Anasayfa » Kültür - Sanat » SERTİFİKALARINI AYLA ERDURAN’DAN ALDILAR

SERTİFİKALARINI AYLA ERDURAN’DAN ALDILAR

Gümüşlük Festival Akademisinde genç kemancılar konser vererek, sertifikalarını aldılar.

13.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi Keman Masterclassına katılan öğrenciler, verdikleri konserin ardından sertifikalarını devlet sanatçımız Ayla Erduran’ın elinden aldı.

Hizmet vermeye başladığı 2006 yılından beri 500’ün üstünde genç yeteneğe çeşitli enstrümanlarda ustalık sertifikası veren GFA, bu yıl 4 dalda düzenleniyor. Denizbank ana sponsorluğunda devam eden 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Toprak Ev sahnesinde performans sergileyen 7 genç keman öğrencisi, eğitmenleri Ayla Erduran’dan 5 günlük kursta öğrendikleri teknikleri sergiledi. Çeşitli okullardan gelen, farklı eğitim seviyelerindeki, yaşları 10 ile 20 arasında değişen gençlerin konserine ve ardından yapılan sertifika törenine Piyanist Gülsin Onay da katıldı. Öğrencilerin sergiledikleri performansta dünyaca ünlü Fransız besteci ve piyanist Stephane Blet, piyanoyla eşlikçilik yaptı.

keman ödül.jpg2
Öğrencilerden müzik ziyafeti


30 Temmuz Cumartesi günü Ayla Erduran eğitmenliğinde başlayan ustalık sınıfına katılan 7 genç yetenek, Toprak Ev’de verdikleri konserde, J.S. Bach, W.A. Mozart, Ezra Jenkinson, Gabriel Marie, J.B Accolay, Charles Dancla ve Fritz Kreisler’in eserlerini seslendirdiler. Konserde ilk olarak sahneye gelen Ankara Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencisi Sezer Öykü Çenteler, J.S. Bach’ın “Mi majör konçerto”sunun 1. Bölümünü seslendirdi. Ardından Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Göknur Bilgin, Toprak Ev’in sahnesinde W.A. Mozart’ın “Do majör sonat”ının 1. Bölümü ile alkış aldı. Program Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi Berra Meşe’nin performansı ile devam etti. Genç yetenek sahnede J.S. Bach’ın “Re minör Partita Allemande” adlı eserini sergiledi. Gecenin ilk yarısı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Zeynep Yiğitoğlu’nun seslendirdiği 2 eserle sonladı. Genç kemancı ilk olarak Ezra Jenkinson’dan “Elflerin dansı” adlı eseri, ardından J.B Accolay’ın “Keman Konçertosu”nun 1.bölümünü seslendirdi.

Toprak Ev’de düzenlenen masterclass gecesi aradan sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Martı Nauras Ketata’nın, Gabriel Marie’den, “Aria” ve Charles Dancla’dan seslendirdiği “keman ve piyano için Varyasyonlar”ıyla devam etti. Daha sonra sahneye gelen The Lawrenceville Scholl öğrencisi Damla Özdemir, Fritz Kreisler’den, “Praeludium und Allegro” adlı eseri seslendirdi. Programda son olarak sahneye gelen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Fatma İdil Şedel, Fritz Kreisler’den “Schön Rosmarin” ve “Liebesfreud” adlı iki eserle geceyi sonlandırdı.

Genç kemancılar tam not aldı
Programın ardından sahnede toplanan tüm öğrencilere sertifikaları verilirken, keman sanatçısı Ayla Erduran, öğrencilerinin kısa dönemde çok hızlı bir ilerleme kaydettiklerini belirterek, genç yetenekleri tek tek tebrik etti. Piyanist Gülsin Onay ise “Aradaki fark muhteşem, gündüzle gece kadar belirgin bir ilerleme var öğrencilerimizde, hepsinde Ayla Hanım’ın izlerini görmek mümkün” dedi.
Festivalin sponsorları;
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ana sponsor olarak destek veren Denizbank’ın yanı sıra Bridgestone, Kumda Gitar konserlerinin; Bosch ise Taşta Klasik konserlerinin ana sponsorluğunu üstleniyor. Norveç Büyükelçiliği etkinlik sponsoru olarak festivale destek veriyor. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve BODTO, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Roots of Highlife ve Cactus Hotels ise konaklama sponsorluğunu; Piernet sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Uludağ İçecek, Türkmen Çiçekçilik, Sibel Senna Landscape Design, Music Norway, Mas Matbaa, Mimoza, Limon Gümüşlük, Umurbey Wineyards, Permisan Perde, Julius Meinl Coffee ve Çıngıloğlu festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.
Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili; Roots of Highlife – Ortakent (0 542 443 50 10) ve Biletix’den temin edilebilir.  Bilet iletişim: 0 537 040 37 40

www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfestival

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.