Anasayfa » Politika » “SÖYLEYEN DEĞİL, EYLEYEN PARTİ” “MUĞLA’DAN DÖRT KADIN ADAYIMIZ VAR”

“SÖYLEYEN DEĞİL, EYLEYEN PARTİ” “MUĞLA’DAN DÖRT KADIN ADAYIMIZ VAR”

unnamed2Halkların Demokratik Partisi Bodrum İlçe Örgütü ve Muğla Milletvekili adayları Kızılağaç’ta basınla ikindi çayında biraraya geldi.

HDP Muğla Milletvekili 1.sıra adayı Hürriyet Karadeniz  “sözünü eyleyen, eyleme geçiren tek parti HDP dir. Kadın erkek eşitliğini milletvekili aday belirlemede, eş başkanlıklarda, yerel yönetimlerde hayata geçirmiştir. CHP önseçimi yaptık, demokrasi uyguladık derken, Muğla’da bir tek kadın aday yoktur. Hele hele, Muğla Belediye Meclisi Fotoğrafını unutmak mümkün değil. Bir tek kadın yok. Ve  hala, hergün sokaklarda, dağ, dere, tepe bütün seçim çalışmalarında koşan kadınlar, nasıl oluyor da hiç yönetimlerde yer alamayıp, buna susuyorlar. Nasıl isyan etmiyorlar ve nasıl hala bu partide kalabiliyorlar. Oysa ki, söylemlerini hayata geçiren, eyleyen bir parti var.  Gelin HDP’ye bir el verin artık”

HDP Muğla Milletvekili 1.Sıra Adayı Hürriyet Karadeniz , 1 Kasım seçimlerinin anlamsız ve zoraki bir seçim olduğunu, her şeyin HDP’nin 80 milletvekili çıkarmasıyla başladığını, ülkenin başındaki adeta bir delinin çıldırmasıyla, çeşitli provakasyonlarla 7 Haziran öncesi başlayan ama 7 Haziranda HDP’nin barajı aşmasıyla artan, gözü kararmış bir şekilde doğusu, batısıyla tüm ülkeyi kan gölüne çeviren, yakıp-yıkan,  katliamlara neden olan bir süreç yaratıldığı ve hatta HDP’nin bu seçimlerde 100 ün üzerinde milletvekili çıkarma ihtimali kuvvetlenince, bir üçüncü seçimden bahsedildiğini ifade ederek, özetle şunlara dikkat çekti:

7 Hazirandan sonra, bize sürekli bayrak sallandı. Bölücü ve vatan haini olduğumuz algısı yaratılmak istendi. Oysa ki, bu vatanın gerçek sahibi bizi. “Saltanat sizin olsun” bu vatan bizim diyoruz. Taşında, toprağında, insan haklarında emeğimiz var. 2-3 yılllık bir geçmişi olan partiyiz. Ama demokrasi-emek mücadelesinin taşıyıcısıyız. Sosyalisti, devrimcisi, demokratı biraraya gelerek, gönüllülükle oluşan HDP oyları ile barajı aştık. Bu uzun yılların demokrasi ve emek mücadelesinin sonucudur.

Cumhuriyet; tek dil, tek ırk, tek din diyerek “tekleştirici” ideoloji olmuştur. Oysa ki, geçmiş yüzyıllardan bu yana Anadolu toprakları çok din, çok ırk, çok dil ve çoklu kültürü barındırmıştır bağrında. Siz istediğiniz kadar tekleştirici oldurmaya çalışın, istediğiniz kadar öldürerek, savaşlarla, baskılarla yok saymaya çalışın, toplumların belleklerini, kültürlerinin ve ihtiyaçlarını sıfırlayamazsınız. O nedenle HDP, tam tersine bölücü değil birleştiricidir. Devleti böyle sevdiremezsiniz.  Herkesin kendini bu devletin bir parçası hissetmesi için, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı hissetmesi için tekleştirici değil, birleştirici bir anayasa yapılması şarttır.

40 yıldır PKK var ve onla savaşılıyor. Bizi PKKlı olmakla suçlamaya çalışıyorlar. Eğer öyle olsaydı, sivil siyasette ne işimiz olurdu. Biz de dağa çıkardık, savaşırdık.  Çözüm sivil siyasette diyorsak, burada savaşan taraflar konuşmak zorunda . Biz değil.  Çözmek yönetenlerin görevi. Ama biz, bu savaşta PKK’dan çok, devleti sorumlu buluyoruz. Çözüm üretecek olan devlettir. Her asker, ya da polis şehidinden devlet sorumludur.  Bu gerçeği artık görelim. Bayrak sallamakla bu sorunun çözülmediğini kırk yıldır gördük. 3 yıldır silahlar susmuştu. Neden şimdi başladı?

AKP ile işbirliği yapacağımız söylendi. 7 Haziran sonrası bunun olmadığı görüldü. Tersine, biz hedef olduk. Parti binalarımız, miting alanlarımız bombalandı.  Faşizm adım adım yerleşti. Ve biz buna alıştırıldık. Diğer partilerden ses çıkmadı o süreçte. Oysa, demokrasi ve hukuk herkese lazım.                                                                                                                                                                                                                                                           BODRUM’DAN ÜÇ ADAY

unnamedHDP Muğla Milletvekili 2.sıra adayı Mehmet Polat “oylarımızı 2009’dan bu yana katlayarak artırıyoruz. 7 Haziran’da bu katlama yüzde yüzeliiyi buldu. 1 Kasım’da daha önce bize güvenerek oy verenler, şimdi dua ederek daha yürekten oy vereceklerini ifade ediyorlar. Ve hatta, şimdi ulaşamadığımız insanlara daha da çok ulaştık. Bunlar sadece AK PArti’ye oy vermekten vazgeçen kürt kökenli seçmenler değil, Bodrum’da üçte bir oranında türk kökenli vatandaşlarımız bize oy verenler ve vercekler arasında. CHP, MHP’den zaten kürt vatandaşlarımızın oyunu almıştık. Şimdi AKP’de de kalmadı” dedi.

“KADIN-YAŞAM-ÖZGÜRLÜK” “JİN, JİYAN, AZADİ”

hAğrı’da gümrük kapısında görevli olan babasını 1980li yıllarda, faili meçhul kişiler tarafından öldürülerek kaybeden 55 yaşındaki Diba Yıldız, Bodrum’a eşinin işi nedeni ile 1992 yılından yerleşmiş. Ev kadını olan Yıldız, Bodrum’dan 5.sıra adayı. “İnadına Barış, İnadına HDP diyen Yıldız, “kadın-yaşam- özgürlük” diye tarif ettiği HDP’yi, el yazısı ile Kürtçe yazarak ta söylenmesini istedi.

“VAR YA, CEKETLERİNİ ALIP GİDECEKLER”

2. dönem de Bodrum’dan aday olan Mehmet Emin Gerz ise “zırhlı araçların arkasında öldürdükleri insanlarımızı sürükleyenler, bütün dünyaya teşhir oldular. 1992’den beri yaşıyoruz bunları. Ama artık bizi kandırayamacaklar. Umduklarını bulamayacaklar. 10 seferde seçim yapsalar, onları sandıklarda gömeceğiz. Var ya, ceketlerini alıp gidecekler” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.