Anasayfa » Ekonomi » ŞUBAT SONUNDA TURİZM ÇALIŞTAYI YAPILACAK

ŞUBAT SONUNDA TURİZM ÇALIŞTAYI YAPILACAK

Muğla‘da 2016 yılı turizm değerlendirme toplantıları sürüyor.

Toplantı öncesi değerlendirme konuşması yapan Vali Amir Çiçek, turizmin kırılgan bir yapıya sahip olduğunu belirtirken, hiç kimsenin karamsarlığa kapılmaması gerektiğini,Muğla‘da bu doğal güzellikler, deniz, kum ve güneş olduğu sürece turizm yılının iyi bir yerde tamamlanacağını açıkladı.

Vali Çiçek, “2016 yılının 1 Ocak tarihinden itibaren hiç durmadan turizm ile ilgili çalışmalarımızı sürdürdük. Bu çalışmalarımız turizm aktivitelerinin başlayacağı tarihe kadar devam edecek. Daha önce Turizm konseyini oluşturan belediye, birlik başkanlarımız ve sektör temsilcileri ile bir araya geldik. Onların taleplerini aldık, 2015 yılında yaşadıkları olumlu veya olumsuz durumları değerlendirdik. Bu toplantının ardından alternatif turizm konusunda nereden nereye geldik bu konudaki çalışmalarımızı ele aldık. Geçen ay birisi su altı olmak üzere 14 ören yerimizdeki kazı yapan kazı başkanlarımız ile bir araya geldik. Bu toplantılar devam edecek. Bu ay sonunda ayrı ayrı yaptığımız bu toplantıları tüm sektör temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda turizm çalıştayı gerçekleştireceğiz. Son olarak turizm hareketinin başlayacağı bir dönemde Muğla‘mızı ziyaret edecek olan Turizm Bakanımıza yapılan çalışmalarda ortaya çıkan, sağlıklı ve ortak aklın oluşturduğu akılcı bir turizm işletmeciliği, sürdürülebilir turizm, günün şartlarından etkilenmeyen bir çalışmayı kendilerine sunacağız” dedi.

“BU DEĞERLER BİZDE VARKEN KARAMSARLIĞA GEREK YOK”

Turizmin çok hassas bir konu olduğunun altını çizen Vali Çiçek, “Turizm hem iç, hem de dış etkilerin altında kalabilir. Ama turizm olgusu sağlam bir temele oturtulursa, turizmin gerekli olan aktörleri görevlerini iyi yaparsa iç veya dış etkenlerden turizm olumsuz etkilenmez. En küçük bir dalgalanmada battık batıyoruz demek yanlış. Hiçbir zaman karamsar değiliz. Bu doğa, tarih, ören yerleri, deniz, kum, güneş, hizmet bizde olduğu sürece hiç karamsar olmaya gerek yok. Ben buradan sektörün her kademesinde görev alanlara ve basınımıza şunu söylüyorum. Bu bir inanç meselesidir. Geri adım atmak yok. Fuarlara katıldık. Bu farlardaki heyecanımızı kaybetmeden 2016 yılını en iyi şekilde devam ettirmemiz gerekir. Burada en önemli konu insan unsurudur. İnsan kaynaklarımızı iyi değerlendirmeliyiz. Basınımız turizm hareketinin olduğu dönemlerde iyi yayınlar yapıyor. Benim kişisel görüşüm 2016 yılında iyi bir turizm yılı geçireceğimizdir” dedi.

Vali Amir Çiçek‘in ardından Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Veli Çelik sunum yaptı. Çelik, “Bir turist kendisi için nasıl daha iyi hizmet alabileceği bir yer var ve bunu nasıl daha ekonomik alabilir orayı tercih ediyor. Bu toplantıda hizmeti sunarken bu kaliteyi nasıl arttırabiliriz onu konuşacağız. Bunu yaparken işletmelerimizin ekonomisini nasıl tasarruf sağlayabiliriz ki rekabette avantaj yakalayabiliriz bu konuda iş birliği yapmamız gerekiyor” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.