söyledi.

KONSER VERDİ

Bodrum Mandalina Şenliği” kapsamında TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Selcan Kökçen Şahin de bir konser verdi.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ziraat Odası tarafından coğrafi işaretli yörenin mandalinasının korunmasına dikkati çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, sanatçı Şahin sahne aldı.

Bodrum Belediye Meydanı’nda yapılan organizasyonda sanatçı, “Çökertme Türküsü”, “Bodrum Hakimi” ve “Kerimoğlu” türkülerinin de aralarında yer aldığı yöresel türküleri seslendirdi. İzlemeye gelen davetliler de türkülere eşlik etti, oyunlar oynadı.

TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Şahin, Muğla‘nın Ortaca ilçesinde doğduğunu ve narenciye bahçelerinin olduğunu belirterek, Bodrum mandalinasının tescilli bir lezzet olduğunu söyledi.

Konserin ardından Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, sanatçı Şahin’e çiçek verdi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.