Anasayfa » Güncel » “ŞİKAYETLERE HIZLA CEVAP VERİYOR, ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ”

“ŞİKAYETLERE HIZLA CEVAP VERİYOR, ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ”

Bodrum Belediyesi’nin temmuz-ağustos ayı faaliyet raporu, Başkan Yarımcıları Taner Uslu, İsmail Altındağ ve Kemal Orman tarafından basınla paylaşıldı. Uslu faaliyet raporunu okumasının ardından, yerel basının sorularını cevapladı.

GÜNDOĞAN ÇETİLİ BURNU

çetili

Gündoğan Çetili Burnu’ndaki Besa Firması tarafından yapılan alan düzleme çalışma esnasında, hafriyat artıklarını denize atarak, 33 dönümlük dolgu alanı kazanarak, kıyı şeridini değiştirmişti. Bimer’e sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan şikayetin ardından, Kaymakamlık Besa Firması ve Bodrum Belediyesi’ne dolguyu kaldırmaları gerektiğini belirten resmi yazı yollamış ve süre koymuştu. Gelişmelerin sorulması üzerine Uslu: “Daha önce de belirttiğimiz gibi belediyenin imkanları ile bu dolgunun boşaltılması imkansız. O nedenle, ihaleye çıkarak, bu işlemi yapabilecek teknik donanımdaki firmalardan teklif alınacak. Belediye olarak, ihale dosyasını hazırlıyoruz. İhale kanununa göre yasal süreç uygulanacak.” dedi.

SADECE PLAJLAR DEĞİL, KAMUYA AÇIK YOLLARA DA EL KONUYOR

dolunay sitesi.jpg2.jpg3

Geçtiğimiz günlerde Ortakent’teki vatandaşların şikayeti üzerine yaptığımız haberdeki Dolunay Sitesi’nin kamuya ait alanda önce  Bodrum Belediyesi’nin şezlongları ile alanın site tarafından kapatılması, ardından da kendi isimlerini taşıyan şezlonglarla alana el koymaları bu kez Taner Uslu’ya soruldu:  Uslu  “Bahsi geçen yer Bodrum Belediye Başkanlığı’na ait olan bir yer değil. Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerler. Doğrudur, biz orayı halk plajı olsun diye şezlong koyduk. Sorunlar, şikayetler gelince, belediye personelimiz tarafından kaldırıldı. Ancak yer bizim ile alakalı bir yer değil. Milli emlak müdürlüğü ile görüşmeleri gerekiyor. Çünkü biz halk plajı olsun diye uğraşıyoruz. Ama bu olay bana gelen bilgilere göre asayişi ilgilendiriyor. O konu bizi aşıyor.” dedi.

GERENKUYU’DA VATANDAŞA KAPATILAN YOLLAR

sahiller

YAlıçiftlik Gerenkuyu mevkiindeki Kempinski Oyeli’nin yaptıığı ek inşaatlar nedeni ile, kamuya ait bir yolu kesmesi de, sosyal medya üzerinden gündeme gelmiş ve vatandaşları isyan ettirmişti. Bu konudaki sorulara ise, İsmail Altındağ şu cevabı verdi: “Biz bunu araştırdık. Ancak, otel yetkilileri OHAL nedeni ile Kaymakamlık’tan yolun kapatılabileceği şeklinde  Kaymakamlık ‘tan yazı aldıklarını gösterdiler”

 

FAALİYET RAPORUNDAN BÖLÜMLER

Bodrum Tanıtma Vakfının da başkanlığını yapan Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon, yaz sezonu öncesinde olduğu gibi, içinde bulunduğumuz yaz ayları da dahil olmak üzere Bodrum’un tanıtım çalışmalarını hız kesmeden sürdürmektedir. Bu kapsamında, Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kırk, OTSAD Yetkilileri ve TAV Havalimanları Pazarlama Koordinatörü Serkan Karahatay, geçtiğimiz günlerde Başkanımızı ziyaret ederek Arap yarımadasında Bodrum’u daha iyi tanıtmak için kendisiyle fikir alışverişinde bulundu. Başkanımız, Bodrum’a ve ülkemize ekonomik getiri sağlayacak bu çalışmaya Ekim ayında başlayacaklarını duyurdu.

 

BİMER ŞİKAYETLERİ HIZLA CEVAPLANIYOR 

Çözüm Merkezimiz aracılığıyla temmuz ve ağustos aylarında, kurumumuzda bulunan BİMER’e toplam 177 şikayet gelirken, bunlardan 122 şikayet cevaplandırıldı, 65 şikayet ise yasal süresi içerisinde beklemektedir. Ayrıca Bodrum Belediyesi, Muğla ve Bodrum’da Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER’İ en iyi, en hızlı takip eden kurumdur. 01.07.2016 ile 11.08.2016 tarihleri arasında toplam 977 şikâyet alan Çözüm Merkezi, bu şikâyetlerin 669 adedini çözüme ulaştırarak geri dönüşleri sağlanmıştır. Kalan 307 şikâyet beklemede olup en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

ATIK GETİRME MERKEZLERİ

Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Temmuz ayında yaklaşık 1.550 ton ambalaj atığı toplandı. Ortalama 20.488 ton evsel atık ile 1340 ton park – bahçe atığı da toplanarak çöp döküm alanına nakledildi. Atık Getirme Merkezi Tebliği gereğince vatandaşların evlerinde oluşan 14 grup 43 grup atık için 1. Atık Getirme Merkezi kurulma çalışmaları başlatıldı. Konacık Mahallesi Gaz Deresi Mevkii’nde yaklaşık 2000 m²’lik ilgili merkezin yapılması için alan tahsis edilmiş olup ilgili alanın projeleri Belediye birimlerimiz tarafından çizildi. Alanın temizlenmesi ve tesviye çalışmaları yine Belediye birimlerimizce tamamlandı.

Açılımı Hotel Restoran Cafe olan “HORECA” Projesi, Bodrum Belediyesi mücavir alanı sınırları içerisindeki gerekli ekipman desteği sağlanarak, belirlenen 10 otel ve 10 gece kulübünden, Cam ambalaj atığının etkin toplanması projesidir. Yürütülen proje kapsamında otellere 10 adet kumbara dağıtılmış, sabah erken saatlerde barlardan haftada 4 gün boyunca yapılan toplama işlemiyle proje devam ettirilmektedir.

 

 

 

İMAR KONUSUNDAKİ BAŞVURULARA DETAYLI İNCELEME

Temmuz ayında İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz, vatandaşlardan gelen talepler üzerine 19 adet imar durumu ve 4 adet imar uygulaması hazırlamış, 102 ruhsat başvurusunu da incelemiş olup, 14 ruhsat ise yazım aşamasındadır. Bunlardan 51 adedi mevzuata uygun olmadığı ve eksik evraklardan oluştuğu için iade edilmiştir. Toplam 71 adet yapı ruhsatı, toplam 91 adet yapı kullanım izni verilmiştir. Ve toplam 59 adet de mühürleme işlemi yapılmıştır. Vatandaşlardan, kurumlardan ve mahkemelerden gelen 164 adet yazıya cevap verilmiştir. 13 adet yıkım takvimi oluşturulup bunlardan 3 adet yıkım gerçekleştirilmiş, 9 adet yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır.

BODRUM BELEDİYESİ WEB TV TEST YAYININA BAŞLADI

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüz, temmuz ayı içerisinde Bodrum Belediyesi Başkanımı Sayın Mehmet Kocadon’un katıldığı faaliyetleri takip ederek sizlerle paylaşımda bulundu. Bodrum Belediyesi’nin aylık yayını olan Halikarnas bülteni yayınlanmaya devam etti. Bodrum Belediyesi Mobil Uygulaması da düzenli şekilde güncellenerek, vatandaşlarımızın Bodrum ile ilgili pratik bilgilere kolayca ulaşımları sağlandı. Vee Bodrum Belediyesi Web TV çalışmalarında sona gelindi, WEB TV’de test yayınına başlandı. Ayrıca belediyenin düzenlediği ve destek verdiği etkinlikler billboard, afiş ve raketin yanı sıra SMS ile ve sosyal medya hesaplarından vatandaşlara duyuruldu.

ÇEVRE VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE YÖNELİK DENETİMLER SÜRÜYOR

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzün denetiminde 42 işletmeye Canlı Müzik Ruhsatı verildi. 53 işletmeye Canlı Müzik Ruhsatı alması için sure verildi. 2872 Sayılı Çevre Kanunu Kapsamında 14 adet idari Yaptırım uygulandı. Çevre Kirliliği yaptığı için Hafriyat Firmalarına, şahıslara ve Site Yönetimlerine cezai işlem uygulandı. Bodrum genelinde 270 işletme kontrol edildi. Yarımadamızda bulunan mavi bayraklı plajların bakımları ve denetimleri gerçekleştirilmektedir.

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR  

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz tarafından ayrıca Ortakent hizmet binası çatısına yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi ile elektrik üretimi ile ilgili fizibilite çalışması devam etmektedir. Bu proje ile 60 Kw’lık kurulu güç ile Ortakent hizmet binası elektrik ihtiyacının tamamının karşılanması amaçlanmaktadır.

KAZI ÇALIŞMALARINA TAM DESTEK

Bodrum Belediye Başkanlığınca,  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Pedasa Kazı Başkanlığı tarafından yürütülen “Pedasa Kazı, Restorasyon ve Çevre Düzenleme” çalışmalarına destek verilmeye devam edilmektedir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Pedasa Kazı Başkanlığı tarafından çeşitli tarihlerde Belediyemize verilen dilekçelerdeki kazı çalışmaları için gerekli olan malzeme talepleri alınarak, destek sağlanmıştır. Ayrıca, Pedasa kazı ekibinin konaklaması ise Belediyeye ait Yalıkavak mahallesinde bulunan lojmanlar aracılığıyla sağlanarak, destek verilmeye devam edilmektedir.

Ayrıca 21 Ağustos Pazar günü Karaovaspor yararına 1. Karaova Boğa güreşleri Mumcular güreş alanında gerçekleştirilecektir. Ayrıca Bodrum 2. Karaova Bağbozumu buluşması da 3-4 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.