Anasayfa » Çevre » TANER USLU “GELENDOST’UN DÜŞÜNCELERİNİ YAŞATACAĞIZ”

TANER USLU “GELENDOST’UN DÜŞÜNCELERİNİ YAŞATACAĞIZ”

Saynur Gelendost’uN ölümünün 14.yılında mezarı başında yapılan anmada, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu  meclis olarak alacakları bir karar ile Gelendost Büstü ve rölyeflerinin yer alacağı bir meydan hazırlanacağını belirterek “1996 yılında başlayan Kardak kayalıkları krizinden sonra da kayalıkların iki ülkenin barışı için bir sembol olmasını ve Barış Kayalığı olmasını isteyen Saynur Gelendost‘un düşüncelerini yaşatmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Bugün burada, Türk -Yunan dostluklarında aldığı barış ödülleri, Ege Denizi‘nin foklara ait olmasını isteyen öncü bir kadını anıyoruz. Büst ve meydan projesi için hemen çalışmaları başlatacağız, bu konuda kimsenin endişesi olmasın” dedi.

Çevreci eylemleri ve barış yanlısı söylemleri ile bilinen Saynur Gelendost, ölümünün 14’üncü yıldönümünde mezarı başında anıldı. Gelendost anısına Bodrum‘da bir meydan ve büst yapılacağı açıklandı.

Solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede 2 Mart 2003 tarihinde 73 yaşında ölen, Bodrum Çevre Gönüllüleri Derneği kurucularından ve genel sekreteri Saynur Gelendost, bugün ölümünün 14’üncü yılında kendisinden bir yıl sonra vefat eden eşi Can Gelendost ile yan yana olan mezarı başında bir grup çevreci tarafından anıldı. Türbe Mezarlığı’ndaki anmaya, Saynur Gelendost‘un oğlu Serhat Gelendost, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Gökova Sürekli Eylem Kurulu gönüllüsü Reşat Uygun ve Bodrumlu çevreciler katıldı. Gelendost‘un mezarını çiçeklerle donatan çevreciler dua etti.

Gelendost’un Türkiye‘deki çevre öncülerinin anası olduğunu ve sadece çevre eylemleri ile değil, çocuk sevgisi, Türk Yunan ilişkileri ve barış yanlısı söylemleri ile herkesin gönlünü kazandığını belirten Gökova Sürekli Eylem Kurulu gönüllüsü Reşat Uygun, çevre, doğa ve kültürel mirasa yapılan saldırıların Saynur Gelendost‘un 40 yıl önceden başlayan mücadelesinde ne kadar haklı olduğunu gösterdiğini ifade etti. Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu da, meclis olarak alacakları bir karar ile Gelendost Büstü ve rölyeflerinin yer alacağı bir meydan hazırlanacağını belirterek “1996 yılında başlayan Kardak kayalıkları krizinden sonra da kayalıkların iki ülkenin barışı için bir sembol olmasını ve Barış Kayalığı olmasını isteyen Saynur Gelendost‘un düşüncelerini yaşatmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Bugün burada, Türk -Yunan dostluklarında aldığı barış ödülleri, Ege Denizi‘nin foklara ait olmasını isteyen öncü bir kadını anıyoruz. Büst ve meydan projesi için hemen çalışmaları başlatacağız, bu konuda kimsenin endişesi olmasın” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.