Anasayfa » Politika » “TOPLUMSAL HUZURU VE BARIŞI BOZUCU BEYANLAR”

“TOPLUMSAL HUZURU VE BARIŞI BOZUCU BEYANLAR”

Halkların Demokratik Partisi Muğla İl Örgütü, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atarak haklarında soruşturma açılan  Muğla Üniversitesi’ndeki akademisyenlerle ilgili yaptığı açıklamalardan ötürü AK Parti Muğla Milletceklili Nihat Öztürk’ü  “hedef göstermek” le suçladı.

Halkların Demokratik Partisi Muğla İl Örgütü, yaptığı yazılı açıklamada AK Parti ile ilgili şu sözlere yer verdi: ” Bu süreçte AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, İl Başkanı İhsan Küreci katıldıkları toplantılarda ve basına yaptıkları açıklamalarda İlimizde toplumsal huzuru ve barışı bozucu, Akademisyenleri hedef gösteren, hakaret eden konuşmalarının yanı sıra idari ve adli makamlara talimat veren beyanlarda bulunmuşlardır. Bu davranışlarından dolayı kendilerini kınıyor ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.” Açıklamanın tam metni şöyle:

Düşünceye kelepçe vurulamaz; akademisyenlere dokunmayın…

1128 akademisyen, 11 Ocak 2016 tarihinde Kürt sorununda uygulanan şiddetin son bulması için barış ve müzakere çağrısı yapan, ” Bu suça ortak olmayacağız” başlığı altında ortak bir bildiri yayınlamışlardır.

Takip eden günlerde Saray ve siyasi iktidarın talimatıyla harekete geçen YÖK’ün başlattığı soruşturmalar ve yaratılan baskı ve linç ortamının da etkisiyle Akademisyenlerden yükselen bu barış çağrısına destek hızla büyümüş, imzacı sayısı 18/01/2015 akşam itibari ile genelde 2240’a Muğla’da16’ya yükselmiş, birçok demokratik kitle örgütü ve grup düzenledikleri kampanyalar ile Barış İçin Akademisyenlere desteklerini göstermişlerdir.

Hemen bu bildirinin ardından ‘barış’ kelimesini duymaya tahammül bile edemeyen Saray ve siyasi iktidar Türkiye’de 28 Şubat ve 12 Eylül günlerini aşan ağır baskı koşulları yaratarak, Akademisyenlerin, edebiyatçıların, avukatların, sinemacıların, doktorların ve tüm yurttaşlarımızın demokratik ve barışçı tepkilerini gözaltılar ve linç kampanyaları ile engellemeye çalışmaktadır.

İlimiz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde de, Cumhurbaşkanı, YÖK, iktidarın Muğla Milletvekilleri ve il başkanının talimatıyla harekete geçen, geçtiğimiz seçimlerde AKP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Rektör Mansur Harmandar, üniversitemizdeki imzacı akademisyenler hakkında akademik özgürlüğü ve temel hak ve özgürlükleri yok sayarak, hukuki hiçbir dayanağı olmadan soruşturma açmış ve kendilerini 2 ay görevden uzaklaştırmıştır.

Rektör Mansur Harmandar’ı Sarayın buyrukları ve hukuki hiçbir dayanağı olmayan keyfi soruşturmalar yerine barış ve bilimselliğin hakim olduğu özgür bir üniversite için akademisyen sorumluğuna davet ediyoruz

Bu süreçte AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, İl Başkanı İhsan Küreci katıldıkları toplantılarda ve basına yaptıkları açıklamalarda İlimizde toplumsal huzuru ve barışı bozucu, Akademisyenleri hedef gösteren, hakaret eden konuşmalarının yanı sıra idari ve adli makamlara talimat veren beyanlarda bulunmuşlardır. Bu davranışlarından dolayı kendilerini kınıyor ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Düşünce ve ifade özgürlüğü temel insan haklarındandır ve demokratik bir toplumda ifade özgürlüğü toplumsal varoluşun temelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası ve taraf olduğu uluslararası belgeler düşünce ve ifade özgürlüğünü güvence altına alır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Türkiye Anayasa Mahkemesi’nin de bu konuda yol gösterici kararları bulunmaktadır. İfade özgürlüğü hem bir bireysel hak, hem de kolektif bir haktır. Bu hakkın en dolayımsız biçimde gerçeklik bulduğu akademik özgürlük ise mutlaktır ve hiçbir şekilde sınırlandırılamaz.

Halkların Demokratik Partisi Muğla İl Örgütü olarak akademisyenlerin barış ve müzakere çağrısını bir kez daha yineliyor, ölümlerin bir an önce son bulması, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması ve devletin savaş politikasından vazgeçmesi için barış mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz.

BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ

Halkların Demokratik Partisi

Muğla İl Örgütü

19.01.2016

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.