Anasayfa » Çevre » TARIM REFORMU GEREĞİ ARAZİLER TOPLULAŞTIRILMAYA BAŞLANDI

TARIM REFORMU GEREĞİ ARAZİLER TOPLULAŞTIRILMAYA BAŞLANDI

Muğla‘nın Yatağan ve Seydikemer ilçelerinde arazi toplulaştırması yapılacak.

Bakanlar Kurulunun, Bazı Yerlerde Arazi Toplulaştırması Yapılması Hakkında Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. 3082 Sayılı Yasa Kapsamına göre, Muğla‘nın Yatağan ilçesindeki 11 ve Seydikemer ilçesindeki 6 alanda, Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Arazi Toplulaştırmasına İlişkin Tüzük kapsamında kamu yararı gözetilerek isteğe bağlı olmaksızın Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 21. Bölge Müdürlüğü tarafından zorunlu arazi toplulaştırması uygulanacak.

Kaynak: AA

 

ARAZİ TOPLULAŞTIRILMASI NEDİR?

Arazi toplulaştırılması; aynı şahsa veya çiftçi ailesine ait, çeşitli nedenlerle, ekonomik üretime imkan vermeyecek biçimde veya toprak muhafaza ve zirai sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede; parçalanmış, dağılmış, şekilleri bozulmuş dağınık, küçük arazi parçalarının ve hisselerinin bir araya getirilerek, muntazam şekiller halinde birleştirilmesi, bütünleştirilmesi ve işletmelerin yeniden düzenlenmesi işlemi olarak tarif edilebilir.

Uygulama, 3083 Sayılı Yasa kapsamında Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından, Bakanlar Kurulu Kararıyla zorunlu toplulaştırma, Arazi Toplulaştırma Tüzüğüne göre Vatandaşın isteği üzerine yapılan toplulaştırma projesi şeklindedir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.