Anasayfa » Kültür - Sanat » “TEHDİT ALTINDA”

“TEHDİT ALTINDA”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, “Her geçen gün artan imar faaliyetleri AVM’ler yeni enerji ve alt yapı projeleri, taş ocakları, doğal çevre, antik yerleşim ve kalıntıları tehdit ederek bunları adeta bir mobilya durumuna sokmaktadır” dedi.

Bodrum Belediyesi çok amaçlı salonda  “Bodrum kimliğini arıyor” başlıklı basın toplantısı düzenleyen Diler, dünyanın yedi harikasından biri olan Mausollos’un anıt mezarının Bodrum‘da olduğunu tarihçi Herodot, şair Panyassis, tarihçi Dionysios, denizci Turgut Reis gibi ünlü isimlerin Bodrumlu olduğunu kaydetti.

Konacık Mahallesi’ndeki Pedasa Antik Kenti’nde 9 yıldır kazı çalışması yürüttüklerini anlatan Diler, bu kazıların Bodrum’da yerleşimin 7 bin 500 yıl öncesine dayandığını gösterdiğini bildirdi.

“Antik yerleşim alanları tehdit altında”

Prof. Dr. Diler, kıyı ve iç bölgelere dağılmış kültürel kalıntıların yapılaşma tehditi altında olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Her geçen gün artan imar faaliyetleri AVM’ler yeni enerji ve altyapı projeleri, taş ocakları, doğal çevre, antik yerleşim ve kalıntıları tehdit ederek bunları adeta bir mobilya durumuna sokmaktadır. Bugün yarımadanın arkeolojik, tarihi ve ve kırsal  peyzaj kimliğini temsil eden korunmuş dağ ve tepe yerleşimleri baskı ve tehdit altındadır.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.