Anasayfa » Çevre » SERA YOK, KİMYASAL YOK…MEVSİM DIŞI SEBZE DE YOK

SERA YOK, KİMYASAL YOK…MEVSİM DIŞI SEBZE DE YOK

Her hafta çarşamba günleri Bodrum Pazar Yeri’nde kurulan ‘Bodrum Yerel Üretici Pazarı’nda, mevsimi olmayan ürünlerin satışına yer verilmiyor.

Bodrum Kapalı Pazayeri’nde çarşamba günleri kurulan yerel üretici pazarı, doğal gıdaya önem verenlerin vazgeçilmezi oldu. Yaklaşık 2 yıl önce kurulmaya başlanılan pazarda, doğal tarım yöntemiyle köylülerin ürettiği sebze ve meyve, kuru bakliyat, zeytin, yine içeriği doğal hazırlanmış pekmez ve reçel çeşitleri, yerli buğdaydan ekmek gibi birçok yerel lezzet satışa sunuluyor. Pazardaki ürünlerin Bodrum Tohum Derneği tarafından denetlenip, laboratuvar ortamında analizlerinin yapıldığı belirtildi.

MEVSİMİ OLMAYAN ÜRÜN YOK

üreticipazarı

Bodrum Tohum Derneği Başkanı Elvan Sağbili, pazarın en önemli özelliğinin yerel tohum ve kimyasal kullanmadan doğal yöntemlerle üretilen ürünlerin burada yer alması olduğunu söyledi. Sağbili, şöyle dedi:

“Çiftçilerimiz ürünlerini kendi tezgahlarında satıyor. Üreticiler, doğada mevsiminde ne yetişiyorsa onları yetiştiriyor. Bu mevsimde burada domates, salatalık, patlıcan bulmanız imkansız. Mevsimsiz, ilaçla, doğal olmayan yöntemlerle yetiştirilecek hiçbir ürün burada satılmıyor. Burada derneğimiz ve çiftçiler olarak bir denetim mekanizması oluşturduk. Özellikle kimyasal kullanılmaması konusunda denetimler yapıyoruz. Aynı zamanda çiftçilerimizi bu konuda eğitim veriyoruz.”

Pazardan keçiboynuzlu kek alan Ayşe Ürek, “Buraya çok bayıldım. Doğal yöntemlerle üretilen ürünleri tercih ediyorum. Yoğurt ve sütü buradan alıyorum” dedi. Alışveriş yapanlardan bazıları doğal gıda tüketmenin yanı sıra köylü üreticiye de katkıda bulunmuş olduklarını söyledi.

Üreticilerden Bodrum‘un Mazı Mahallesi’nden gelen Güler Akkaş, “Kendi bahçemizden ürünleri burada satıyoruz. Yazın yetiştirilen ürünlerin yerine kışın da kışlık sebzeler ekiyoruz. Serada üretim yapmıyoruz” dedi.(Kaynak DHA)

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.