Anasayfa » Kültür - Sanat » TARİHİN IŞIĞINA SANATLA DOKUNDU

TARİHİN IŞIĞINA SANATLA DOKUNDU

Klasik Türk süsleme sanatçısı Gülşah İkbal Özkeskin Cesur’un,  Bodrum Kalesi’nde 13 üncü kişisel sergisini açtı.

Sergi açılışında sanatçının 9 yaşındaki kızı Neslişah Cesur da yaptığı ebru performansı ile şimdiden geleceğin önemli sanatçılarından olacağının sinyallerini verdi. Ebru teknesinde usta hareketleri ile ilgi çekip beğeni topladı.

Bodrumlu sanatçı ve eğitmen Gülşah İkbal’in tarihin ışığında sanatsal bir dokunuş adlı, sergisinde; ebru, seramik, tezhip ve minyatür sanat dallarından çok sayıda eseri sergileniyor. Sanatçı, serginin açılışında kanun sanatçısı Aycan tarafından müzik performansı eşliğinde, bir ebru gösterisi yaptı. Konuklara geleneksel olarak Osmanlı saraylarında ikram edilen Demir Hindi şerbeti ve limonata ikram edildi.

Sergiye Bodrum Kalesini ziyarete gelen turistlerde yoğun ilgi gösteriyor.

Sergide en büyük ilgiyi her biri maddi ve manevi yüksek bir değere sahip olan tezhip sanat dalına ait eserler çekiyor. Sanatçı Gülşah İkbal gazetecilerin sorularını yanıtlarken tezhip eserlerinde,  5 saat   arap zamkıyla ezilen altın yaprakların boya olarak kullanıldığını ve her bir eserin çok uzun süre çalışılarak ortaya çıktığını anlattı.

Bodrum  Kalesi Haluk Elbe Sanat Galerisi’nde  13 cü kişisel sergisini açan, geleneksel Türk el sanatları uzmanı Gülşah İkbal, İzmir Gaziemir Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen kurslarda bu sanat dallarının eğitimini verip yaşatan genç ustalardan.

Dört sanat dalından oluşan, eserleri bir sergide, sanatseverlere sunan Gülşah İkbal Özkeskin Cesur’un sergisi 2 Ağustos tarihine kadar açık kalacak.

SERGİ.jpg2

Gülşah İkbal Özkeskin Cesur;

1981’de İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Bodrum’da tamamladı.  Liseyi İzmir Özel Türk Koleji’nde okudu. DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Tezhip anasanat dalından 2001-2002 yılında başarıyla mezun oldu.

Üniversite süresinde stajlarını; İzmir’de grafik tasarım, Düzce de metal üzerine hak ve meneviş işi, İstanbul’da da ünlü cilt ustası Mehmet Ali Kunduracıoğlu’nun yanında cilt ya- pımı ve cilt restorasyonu üzerine tamamladı. Bitirme tezini son staj konusu olan cilt yapımı ve restorasyonu üzerine uygulamalı olarak tamamladı. Yapmış olduğu çalışmalar- da kendi tasarımı olan cilt çalışması İzmir’de açılan Türkiye nin ilk kağıt ve kitap sanatları müzesinde sergilenmektedir.

2003 yılında dünyaca ünlü çini ustası İsmail Yiğit’in atölye-sinde çini çalışmalarını devam ettirerek takı, pano, tabak ve vazolarda özgün çalışmalar yapmıştır.

Ecdat yadigarı olan tezhip, minyatür ve ebru çalışmaların- da geleneğe uygun olarak toprak boyalar, altın, guaj, ak- rilik ve taş sulu boyalarla çalışmalarına devam etmektedir.

Hat sanatı üzerine almış olduğu eğitimini DEÜ öğretim görevlisi Doç. Dr. Aynur Maktal’dan dersler alarak devam ettirmektedir. Eğitimini almış olduğu konular ve görsel sanatlar ile ilgili DEÜ Eğitim Fakültesi’nden 2011-2012 yılında pedegojik formasyon eğitimini almıştır.

İlk kişisel sergisini 19 yaşında 2000 yılında açan sanatçı Hadigari Art Galeri, Bodrum  Belediyesi Sanat Galerisi, Haluk Elbe Sanat Galerisi olmak üzere 13 ayrı kişisel sergi ve pek çok karma sergiye katılmıştır.

2009 yılından beri Gaziemir Belediyesi ve Gaziemir Halk eğitim Merkezi işbirliğinde açılan kurslarda Hat, Tezhip, Minyatür, Ebru ve Çini alanlarında dersler vermektedir.

Sanatçı evli ve bir çocuk annesidir.

Bu sanat dallarını gelecek nesillere doğru bir şekilde öğretebilmek, sevdirebilmek ve tanıtabilmek en büyük hedefidir. irtibat:gulsahozkeskin@gmail.com

SERGİ.jpg2.jpeg3

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.