Anasayfa » Çevre » TOPRAK ANA GÜNLERİ BAŞLIYOR

TOPRAK ANA GÜNLERİ BAŞLIYOR

07- 11 Aralık 2015 te Yaveş Gari Yerel Grubu bu sene üçüncüsü gerçekleşecek tadım ve eğitimleri Bodrum’a ve Milas’a yayıyor.

Slow  Food Terra Madre –  Toprak Ana günleri ve Yerli Malı Haftası yaklaşıyor! Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu olarak sizleri bu yıl 7-11  Aralık 2015 tarihlerinde üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz tadım ve eğitimlere bekliyoruz.

7 Aralık Pazartesi – 11 Aralık Cuma günleri arasında; İstanbul Çapa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Onkolog Dr. ve yazar Yavuz Dizdar, Bodrum ve Milas’ta çeşitli ortaokul ve liselerde, Muğla üniversitesinde; yaklaşık 2500 genç ile ” Sağlıklı Beslenme ya da fast food ” üzerine söyleşiyor. 8 Aralık Salı günü sabah saat 10:00 da Milas belediyesinin katkıları ile Milas Salı pazarında geleneksel lezzetlerimizden Göce Tarhanası ve Tatlı nohut mayalı ekmek dağıtıyoruz.

9 Aralık Çarşamba saat 12:00 de Bodrum Pazar Yeri’nde ‘ Bodrum Üretici Pazarı ‘nı geziyoruz.

10 Aralık Perşembe akşamı saat 18:00 Aslı Mutlu’nun Ortakent’teki Erenler Sofrası’nda Gala yemeğimiz olacak. Konuğumuz Yavuz Dizdar bizlerle sağlıklı beslenme üzerine bir sohbet gerçekleştirecek.

11 Aralık Cuma sabahı ise saat 10.00 da Slow Food Yaveş Gari Yerel Grubu üyeleri olarak bizler, Bodrum pazarında köylü tezgahlarının yanında Zazu Bistro’nun elemanları ile Bitez Bağarası Lokantası’dan Börülceli Muğla Tarhanası ile Kısmet Lokantasının sağladığı Bodrum Gemici Peksimeti ve Bitez Organik Kooperatifi’nin sertifikalı yerli mandalinalarını dağıtıyoruz.

Detaylı bilgi için: +90 533 739 8909

Slow Food Nuh’un Ambarına giren Bodrum Peksimeti ve Bodrum Mandalinası ile Muğla Tarhanası dağıtacağımız Bodrum Ekolojik Pazarı ile Bodrum Cuma pazarına tüm dostlar davetlidir.

2009 yılından bu yana her sene 10 Aralık’ta Slow Food tarafından kutlanan Terra Madre- Toprak Ana Günü ,  yerel gıdanın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemli bir yere sahiptir.

Terra Madre – Toprak Ana günleri ve Yerli Malları Haftası

Terra Madre-Toprak Ana pozitif küreselleşmeyi temsil eder. Tarımdaki endüstrileşmeye ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddedenlerin sesidir. Gıda üretiminin çevre ile uyumlu bir ilişkisi olması gerektiğini ilan ederek geleneksel uygulamaların kültürel ve bilimsel değerlerini destekler. Gıda üretiminin aktif üyelerini, dağıtım zincirlerini birleştirerek; sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve gıda üretimini yaymayı amaçlar.

Dünya çapında tanınan, 2000′in üzerinde gıda topluluğundan oluşan Terra Madre Ağı ise,     iki senede bir yapılan evrensel buluşmalar ve 2004’den beri dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan bölgesel toplantılar sayesinde genişleyerek günümüzdeki haline gelmiştir.

Bodrum’da Toprak Ana kutlamalarını gerçekleştirecek olan Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu ise bu sene etkinliği 4 güne yayıyor:

7 Aralık Pazartesi – 10 Aralık Cuma günleri arasında; İstanbul Çapa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Onkolog Dr. ve yazar Yavuz Dizdar, Bodrum ve Milas’ta çeşitli ortaokul ve liselerde, Muğla üniversitesinde; yaklaşık 2000 genç ile “Sağlıklı Beslenme ya da fastfood”üzerine söyleşiyor. 8 Aralık Salı günü Milas belediyesinin katkıları ile Milas Salı pazarında geleneksel lezzetlerimizden Ekşili köfte ve Nohut mayalı tatlı ekmek dağtımı yapılacaktır.

11 Aralık Cuma  sabahı ise saat 10.00 da Slow Food Yaveş Gari Yerel Grubu üyeleri olarak bizler, Bodrum pazarında köylü tezgahlarının yanında Bitez Bağarası Lokantası’dan Börülceli Muğla Tarhanası ile Bodrum Gemici Peksimeti ve sertifikalı organik yerli mandalina dağıtıyoruz.                                     Tüm Bodrum’luları etkinliklerimize katılmaya davet ediyoruz.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.