Anasayfa » Çevre » “TEMA’DAN NEDEN İSTİFA ETTİM”…”ELİNİZİ TEMA VAKFINDAN ÇEKİN”

“TEMA’DAN NEDEN İSTİFA ETTİM”…”ELİNİZİ TEMA VAKFINDAN ÇEKİN”

Bodrum Tema Vakfı Temsilcisi Haluk Ortaç, TEMA Gönüllüleri’ne ve Yönetim Kurulu’na yazılı bir çağrı yaparak,neden istifa ettiğini açıkladı.

TEMA Vakfın dan,neden istifa ettim.

 Yüz binlerce Gönüllüsüne ve TEMA Vakfı Yönetim Kuruluna çağrımdır:

TEMA’nın kuruluşundan bu yana maddi ve manevi katkısı olan, birden fazla ya da onlarca şirketi olan, holding sahibi fakat Doğa Dostu Olmayan iş adamları artık ellerini bu kurumdan çekmelidir. TEMA‘nın yıllardır boynunda bir yafta gibi taşıdığı haklı/haksız “ TEMA‘yı iş adamları kurdu ve yönetiyor“ yakıştırmasına artık mahal verilmemeli, TEMA Vakfı’nın meşruluğuna,gücüne,saygınlığına ve tüm değer yargılarına; şirketlerin ve şirket ortaklıklarının kuruluş amaçları ve iştigal konuları ile artık gölge düşürülmemelidir.

Bu istemim vakıfdaki her iş adamına değil,sadece tutum ve davranışlarıyla “ Doğa Dostu Olmayan” iş adamlarınadır.

TEMA Vakfı  25 yıl önce kurduğunuz TEMA değildir.

TEMA Vakfı kurulduğu günden bu yana, kendi kulvarında bu toprakların en çok bilinen, saygı duyulan, güvenilir ve uluslar arası ölçekte faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olma  niteliğine ulaşmıştır. TEMA Vakfı nitelikli duruşunu ve uzun soluklu mücadelesini, toplumun bilinçli bir şekilde örgütsüzlüğe itilmek istendiği bir süreçte korumayı başarmıştır ve bu başarısı devam etmektedir.

Doğa Dostu Olmayan iş adamları,

Belki sizler 1992 yılında TEMA‘yı  kurarken Vakfın bu günlere geleceğini düşünmediniz.TEMA’nın 81 ilde, yüz binlerce gönüllüsü ile çalışan bir Sivil Toplum Kuruluşu olacağını tahmin edemediniz.TEMA’nın yaşadığımız topraklarda sürdürülebilir yaşam ilkesiyle doğal varlıkların korunmasında, ülkenin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olan, toprakta temellenen toplumsal barışı sağlayabilecek öncü bir Sivil Toplum Kuruluşu olacağını tahmin edemediniz. TEMA Vakfı’nın güvenilir, şeffaf, gönüllülüğe dayanan,yaratıcı, katılımcı, tarafsız, bilimsel yaklaşımının halkla bütünleşeceğini tahmin edemediniz.

Kuruluşuna katkı verdiğiniz bir Sivil Toplum Kuruluşunun bu temel değerlerinin, kağıt üzerindeki yazılı amaçlar olmaktan çıkıp, varlığınızın devamını sağlayan yeni iş imkanlarında,yeni şirket kuruluşlarında veya yeni iş ortaklığınızda karşınıza dikileceğini ve saflar ayrılığına dönüşebileceğini tahmin edemediniz.

Hayrettin Karaca gibi doğa dostu bir iş adamının tespit ettiği gibi TEMA Vakfı bir “halk hareketine “ dönüşmüştür.

Doğa Dostu Olmayan iş adamları,

Siz/Sizler vakıf yasası zorunluluğu ve vakıf senedi gereği vakıf mütevelli heyetinde kalabilirsiniz.Fakat sadece TEMA’yı seyredin, izleyin.Arkadaşlarınıza,çocuklarınıza,torunlarınıza TEMA’nın kuruluşunda ben de vardım diyerek bundan keyif alın,pay çıkarın.Ama elinizi TEMA Vakfı’ndan çekin.Bu ellere TEMA Vakfı’nın,doğal varlıklarımızın ve topraklarımızın artık ihtiyacı ve tahammülü kalmamıştır.Yönetim Kurulundan istifa edin.Vakıf çalışmalarını sabote etmeyin.

Ben tabiî ki kuracağınız şirketlere veya şirket ortaklığınıza veya şirketlerde yeni pay elde etmenize,iş hayatınıza karışmak hakkına ve haddine sahip değilim. Ama bir hakka sahibim. Şirketiniz veya ortaklığınız benim de gönüllüsü olduğum bir sivil toplum kuruluşuna zarar verecekse,bu şirketin amaç ve faaliyetleri TEMA’nın temel değerlerine ters düşüyorsa, bu noktada benimde söz hakkım olacaktır.

Ben hakkımı kullandım istifa ettim. Bu istifamın nedenlerini,düşüncelerimi ve doğrularımı gerekçeleri ile açıklamaya çalıştım.Doğa Dostu Olmayan iş çevreleri/ işadamları ve şirketleriyle yan yana olmak istemediğimi beyan ediyorum. Bunu yaparken bir görevimi de yerine getiriyorum. TEMA Vakfı Gönüllülerine ve Vakıf Yönetim Kuruluna sesleniyorum.

Doğa Dostu Olmayan iş çevrelerini,iş adamlarını ve şirketlerini yönetimde istiyor muyuz, istemiyor muyuz? Ben istemiyorum.

Bu konuda TEMA Vakfı Yönetim Kurulu geç kalmadan irade göstermelidir.Bu gelecek 25 yıllar için görevdir,sorumluluktur,zorunluluktur.Belki bir ankete öncülük etmelidir.TEMA’yı sırtlayan gönüllülere sorulmalı, sonucuna da saygı duyulmalıdır.

Mücadeleye devam edebilmek için önce saflarımızı bilmek zorundayız.

Saygı ve sevgilerimle.

Haluk Ortaç

Muğla/Bodrum

 

Haluk Ortaç’ın istifasına neden olan Tema Yönetimi’nden Tezcan Yaramancı’nın yer aldığı şirket bilgileri:

Haluk Ortaç, son görevini 5 Haziran Çevre Günü nedeni ile TED Bodrum Koleji’nde,  öğrencilere çevre anlatıları ile yerine getirdi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.