Anasayfa » Çevre » ŞİMDİ DE FISTIK ÇAMLARINA GÖZ DİKMİŞLER

ŞİMDİ DE FISTIK ÇAMLARINA GÖZ DİKMİŞLER

 

Yatağan Gökgedik Köyü’nde, şimdi de “feldispad madeni” için köylünün geçim kaynağı olan fıstık çamları kesilmek isteniyor. Çevredeki köylüler, komşularına destek vermek amacı ile 29.07.2017 Cumartesi Günü Saat 16.00’da Gökgedik Köyü’nde buluşuyor. 

Yatağan Turgut Köyü’nde kömür çıkarmak için köylülerin zeytinliklerine göz diken santralin ardından, şimdi de geçimlerini yıllardır fıstık çamından sağlayan Gökgedik Köyü’nün fıstık çamlarına göz dikildiği iddiaları gündemde.

Turgut Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nin sosyal medyada yaptığı duyuru ise şöyle: “Kardeş köylerimizden Gökgedik Köyü’nün geçim kaynağı fıstık çamları feldispad madeni için kesilmek isteniyor.  Bu fıstık çamları bu köyün geçim kaynağı ve öyle bir yerden yol açmaya kalkıyor ki, köyü önce ikiye bölecekler sonra da köyü terk ettirecekler.  Toprağımız ayaklarımızın altından yavaş yavaş çekiliyor. Biz yöre halkı olarak dur diyeceğiz, bize ait değerleri zenginlikleri talan ettirmeyeceğiz, dayanışarak dur diyeceğiz.. Tüm çevre platformlarını, çevre derneklerini ve  çevreye duyarlı insanları 29.07.2017 Cumartesi Günü Saat 16.00’da Yatağan Gökgedik’e bekliyoruz. Biz oradayız”

MUÇEP’TEN DESTEK

Muğla Çevre Platformu üyeleri de şu açıklamaları yapıyor: “Yıllardır fıstık çamlarının çam fıstığını toplayarak geçinen ve o alanda yaşayan köylülerimiz, çaresizlik içinde devlet dairelerinde koşturuyorlar. Doğal felaketlerden ders çıkarmayan kurumlarımız, değiştirilen mevzuatlarla kazanılmış hakları sermayeden yana yorumlamaya devam ediyor. Toprağın altındakini işletme hakkını alan bir tüzel kişi, tüm köyü yerinden edebiliyor. Eğer köylüler yeterince birlik gösteremez ise kazanan onlar oluyor kaybeden doğa ve insan. Civar köylüler kararlı, biz de onlara destek sözü verdik.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.