Anasayfa » Politika » “SİVİL HALKA YÖNELİK KATLİAMLARI LANETLİYORUZ”

“SİVİL HALKA YÖNELİK KATLİAMLARI LANETLİYORUZ”

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Muğla İl ve İlçe örgütleri, Güneydoğu’daki abluka ve operasyonları kınamak için açlık grevine başladı.

Eylem, 3’er günlük periyotlarla süresiz ve dönüşümlü olarak yapılacağı açıklandı. HDP Muğla İl örgütü üyeleri, Menteşe ilçesindeki Sınırsızlık Meydanında bir araya gelerek, Güneydoğu’da devam eden abluka ve operasyonları kınadı. HDP Muğla İl Eşbaşkanı Yusuf Uludağ burada yaptığı açıklamada, operasyonların hedefinde Kürt halkının olduğunu ileri sürdü. Terörle mücadele adı altında Kürt halkının topyekûn cezalandırmaya tabi tutulduğunu söyleyen Uludağ, “Direniş gösterenleri, geride kalanlara ibret olması için hiçbir yasa, sınır, kural tanımaksızın, savaş yasalarını ve bütün kanun ve yönetmelikleri çiğneyerek kurşuna dizmektedir. Halklarımıza karşı, dünyanın gözleri önünde tehcir, imha ve soykırım uygulanmaktadır. Coğrafyamız, adım adım sonu hepimizin ağır şekilde yaralayan bir duruma itilmektedir. Bir yandan Kürt halkına yönelik katliamcı politikalar pervasızca sürdürülürken, diğer yandan halklar arasına kör nefret tohumları ekilmeye çalışılmaktadır.” dedi.

Uludağ, toplumu hızla yararak, doludizgin bir iç savaşa doğru sürükleme eğilimi gösteren bu akıl ve ahlak dışı, çökertme harekâtına son verilmesi için halkları seslerini yükseltmeye davet ederek, şunları söyledi: “Halklarımız, demokrasi ve barış güçleri, soykırıma tabi tutulan Kürk halkıyla dayanışma için harekete geçmeli, yaşadıkları ve çalıştıkları her yerde, sürdürülen bu katliamları sorgulayarak suçluların açığa çıkarılması ve hak ettikleri cezalara çarptırılması talebiyle yükseltilmelidir. Bizler, bölgede yürütülen tüm abluka ve operasyonları şiddetle kınıyor, sivil halka yönelik katliamları lanetliyoruz. Bu nedenlerle de bugünden itibaren HDP Muğla İl ve İlçe örgütleri olarak süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatıyor, Muğla’daki tüm duyarlı STK’ları ve vicdan sahibi bireyleri eylemimize destek olmaya davet ediyoruz.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.