Anasayfa » Çevre » TİLKİCİK KOYU’NDA ZAFER “BAŞARDIK”

TİLKİCİK KOYU’NDA ZAFER “BAŞARDIK”

Yalıkavak Tilkicik Koyları’nda yapılmak istenen Epigue Island Marina projesi ile sürmekte olan hukuksal mücadeleyi vatandaş kazandı.

Tilkicik Koyları’nda Epigue Island Firması yaptığı konutların yanı sıra, bir de Marina hazırlamıştı. Yörede yaşamakta olanlar “Bodrum Tilkicik Koyları Girişimi” adı altında bir araya gelerek hukuksal mücadele vermeye başladılar.  Avukatlığını Mehmet Horuş’un  yaptığı girişim adına, Murat Kaynar şu açıklamayı yaptı:

BAŞARDIK !

Bodrum Tilkicik Koy’larında yapılmak istenen Epigue Island Marina projesi ile ilgili mücadelemiz başarıyla sonuçlanmıştır.

Daha önce yapılması planlanan iskele ve dolgu projesi için alınan ÇED Gerekli Değildir kararı, Muğla 2.İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Ancak yargı kararına rağmen marina projesi için bu kez ÇED Raporu hazırlandı. Bu rapora karşı yüzelliden fazla yörede yaşayan kişi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ na bilimsel-teknik ve hukuksal gerekçelerle itirazda bulunuldu.

ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü nün 7 Eylül 2018 tarihli kararıyla Epique Island Marina projesi için yürütülen ÇED süreci sonlandırılmış, projenin deniz ekosistemine zarar vereceği ve mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle ÇED Raporu iptal edilmiştir. “ Böylece, Bodrum Tilkicik Koy’larında deniz dolgusu ve marina/yat limanı yapılamayacağı hususu tescil olmuştur. “

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile her aşamada son derece titiz inceleme ve değerlendirme yapan tüm kamu görevlilerine, konunun gündeme gelmesinde çaba gösteren basın mensuplarına ve destek sunan, duyarlılık gösteren herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Bodrum Tilkicik Koyları Girişimi

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.