Anasayfa » Çevre » “TERAPİ ORMANLARI”

“TERAPİ ORMANLARI”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Muğla’daki ziyaretinde Muğla Valisi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na  Genel Müdürler, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla “Koordinasyon Toplantısı” yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Muğla ziyaretinden satır başları:

*Muğla’ya yapılacak  38 milyon lira tutarındaki 16 yeni yatırım arasında, üç baraj sulaması, ağaçlandırma, fidan üretimi, orman köylülerine kredi, gelir getirici tür tesis edilmesi, yol yapımı, kuş gözlem kulesi ve üç adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu yer alıyor. Yatırımlar 2019 sonunda bitecek.
Doğa Koruma Master Planı 

Muğla İli Doğa Turizmi Master Planı” hazırladıklarını ve bununla ilgili  tarafların vali başkanlığında görevlerini belirleyeceğini ve akabinde hemen uygulamaya geçireceğini anlatan Eroğlu, şunları kaydetti:

“Buna bütün turizmciler de dahil olsun. Bu konuda her türlü desteği vereceğiz. Buradaki amacımız Muğla‘ya gelen turistlerden çok büyük bir katkı sağlamak. Gerekirse serbest turizm ve ticaret bölgesi dahi kuralım. Terapi ormanları kuralım. Tayland‘da ‘terapi ormanları’ diyorlar bir şey yok. Bizdeki ormanlar onlardan on kat daha güzel. Fakat oraya giden 10 bin dolar bırakıp geliyor. Dolayısıyla biz de burada terapi ormanlarından tutun da tabiat turizmi, yayla turizmi yürüyüş, kanyon turizmini harekete geçirerek bölgeye katkıyı artırabiliriz. Bu konuda bir plan hazırladık. Önümüzdeki günlerde genel müdürümüz bu programı anlatacak ve en kısa sürede çalışmayı başlatacağız.”

Deniz turizminin artık az para bırakıyor. tabiat turizmine gelen kişiler kente daha fazla katkı sağlıyor.”Dünyada cenneti görmek istiyorsanız Muğla‘ya gelin” diyorum. Muğla‘nın kıyı uzunluğu dünyanın pek çok ülkesindeki kıyı uzunluğundan daha fazla. Muğla, Orman Su İşleri Bakanlığının ilidir. Dolayısıyla buradaki insanlara daha fazla faydalı olmak için çalışma yürütüyoruz. Bakanlığımıza düşen yatırımları fazlasıyla yapıyoruz. Yaptığımız barajlar, göletler, taşkın koruma alanlarının yanı sıra bölgenin endemik türlerine de sahip çıkıyoruz..

Muğla‘da doğa, yayla ve tabiat turizmini harekete geçirmek için çalışma başlattık. Çünkü doğa turizmine zengin turistler geliyor ve daha çok onlar tercih ediyor. Herşey dahil ile 50 dolara deniz turizmi için gelen turistin yanı sıra doğa turizmi için bir gelişte bin ve bin 500 dolar para harcayan turistler geliyor.”

EGE GEP

Ege Bölgesi’nin tamamını ilgilendirecek çok büyük bir proje hazırladıklarına işaret eden Eroğlu, “Ege Bölgesi için EGE Gep’i hazırladık. 2015-2019 yıllarını kapsayan EGE Gep adıyla 4 bin 547 tesisi tamamlayacağız. 2019 yılı sonuna kadar 25 milyar lira yatırım yapılacak Ege bölgesine” diye konuştu.

12669446_10208560331072800_6598357456292040536_n12705246_10208560327312706_8878466214937617433_n

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.