Anasayfa » Serbest Kürsü » SÜPRİZ SIÇRAMA;  GEZİ …! Haluk Ortaç Yazdı

SÜPRİZ SIÇRAMA;  GEZİ …! Haluk Ortaç Yazdı

SÜPRİZ SIÇRAMA;  GEZİ …!

Bir yıl daha geride kaldı. Her aklı başında insan kendi penceresinden giden yıllara bakacaktır, bakmalıdır da. Gelecek günleri öngörüleri,biriktirdikleri ile değerlendirecektir.

Ben de öyle yaptım,geride kalan 2013 yılına baktım.

İşte o an bir insanda olması gereken, yaşama dair tüm doğal refleksleri aynı anda hissettim. Olabilir miydi bu, nasıl olurdu?

Kolay mıydı, bunu anlayabilmek bunu yaşayabilmek? Hele  bunun adını bilmek,adını koyabilmek!

Yarım asrı geçen ömrüm de bu bir ilk desem yanılır mıydım,kolaya mı kaçmak olurdu?

Geri dönüp yaşadıklarına bakıp  “ fiilen yaşamış” olduğunu ne kadar iyi anlayabilirsin?

Veya “yaşamaya başladığın ” süreci ne kadar iyi analiz edebiliriz?

Ama asla “ yaşanacakları ”her dönem tahmin edemeyiz.

Bugün ülkemizde yaşadığımız koşullardan ve sonuçlarından bir şekil de memnun değilsek,bu değerlendirmekler tek başına olmasa bile önemli etkenler arasındadır.Bu değerlendirmelerin sıkça gözlendiği ortamlarda, yaşanacak günleri ülkemde tahmin etmek de çok zor olmamaktaydı.Öyle de olmamış mıdır yıllarca?

Peki, ülkemde yadırganmadan,adeta bu senaryoları daha önce seyrettik dercesine alışılagelmiş  kısaca “ yaşanacakları tahmin etme” becerileri bu kadar gelişmiş iken;

Taksim GEZİ Parkı Direnişini hangi birimiz tahmin etti?

Hiçbirimiz..!

Fiilen yaşanmış /yaşanmaya başlamışlıkları ekonomik,politik,sosyal,kültürel,sanatsal ve örgütsel anlamı ve içerikleri ile tahmin edebilen,deyim doğruysa uzun süre görüntü aynı kalırken, “yaşanacaklar” da  altta yatan  bu barışçıl dirilişi hangi birimiz,hangi örgüt-kurum,hangi sosyolog,ekonomist,siyaset bilimci,,hangi usta tahmin edebildi?

Dünyayı ve Türkiye yi  çok yönlü  takip edebilen , yaşanmışlıkları / yaşanmakta olanları iyi  irdeleyebilen,analiz edebilen ve bu ölçüleri ile yaşanacaklara ışık tutabilecekler de, bu tahminsizliğin adını  “kendiliğinden” kitle hareketleri diyebildiler. Tıpkı dünyada ki diğer benzerleri gibi.

Başka şeylerin etkisi olmaksızın,kendi kendine. Mutlak insan eliyle,iradesiz ama iç sebepleri olan. Bilinenden ayrı,değişik,farklı,alışılmışın dışında,üstünlüğü olan.

Hayatın doğal akışına aykırı olmak,tüm renk ve çeşitliliği ile.Farklı sınıf,farklı etnik köken.Farklı yaşlardan,farklı dini mezhep tercihlerinden.Farklı ideolojilerden gelen birey-grupların kolektif bir dayanışma içersin de olmaları.Ortak insani bir güdünün,Sivil İtaatsizliğin,insanın erdemi,erdemli duruşunun harekete geçmesi.

Ve sürpriz sıçrama,Demokrasi mücadelesinin barışçıl bir dirilişi.

Bir amaç/program/tüzük bilinci ile faaliyet gösteren bir örgüt den ve örgüt liderinden uzak,bir duygu ve düşünceyi insan belleğine taşımak çabası göstermeyen,özendirme, kandırmak ve kışkırtmak gibi hedefi olmayan,görüş ve ideolojisi ne olursa olsun ilerici,solcu,sağcı,muhafazakar,liberal,ulusalcı,feminist olan,şehirli,aydın,orta sınıf gençleri.Sanal dünyayı bilen,eylemi bilmeyen.Çevre,özgürlük ve insan haklarına karşı hassas,bireyci olduğu kadar toplumcu gençler.

Cesaretin yanına bilgiyi,ahlakı,olgunluğunu  koyabilen.Çapulcu gençlik.!

Evet,

Geride kalan 2013 yılına baktım. İşte o an bir insanda olması gereken, yaşama dair tüm doğal refleksleri aynı anda hissettim.Sevinci-Üzüntüyü,Coşkuyu-Kaygıyı,Cesareti-Korkuyu.

2013 yılında Gezi Direnişi  oldu,yaşadım,anlamaya çalıştım.Adını bilmek,hele adını koyabilmek  mi ? Ne mümkün.

Onlar ki,

Üzerlerine düşeni yaptılar,insanın ender yaşayacağı  tarihinin dönüm noktasındaki etkiyi yarattılar,yaşattılar.

Onlar ki,

Bizlere özgü tepkisiz kalan davranış biçimimizi,varlığımızı harekete geçirdiler.Artık hayal bile edemeyeceğimiz birlikte var olabilme dersini verdiler

Onlar ki,  

Özeleştirimizi  yaparcasına ve tek tek durduğumuz yeri anlamamıza,gözden geçirmemize  fırsat tanıdılar.

Ve Onlar ki,

Cümle aleme,  bizlere yarattıklarını ,yaşattıklarını, derslerini,fırsatlarını kanları ,canları ile kanıtladılar.

2013 yılı geride kaldı sadece.Ama ben biliyorum artık,yıllarca.

Ülkemin içsel dinamizminde Gezi Direnişi var.Gelecek tüm yıllarda.

Haluk Ortaç

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.